אירופה התאוששה משפל של שבועיים: פרנקפורט טיפסה ב-1%

פרנקפורט טיפסה ב-1%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עודנו נמוך ב-15% מרמתו בתחילת השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית לאחר שהפעילות במגזרי הייצור בגרמניה ובצרפת התכווצה החודש בשיעור מתון מתחזיות הכלכלנים, והפעילות במגזר השירותים בשתי הכלכלות הגדולות בגוש היורו צמחה במפתיע. נתוני מקרו כלכליים חיוביים שפורסמו היום בארה"ב ומכרז מוצלח למכירת אג"ח ממשלתיות שביצעה ממשלת ספרד אף הם תמכו במדדים. עם זאת, דבריה של ראש קרן המטבע הבינ"ל לפיהם חלה הסלמה במשבר החוב באירופה, גרמו להתמתנות העליות לקראת סיום המסחר. מגזר הפיננסים הוביל היום את העליות באירופה.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 0.6%. פרנקפורט עלתה ב-1%; פאריס הוסיפה 0.8%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי, אשר נסגר אתמול בשפל של יותר משבועיים, עלה ב-1% אולם עודנו נמוך ב-15% מרמתו בתחילת השנה.

פעילות מגזר השירותים ומגזר הייצור באירופה נסוגה בדצמבר, זה החודש הרביעי ברציפות, לפי מדד מנהלי הרכש המשולב שפורסם היום. המדד עלה בדצמבר לרמה של 47.9 נקודות, לעומת רמה של 47 נקודות בנובמבר. הקריאה היתה גבוהה מתחזיות אנליסטים, אך היות שהיא ברמה של פחות מ-50 נקודות, מדובר בנסיגה בפעילות.

בגרמניה נרשמה בדצמבר ירידה בפעילות מגזר הייצור - זה החודש השלישי ברציפות. מדד מנהלי הרכש של המגזר רשם שיפור קל לרמה של 48.1 נקודות לעומת 47.9 נקודות בנובמבר, אך נותר מתחת לרמה של 50 נקודות, מה שמעיד על נסיגה בפעילות.

ספרד גייסה היום במכרז אג"ח ממשלתיות 6.03 מיליארד יורו (7.8 מיליארד דולר) - כמעט פי שניים מהיעד המקסימלי. משרד האוצר של ספרד הנפיק אג"ח שמועד פירעונן ב-2016 בריבית ממוצעת של 4.023%, לעומת ריבית של 5.276% בהנפקה דומה ב-1 בדצמבר.

הריבית הממוצעת על אג"ח שמועד פירעונן ב-2020 שהונפקו היתה 5.239%, לעומת 5.006% בהנפקה דומה בספטמבר, ועבור אג"ח לעשר שנים שהונפקו שילמה ספרד ריבית של 5.545%, נמוכה מריבית של 5.696% שנרשמה בשוק המשני לפני ההנפקה. הביקוש לאג"ח לעשר שנים עלה פי 2.16 על ההיצע, לעומת ביקוש גבוה פי 1.76 שנרשם באוקטובר.

לאחר ההנפקה, נרשמו עליות באג"ח הממשלתיות של ספרד, והתשואה עליהן ירדה. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ספרד לחמש שנים ירדה ב-0.27% ל-4.69%; התשואה על האג"ח לעשר שנים ירדה ב-0.16% ל-5.53% - הרמה הנמוכה זה יותר משבוע.

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) אישרה הזרמת 3.9 מיליארד יורו לאירלנד במסגרת חבילת הסיוע למדינה בהיקף 85 מיליארד יורו שאושרה ב-2010. בחוות דעת על הכלכלה האירית מסרה הנציבות האירופית כי אירלנד הראתה התקדמות משמעותית במסגרת משמעת תקציבית וחיזוק המגזר הפיננסי. עם זאת, הנציבות הורידה את תחזית הצמיחה של אירלנד לשנה הבאה ל-1% לעומת תחזית קודמת של 1.9% בעיקר בהשפעת ההאטה הגלובלית.

ראש קרן המטבע הבינ"ל (IMF) כריסטין לגארד, הזהירה היום כי ההסלמה במשבר החוב באירופה הביאה לכך שבשלב זה לא ניתן עוד לפתור את המשבר רק בכוחות המדינות החברות בגוש היורו.

"המשבר אינו רק הולך ומתגלה, אלא גם הולך ומסלים", אמרה לגארד באירוע לקידום נשים במגזר הציבורי שנערך בבירת ארה"ב וושינגטון. קרן המטבע מתכוונת לפנות למדינות מחוץ לגוש היורו בבקשה לסיוע עם התמודדות משבר החוב באירופה מאחר שלא ניתן עוד לפתור אותו רק בכוחות של קבוצת מדינות אחת, הוסיפה לגארד.

"פעולה של קבוצת מדינות אחת לא תספיק עוד לפתרון המשבר", אמרה לגארד. "יש לקוות כי הוא ייפתר בעזרת פעולות שינקטו מדינות מכל הקטגוריות", הוסיפה.

בה בעת, הודיעה היום רוסיה על כוונתה לתרום עד 20 מיליארד דולר לקרן המטבע כדי לסייע במימון פתרון משבר החוב באירופה, דיווחה סוכנות הידיעות אי.פי. ארקדי דבורקוביץ', יועצו הכלכלי של נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב, אמר כי דיון לגבי אפשרות זו התקיים לקראת פגישת מנהיגי האיחוד האירופי ורוסיה.

דבורקוביץ' אמר כי רוסיה כבר הסכימה להאריך הלוואה בסך 10 מיליארד דולר שהעניקה לקרן המטבע בשנת 2009, וכי יתכן שתעמיד הלוואה נוספת בסכום זה בכפוף לגיבוש תוכנית ברורה יותר לבלימת משבר החוב בגוש היורו.

"אנחנו בהחלט מוכנים להעניק את 10 מיליארד הדולר שהיינו אמורים לקבל חזרה, ומוכנים לשקול 10 מיליארד דולר בנוסף לכך", אמר דבורקוביץ' באירוע בברלין. ההלוואה הנוספת "תהיה תלויה במבנה והיקף של התוכנית הכוללת", הוסיף.

מצדו השני של האוקיינוס האטלנטי, בארה"ב, סיפקה החזית המקרו כלכלית מספר נתונים מעודדים. מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב נפל בשבוע שעבר ב-19 אלף לרמה של 366 אלף - המספר הנמוך ביותר מאז חודש מאי 2008 - מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה במספר התביעות לרמה של 390 אלף. הממוצע הארבע שבועי של תביעות האבטלה, הנחשב לפחות תנודתי, ירד לרמה של 387,750 לעומת 394,250 בשבוע הקודם.

מדד פעילות הייצור באזור ניו יורק - מדד אמפייר סטייט - עלה בדצמבר לרמה של 9.5 נקודות לעומת רמה של 0.6 נקודות בנובמבר, מסר היום הבנק הפדרלי של ניו יורק. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של שלוש נקודות. מדד מעל לרמה של אפס נקודות משקף צמיחה בפעילות, ואילו מדד שלילי מצביע על התכווצות פעילות הייצור.

מדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה עלה בדצמבר לרמה של 10.3 נקודות - רמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל - לעומת 3.6 נקודות בנובמבר, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של המדד לרמה של 5 נקודות.

מניית בנק קרדיט אגריקול הצרפתי ירדה ב-4% לאחר שסוכנות דירוג האשראי פיץ' הורידה את דירוג האשראי של הבנק. אתמול הודיע הבנק כי הוא מתכנן לפטר לפחות 2,300 עובדים ברחבי העולם בשנה הבאה.

מדד סטוקס 50

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker