רה"מ הונגריה יצא נגד הבנק המרכזי; הושעה הסיוע למדינה

ויקטור אורבן הגיש הצעת חוק שתמזג את הבנק עם רשות ני"ע ותעניק לו סמכות למינויים פוליטיים בבנק

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינ"ל הפסיקו את המגעים למתן סיוע פיננסי להונגריה לאחר שראש הממשלה הימנית ויקטור אורבן החל לפעול להגביל את עצמאות הבנק המרכזי. "הנציבות האירופית מודאגת מכוונתם של השלטונות בהונגריה לאמץ חוקים שעלולים לחתור תחת עצמאות הבנק המרכזי", אמר דובר הממונה על היחסים הכלכליים והמוניטריים בנציבות האירופית, אולי רן.

הונגריה, שקיבלה חבילת חילוץ ב-2008, ביקשה סיוע פיננסי בחודש שעבר מקרן המטבע ומהאיחוד האירופי, לאחר שבמשך שנה סירבה לסיוע חוץ. הבקשה ניתנה לאחר שהפורינט, המטבע ההונגרי, נחלש לשפל היסטורי מול היורו והממשלה נאבקה לגייס מימון בהנפקות אג"ח. דירוג האשראי של המדינה הורד לזבל על ידי מודי'ס בנובמבר.

אורבן החל להגביל את כוחם של מוסדות עצמאיים במדינה ולהגביר את השפעתו מאז שזכה בבחירות בשנה שעברה- בהתעלם מביקורת מהאו"ם, הבנק המרכזי של אירופה והאיחוד האירופי. אנדרס סימור, נשיא הבנק המרכזי, אמר במרץ כי התנגד למהלכי ביריונות, לדבריו, של פקידי ממשל שלחצו עליו להתפטר לפני תום כהונתו המתוכנן ב-2013.

הצעת החוק של אורבן תצמצם את כוחו של נגיד הבנק בהונגריה באמצעות הפיכת מינוי סגניו למינויים פוליטיים שייקבעו על ידי ראש הממשלה ונשיא הונגריה. מספר הסגנים ומספר החברים במועצת הבנק יוגדל. בנוסף, החוק מציע למזג את הבנק המרכזי עם רשות ני"ע. לדברי סימור, מדובר בהשתלטות כמעט מוחלטת של הממשלה על הבנק המרכזי, בניגוד חד לגישה המקובלת בעולם, לפיה הבנק עצמאי מהממשלה.

הונגריה עשויה לבקש עד 20 מיליארד יורו בסיוע מקרן המטבע והאיחוד, בתור רשת בטחון שאין בכוונתה להשתמש אלא במקרה חירום. מגעים לקבלת הלוואת החירום נפסקו בחודש שעבר לאחר שאורבן אמר כי הוא רוצה לפעול באופן חופשי כדי לבצע מהלכים לא אורתודוקסיים, כדבריו, כמו הלאמת קרנות פנסיה פרטיות והטלת מסים על תעשיות האנרגיה, הפיננסים, הקמעונות והטלקום כדי להקטין את הגירעו בתקציב.

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker