בורסות אסיה מתאוששות על רקע ההתקדמות באירופה: טוקיו עולה ב-0.6%

סיאול מתחזקת ב-0.9% לאחר שאמש נפלה ביותר מ-3% בעקבות מותו של שליט צפון קוריאה; הוון הקוריאני נחלש מול הדולר

נדן פלדמן
נדן פלדמן

המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה חיובית, לאחר שאמש ננעלו המדדים בירידות חדות בשל חששות מפני הידרדרות בטחונית באזור בעקבות מותו של מנהיג צפון קוריאה, קים ז'ונ איל. ההסכמה שהושגה אמש בין שרי האוצר של גוש היורו על הזרמת הון לקרן המטבע הבינלאומית מעודדת את השווקים.

טוקיו עולה ב-0.6%, הונג קונג מתחזקת ב-0.5%, שנחאי מוסיפה 0.2%%, סיאול עולה ב-0.9% לאחר שאמש ננעלה בירידה של 3.1%. סידני נסחרת ללא שינוי ומדד MSCI אסיה פסיפיק רושם עלייה של 0.3% בערכו.

הין נסחר מול מול הדולר ללא שינוי לרמה של 77.987 ין לדולר; הוון הקוריאני נחלש מול הדולר ב-0.8% לשער של 1,164.3 וון לדולר.

הבנק המרכזי של דרום קוריאה הזהיר אמש מסיכונים אפשריים לצמיחה הכלכלית במדינה ופגיעה בייצוא בעקבות מותו של שליט צפון קוריאה קים ז'ונג איל והחשש ממאבקי שליטה בצמרת השלטון, שעשויים להגביר משמעותית את המתיחות הבטחונית באזור כולו. שר האוצר של דרום קוריאה, ז'ה וואן אמר כי הבנק המרכזי "יעקוב מקרוב" אחר ההתפתחויות ואם יידרש לא יהסס להתערב על מנת לדאוג ליציבות השווקים.

שני נתוני מקרו שהתפרסמו הלילה מאותתים על האטה מסוימת בכלכלת דרום קוריאה. הייצוא, המהווה כמחצית מפעילות המשק, יגדל ב-2012 ב-7.4%. מדובר בירידה חדה לעומת 2011, בו זינק הייצוא ב-19.2%, לפי נתוני משרד האוצר. בנוסף, המכירות בחנויות הקמעוניות ירדו בחודש שעבר לראשונה זה שלוש שנים.

צילום: בלומברג

שרי האוצר של גוש היורו החליטו אמש, בתום שיחת וועידה שנמשכה מספר שעות, על הזרמת 150 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית, סכום נמוך מהמצופה. ארבע מדינות נוספות שאינן חברות בגוש היורו יסייעו אף הן בתרומה. בנוסף, קראו השרים למדינות נוספות לתרום לקרן המטבע, וכך להירתם למאמצים להגנה על הכלכלה העולמית.

ארבע המדינות שיתרמו לסיוע הן שוודיה, דנמרק, פולין וצ'כיה. בריטניה תחליט לגבי תרומתה בתחילת השנה הבאה. לפי מקורות מקורבים לשיחות, שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, הבהיר בדיונים כי ארצו לא תשתתף בתוכנית להלוות לקרן המטבע 200 מיליארד יורו, ש-150 מיליארד מתוכם אמורים להגיע מהבנקים המרכזיים בגוש היורו.

בסיומה של פסגה שנערכה ב-8-9 בדצמבר הודיעו מנהיגי מדינות גוש היורו על התכנית להזרמת 200 מיליארד יורו (260 מיליארד דולר) לקרן המטבע הבינלאומית, כאשר המדינות החברות בגוש היורו יספקו 75% מהסכום ומדינות האיחוד האירופי את היתר. הדיונים היום נועדו לתת תוקף להחלטות שהתקבלו בפסגה. הגדלת כוחה של קרן המטבע הבינלאומית נחשבה לאחד מגורמי המפתח לחיזוק הסיוע למדינות מוכות החוב בגוש היורו ולבניית הגנה טובה יותר לעתיד.

גרף הניקיי
בורסת הונג קונג
גרף שנחאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker