בכירים בצרפת: להוריד את דירוג בריטניה קודם לשלנו

סכסוך פרץ בין הממשלות לאחר שבריטניה הטילה וטו על שינוי האמנה בשבוע שעבר ובעקבות האיום להסיר את דירוג AAA של צרפת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

צרפת ספגה בסוף השבוע זעזוע כשסוכנות דירוג האשראי פיץ' איימה להוריד את דירוג האשראי המושלם שלה, אולם הזעזוע הקשה יותר נמצא אולי ביחסים בין צרפת (ועימה שאר מנהיגות גוש היורו, בעיקר גרמניה) לבין בריטניה. הווטו שהטיל רה"מ בריטניה דיוויד קמרון על ההצעה של גרמניה וצרפת לשנות את אמנת האיחוד האירופי עורר כעסים רבים ומתיחות בין שתי המעצמות הכלכליות. מלחמה מילולית התפתחה בשבוע שמאז משני צידי התעלה, כאשר בכירים בממשל הצרפתי טענו כי בריטניה איננה ראויה לדירוג האשראי המושלם שלה.

למרות הורדת תחזית האשראי ואזהרות בשבועות האחרונים, תשואת האג"ח ל-10 שנים של צרפת נמצאת נמוכה בהרבה משהיתה ב-24 בנובמבר, כשהגיעה לשיא של יותר מ-3.7%. ביום שישי נסגרו האג"ח בתשואה של 3.057%, ירידה של 0.03%.

ניקולא סרקוזיצילום: ג`יני

הנשיא ניקולא סרקוזי החל להכין את ארצו השבוע לאובדן קרוב של מעמד הזהב שלה בשוק האג"ח, למרות שפיץ' ביום שישי בעצם אישררה את דירוג האשראי AAA של צרפת. S&P צפויה גם היא להודיע על החלטה בנוגע לדירוג האשראי של כל מדינות גוש היורו, לאחר שבפסגת האיחוד שבוע לפני כן לא התקבלו החלטות לטווח הקצר בנוגע למשבר האשראי.

ביום חמישי ושישי החלו לשגר הצרפתים מטחי עלבון שטוענים כי בריטניה ולא צרפת ראויה להורדת דירוג. "בנקודה זו עדיף להיות צרפתי ולא בריטי ברמה הכלכלית", אמר שר האוצר הצרפתי, פרנסואה ברואן, ביום שישי.

תוך דקות רחשו כותרות העיתונים והאתרים בבריטניה בכותרות אנטי-צרפתיות. מייל אונליין האשים את הצרפתים בחוצפה. "גרדיאן" פירסם מאמר המאשים את הפוליטיקאים הצרפתיים בהידרדרות לרמה של גן ילדים.

ואולם שתי הארצות נמצאות במצב כלכלי עגום.החוב של צרפת ב-2010 היה 82.3% מהתמ"ג, והוא צפוי לעלות בשנים הבאות. של בריטניה הוא היה 75% מהתמ"ג והוא ממשיך לעלות. הגירעון הצרפתי הוא 7.1% מהתמ"ג, עם הבטחה של סרקוזי להוריד אותו ל-3% עד 2013.

פיץ' הזהירה עוד מדינות עם צרפת בהורדת דירוג: איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין. פיץ' נימקה את החלטה בהיעדר "פתרון כולל" למשבר החוב באירופה. ביום שישי הורידה מודי'ס את הדירוג של בלגיה בשתי רמות ל-Aa1 עם תחזית שלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker