חקירה: חברי קונגרס קיבלו הלוואות בתנאים מועדפים בתקופת משבר הסאבפריים

ועדת האתיקה קיבלה מכתב מחבר בית הנבחרים בו נכתב כי הלוואות ניתנו "כדי לבנות קשרים עם בכירים בממשל לקידום האינטרסים של קאנטרי וויד"

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ארבעה חברי בית הנבחרים בארה"ב חשודים שקיבלו הלוואות בתכנית שנויה במחלוקת של חברת קאנטרי וויד, לפי יו"ר ועדה בקונגרס האמריקאי. החשד העולה הוא כי החברה חיפשה השפעה פוליטית בתקופת משבר הסאבפריים ב-2008, דיווח "וול סטריט ג'ורנל".

ביום שישי האחרון הגיש הרפובליקאי דרל איסה מכתב לוועדת האתיקה של בית הנבחרים בו נכתב כי ייתכנו אי סדרים על ידי חברי הקונגרס. המכתב לא פירט את שמם של ארבעת החברים.

איסה, יו"ר ועדת הפיקוח של בית הנבחרים חקר את תכנית ההלוואות שנקראה תכנית VIP במשך מספר שנים. המידע אודות ארבעת החברים התגלה כתוצאה מצו שהוציאה הוועדה של איסה לבנק אוף אמריקה שרכש את קאנטרי וויד ב-2008.

קאנטרי וויד, היתה בעבר בנק המשכנתאות הגדול בארה"ב אך נאלצה להתמודד עם בעיות רבות בעקבות הלוואות סאבפריים שהעניקה ללקוחות שלא יכלו לעמוד בתשלומים. ההתמוטטות של שוק המשכנתאות היה גורם עיקרי במשבר הפיננסי של 2008. החברה והמנכ"ל שכיהן באותה התקופה אנגלו מוזילו, ספגו ביקורת קשה בתחילת המשבר.

ב-2009 האשימה רשות ני"ע את מוזילו ובכירים נוספים בקאנטרי וויד כי הסתירו ממשקיעים את הסיכונים במשכנתאות הסאבפריים וכן ציינו כי מוזילו אישר בעצמו מספר הלוואות שלא עמדו בתנאי ההלוואה של החברה. הלוואות אלה נודעו בתוך החברה בשם "תכנית החברים של אנגלו". רשות ני"ע לא ציינה אם התכנית עירבה בכירים בשירות הציבורי.

הלוואות VIP ניתנו בדרך כלל בשיעורי ריבית נמוכה לעומת הריבית שהוצעה בדרך כלל ליתר הלקוחות, לפי חקירת הקונגרס. מוזילו הכחיש את האישומים. בשנה שעברה הוא והנאשמים הנוספים הגיעו להסדר עם רשות ני"ע ומוזילו שילם 67.5 מיליון דולר מבלי להודות באשמה.

במכתב נכתב כי תוכנית ה-VIP העניקה הלוואות מוזלות ללווים "כדי לבנות קשרים עם בכירים בממשל כדי לקדם את האינטרסים של קאנטרי וויד". הלוואות VIP ניתנו לרוב לבני משפחה של עובדי החברה ולעובדים עצמם. החקירה העיקרית מתעמקת בבדיקה האם נעשו הלוואות שנועדו להשפיע על מקבלי ההחלטות בממשל.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker