וול סטריט סגרה שבוע שלילי; S&P ירד השבוע ב-3%

זינגה ירדה ב-5% ביום המסחר הראשון; התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב בשפל של חודשיים וחצי; RIM נפלה ב-11% עקב דחיית השקת בלאקברי החדש

נמרוד הלפרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו במגמה חיובית בעקבות אישור תוכנית צנע באיטליה שנועדה לסייע לכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו להתמודד עם משבר החוב, ולאחר שמדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ללא שינוי, וחיזק בכך את הערכת הבנק הפדרלי לפיה האינפלציה אינה מתגברת. עם זאת, במהלך יום המסחר התמתנו העליות לאחר שחברות דירוג האשראי פיץ' הורידה את תחזית הדירוג של צרפת ל"שלילי" והזהירו מפני שקיעת גרמניה במיתון. עם זאת, בסיכום שבועי השלימו בורסות וול סטריט ירידה ראשונה זה שלושה שבועות.

מדד דאו ג'ונס נסגר כמעט ללא שינוי. מדד S&P 500 אשר כבר עלה במהלך המסחר ב-1.3%, נסגר בעלייה של 0.3% - עלייה יומית שנייה ברציפות - אולם ירד בסיכום שבועי ב-2.9%. מדד נאסד"ק הוסיף 0.6% אך נפל בסיכום שבועי ב-3.5%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.06% לרמה של 1.85% - לאחר שבמהלך המסחר נפלה לרמתה הנמוכה ביותר זה למעלה מחודשיים.

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב נותר ללא שינוי בחודש נובמבר בעקבות ירידה במחירי הבנזין, לאחר ירידה של 0.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.1%. מדד הליבה, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.2% - יותר מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.1%.

לעומת חודש נובמבר 2010 עלה המדד ב-3.4% - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אפריל. מדד הליבה טיפס ב-2.2% ב-12 החודשים החולפים, העלייה החדה ביותר מאז אוקטובר 2008. 

מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - עלה באוקטובר ב-0.1% לאחר שנותר ללא שינוי בחודש הקודם. לעומת אוקטובר 2010 עלה המדד ב-1.7% - הקצה התחתון של טווח תחזית האינפלציה ארוכת הטווח של הבנק הפדרלי של 1-7%-2%.

בית הנבחרים בארה"ב אישר ברגע האחרון את תקציב הממשל, הכולל קיצוצים בגובה טריליון דולר, ומנע בכך השבתה של השירותים הממשלתיים בארה"ב.

בית הנבחרים אישר את התקציב ברוב של 296 תומכים ו-121 מתנגדים, ברגע נדיר של אחדות פוליטית בין המפלגות הדמוקרטית והרפובליקאית. המחוקקים מתכוונים כעת לגבש במסגרת חקיקה נפרדת פשרה לגבי סוגיית הטבות מס לעובדים ומעסיקים והטבות למובטלים, אשר עמדו במוקד המחלוקת על אישור התקציב.

בעקבות אישור התקציב על ידי בית הנבחרים צפוי הסנאט להצביע מחר על אישור בתקציב, ולסלול בכך את הדרך לאישורו בחתימת הנשיא ברק אובמה.

האירועים באירופה

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, באירופה, ממשיכות חברות דירוג האשראי לספק תחזיות עגומות לאירופה על רקע משבר החוב ביבשת. חברת דירוג האשראי פיץ' הודיעה היום על הורדת תחזית דירוג האשראי של צרפת ל"שלילי" ומסרה כי תשקול להוריד את דירוג האשראי של איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין, ואילו חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הזהירה היום כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של גרמניה, הולנד, בלגיה, אוסטריה ופינלנד צפוי להתכווץ בשיעור חד מהצפוי בשנה הבאה.

פיץ' הורידה לדרגת "שלילי" את תחזית דירוג האשראי של צרפת, אך שבה ואישרה את הדירוג המשולם הנוכחי של צרפת. בה בעת, מסרה פיץ' כי תשקול להוריד את תחזית הדירוג של שש מדינות נוספות - איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין - בצעד שמשמעותו כי תיתכן הורדת דירוג למדינות אלו במהלך שלושה החודשים הקרובים. פיץ' נימקה את החלטה בהיעדר "פתרון כולל" למשבר החוב באירופה.

S&P ציינה כי חמש המדינות האירופיות שלגביהן קיים חשש כי ישקעו במיתון הן מדינות שהיצוא שלהן גדול מהיבוא - ועל כן הן חשופות יותר לסיכון של נפילה חדה יותר של התוצר מאשר מדינות אחרות בגוש היורו שבהן היבוא גדול מהיצוא. S&P הוסיפה כי משמען של תוכניות צנע שמיושמות במדינות ברחבי גוש היורו היא כי לא תהיה תמיכה תקציבית לצמיחה הכלכלית.

מוקדם יותר היום זכה ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, בהצבעת האמון בבית התחתון של הפרלמנט האיטלקי, אשר אישר את תקציב הצנע בסך 33 מיליארד יורו (43 מיליארד דולר). ההצבעה עברה ברוב של 495 תומכים מול 88 מתנגדים. כעת עובר התקציב לאישור הסנאט, אשר אמור לאשרו בשבוע הקרוב.

מונטי קרא היום לקובעי המדיניות באירופה להיזהר מפילוג היבשת במאמציהם לבלום את משבר החוב. במסיבת עיתונאים ברומא אמר מונטי כי תגובתה של אירופה למשבר החוב "צריכה להיות ארוזה בגישה בת קיימא לטווח ארוך, ולא סתם להזין רעב קצר טווח לנוקשות בחלק מהמדינות". הוא הוסיף כי "כדי שאירופה תתפתח לכיוון של איחוד, ולא פילוג, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהמשבר בגוש היורו יוביל אותנו לקונפליקטים בין הצפון המוסרי לבין הדרום המסוכן, כביכול".

הורדת דירוג לבנקים

חברת דירוג האשראי פיץ' הורידה הלילה את דירוגי האשראי של כמה מהבנקים הגדולים בעולם על רקע השפעות הרגולציה הפיננסית והתנודתיות בשווקים על המגזר הבנקאי.

דירוגי האשראי של בנק אוף אמריקה, גולדמן סאקס וסיטי הורדו ברמה אחת מ-A פלוס ל-A. בנוסף, הורדו גם דירוגי האשראי של ברקליס וקרדיט סוויס מ-AA מינוס ל-A, ודירוגיהם של דויטשה בנק ו- BNPפאריבה הורדו מ-AA מינוס ל-A פלוס.

פיץ' מסרה כי הורדות הדירוג נובעות מ"סיכונים משמעותיים באווירת בנקאות המסחר העולמית". תומס אברוזו, מנכ"ל הסוכנות, סיפר כי עבור בנק אוף אמריקה הורדת הדירוג משקפת גם סוגיות מסוימות שעולות בין היתר מרכישות שביצע הבנק בשנים האחרונות, כמו מריל לינץ' וקאנטריווייד.

פיץ' הינה סוכנות האשראי השלישית המורידה את דירוגי הבנקים הגדולים בעולם מאז ספטמבר. בחודש שעבר הורידה סטנדרד אנד פור'ס (S&P) את דירוגם של 15 בנקים, ובספטמבר מודי'ס הודיעה על הורדות דירוג. שתיהן ציינו את השפעותיו של המשבר באירופה על מצב הבנקים.

מניות בולטות במסחר

זינגה, מפתחת המשחקים לרשתות החברתיות, שהחלה היום להיסחר בנאסד"ק, יורדה ב-5%. אתמול תימחרה החברה את ההנפקה הראשונה שלה לציבור בקצה העליון של טווח המחירים.

עם זאת, החברה לא הגדילה את היקף ההנפקה מעבר למיליארד דולר שתכננה לגייס, בניגוד לציפיות. זינגה אחראית ללהיטי הפייסבוק "פארמוויל" ו"סיטיוויל" והנפיקה 100 מיליון מניות רגילות במחיר של 10 דולר למניה בהנפקה הראשונה.

חברת RIM הקנדית, יצרנית הבלקברי, דיווחה אתמול על נפילה חדה ברווחיה ופירסמה תחזית עגומה לרבעון הנוכחי והודיעה על דחיית השקתם של מכשירי הסמארטפון החדשים שלה.

מניית RIM נפלה ב-7% במסחר לאחר הסגירה, לאחר שהחברה אמרה כי היא צופה שהקו החדש של מכשירי הבלקברי, שיתבססו על מערכת ההפעלה QNX, ייצא לחנויות רק בסוף השנה הבאה. המכשירים היו מיועדים לצאת ברבעון הראשון של 2012.

RIM קיוותה כי מערכת ההפעלה החדשה שלה תשפר את מצבה בשוק הסמארטפונים ותצמצם את הפער מול מכשירי האייפון והאייפד של אפל. המכשירים המבוססים על מערכת אנדרואיד של גוגל . נתח השוק של RIM נשחק בשנים האחרונות, במיוחד בארה"ב, ומחיר המניה צנח ב-73% השנה.

חברת המשחקים הפינית רוביו, יוצרת הלהיט "אנגרי בירדס", מתכננת הנפקה ראשונה לציבור בבורסת הונג קונג ב-2013, כך דיווח היום עיתון פיני. סמנכ"ל השיווק של רוביו, פטר וסטרבקה, אמר לעיתון כי הנהלת רוביו שואפת להפוך את החברה לחברת מדיה בעלת שווי שוק דומה לזה של דיסני, אשר שוויה כיום הוא 65 מיליארד דולר. "זה היעד. אין סיבה שלא נוכל לבנות חברה בגודל הזה", אמר וסטרבקה, והוסיף כי הכנסותיה של רוביו ב-2011 צפויות להיות סביב 100 מיליון דולר, לעומת 10 מיליון דולר בשנה שעברה.

ישראליות בוול סטריט

חברת טבע תמסור את תחזיתה למכירות ולרווח ב-2012 בשיחת ועידה שתקיים ב-21 בדצמבר. פרסום התחזית ל-2012 הוקדם מפברואר לרבעון הרביעי של השנה - זה המועד הנפוץ לפרסום תחזית שנתית.

דו"חות טבע חשפו את השפל בפעילותה בשוק הגנרי בארה"ב ברבעון השלישי של 2011, כשנתח השוק שלה ירד ל-18.2% בהשוואה ל-19.3% ברבעון השני של 2011. זאת כתוצאה מירידה של 58 מיליון במספר המרשמים לתרופות של טבע. החולשה נבעה מהשקת ארבע תרופות חדשות בלבד.

אלווריון, ספקית פתרונות הגלישה האלחוטיים, הודיעה היום (ה') על תכנית ניהולית חדשה ל-2012 המשלבת יעדים אסטרטגיים ופיננסיים. במסגרת היעדים הפיננסיים, קבעה החברה יעד של רווחיות תפעולית מתואמת (Non-GAAP) של 5%, ושמירה על היקף מזומן של כ-65 מיליון דולר.

במסגרת התכנית נקבע כי החברה תפעל בשווקים שצפויים להיפגע פחות מהאטה גלובלית, ותתמקד באספקת מוצרי תקשורת סלולר ובפתרונות של קיבולת וכיסוי.

חברת הנדל"ן גזית גלוב, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, תשלים היום הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסת ניו יורק לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר. מדובר על שווי הנמוך ב-10% מהשווי הראשוני לפיו התכוונה החברה להנפיק.

במסגרת ההנפקה, תגייס גזית 81 מיליון דולר לעומת סכום של 118 מיליון דולר שתכננה לגייס. לאחר שתושלם ההנפקה עד לסוף השבוע, תיסחר גזית בבורסת ניו יורק (NYSE) תחת הסימול GZT.

מדד דאו ג'ונס
גרף נאסד"ק
S&P 500

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker