לכבוש את פרנקפורט - אנרכיה מנומסת תחת הגנת השלטונות

המאהל בפרנקפורט הוא מן הבודדים בעולם שלא היו בו התקלויות אלימות והשוטרים נחשבים לבעלי ברית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גירסתה של העיר הגרמנית פרנקפורט לתנועת "לכבוש את וול סטריט" דומה במובנים רבים למקורית - אוסף אוהלים מרופטים, מיקום הקרוב ללב הפועם של המרכז הפיננסי וקבוצה מגוונת של פעילים שמנסים להגיע למסר מאוחד.

אולם בתנועת לכבוש את פרנקפורט, שמתפרשת במאהל על המדשאה הקדמית של הבנק המרכזי של אירופה, חסר אלמנט אחד שקיים בפארק זוקוטי בניו יורק: המשטרה. הרשויות בפרנקפורט ששולטות בפארק שנמצא בלב העיר, נוקטות בגישה סובלנית כלפי המאהל, בעוד שהפעילים עצמם התנהגו יפה מאז התמקמו שם באוקטובר. כתוצאה מכך, לא היו עימותים קשים כמו אלה שנראו בארה"ב, שלא לדבר על תרסיס פלפל או אלימות.

באמות מידה אנרכיסטיות, הפעילים בפרנקפורט הם אנשים מנומסים. הם מפעילים מטבח חיצוני שמגיש ארוחות של אוכל שנתרם, אתר אינטרנט ומשרד יחסי ציבור, ואוהל לפגישות קבוצתיות.

מאהל תנועת "לכבוש את וול סטריט" בפרנקפורט

"אם כל ההפגנות היו מתנהלות כל כך יפה לא היה לנו הרבה מה לעשות, אמר מייקל יניש, דובר המשרד לסדר ציבורי בפרנקפורט, המנפיק אישורים להתקהלויות ציבוריות. "אם יהיה להם כח עמידות, הם יוכלו להישאר כאן כל החורף". גישה זו עומדת בניגוש חד לזו של הרשויות בניו יורק, אוקלנד ובוסטון, שם פינתה המשטרה מפגינים משטחים ציבוריים. גם בבירות פיננסיות אחרות של אירופה ננקטה יד קשה יותר.

בציריך, לדוגמא, המשטרה הורתה לפנות מאהל בנובמבר, ועצרה 31 אנשים שהתנגדו, לפי רויטרס. בתחילת החודש המשטרה בלונדון שלחה מכתב לעסקים מקומיים שנחשדו בקישור בין חברי תנועת הכיבוש לקבוצות טרור, לפי "גרדיאן".

המאהל בפרנקפורט, על 50 אוהליו, איננו בדיוק דוגמא לסדר וניקיון גרמניים. הפארק נרמס לעיסת בוץ. חצאי חביות משמשות להבערת אש. על גבעה קטנה יצר מישהו פסל מאופניים מעוקמים, בובות ובקבוקי בירה.

אולם לא היו מאסרים בפרנקפורט, ותושבי המאהל רואים בשוטרים בעלי ברית ולא יריבים. המשטרה התערבה לטובת המפגינים במקום כאשר קבוצה של פעילים ימניים החלה לצעוק עלבונות ולחרחר ריב. "הם לא מטרידים אותנו, הם מגינים עלינו", אמר ג'יי, אמריקאי מצפון קרולינה המתגורר במאהל הגרמני. המשטרה מאשרת כי המפגינים משתפים פעולה באופן דומה. "האנשים שם הם רגועים לגמרי", אמר דובר המשטרה.

הפעילים מתנגדים נחרצות לאלימות. החודש, לאחר שנשלחה מעטפת נפץ ליוזף אקרמן, מנכ"ל דויטשה בנק, הוציאה התנועה לכבוש את פרנקפורט הודעה לעיתונות תוך שעות, המגנה את ניסיון ההתקפה. משרדו של אקרמן נמצא בבניין גבוה מרחק הליכה קצרה מהמאהל בפרנקפורט. המפגינים לא ניסו לשבש את פעילות הבנק המרכזי, וכשמועצת הבנק נפגשה בדצמבר, רק מפגין יחיד עמד במסכה וחילק עלונים בכניסה לבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker