חששות ממיתון גררו את בורסות אירופה לירידות; נפלו ב-3% השבוע

S&P: כלכלות אירופה צפויות להתכווץ בשיעור חד מהצפוי בשנה הבאה

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

בורסות אירופה נסגרו בירידות בדרכן לירידה שבועית של כמעט 3% לאחר שחברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הזהירה כי כלכלות ביבשת עלולות להתכווץ בשיעור חד מהצפוי בשנה הבאה. מוקדם יותר נרשמו עליות באירופה על רקע אישור תוכנית צנע באיטליה שנועדה לסייע לכלכלה השלישית בגודלה בגוש היורו להתמודד עם משבר החוב, ולאחר שמדד המחירים לצרכן בארה"ב נותר ללא שינוי, וחיזק בכך את הערכת הבנק הפדרלי לפיה האינפלציה אינה מתגברת.

צילום: בלומברג

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.3%; פרנקפורט נסוגה ב-0.5%; פאריס איבדה 0.9%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-0.4% בדרכו לירידה שבועית של 2.8%.

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הזהירה היום כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של הולנד, גרמניה, בלגיה, אוסטריה ופינלנד צפוי להתכווץ בשיעור חד מהצפוי בשנה הבאה. S&P ציינה כי משמען של תוכניות צנע שמיושמות במדינות ברחבי גוש היורו היא כי לא תהיה תמיכה תקציבית לצמיחה הכלכלית.

ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, זכה היום בהצבעת האמון בבית התחתון של הפרלמנט האיטלקי, אשר אישר את תקציב הצנע בסך 33 מיליארד יורו (43 מיליארד דולר). ההצבעה עברה ברוב של 495 תומכים מול 88 מתנגדים. כעת עובר התקציב לאישור הסנאט, אשר אמור לאשרו בשבוע הקרוב. מונטי אמר כי אמצעי הצנע, אשר כוללים רפורמה במערכת הפנסיה, מס רכוש מחודש ושורה של אמצעים למאבק בהעלמות מס, יגנו על איטליה מפני התפשטות משבר החוב ויורידו את עלויות המימון שלה.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בארה"ב, נותר מדד המחירים לצרכן (CPI) ללא שינוי בחודש נובמבר בעקבות ירידה במחירי הבנזין, לאחר ירידה של 0.1% בחודש הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.1%. מדד הליבה, אשר אינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.2% - יותר מתחזית הכלכלנים לעלייה של 0.1%.

לעומת חודש נובמבר 2010 עלה המדד ב-3.4% - העלייה השנתית המתונה ביותר מאז אפריל. מדד הליבה טיפס ב-2.2% ב-12 החודשים החולפים, העלייה החדה ביותר מאז אוקטובר 2008.

מדד המחירים לצרכן, המבוסס על הצריכה הפרטית (PCE) ללא מחירי המזון והאנרגיה - המדד המועדף על הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה - עלה באוקטובר ב-0.1% לאחר שנותר ללא שינוי בחודש הקודם. לעומת אוקטובר 2010 עלה המדד ב-1.7% - הקצה התחתון של טווח תחזית האינפלציה ארוכת הטווח של הבנק הפדרלי של 1-7%-2%.

מניות הבנקים באירופה נסחרו על רקע הורדת דירוגי האשראי של חלקם על ידי סוכנות דירוג האשראי פיץ'. פיץ' הורידה הלילה את דירוגי האשראי של כמה מהבנקים הגדולים באירופה, על רקע השפעות הרגולציה הפיננסית והתנודתיות בשווקים על המגזר הבנקאי. דירוגי האשראי של ברקליס וקרדיט סוויס הורדו מ-AA מינוס ל-A, ודירוגיהם של דויטשה בנק ו-BNP פאריבה הורדו מ-AA מינוס ל-A פלוס.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker