סין: מצור בכפר שמרד בשלטונות, אלפי איכרים גירשו שוטרים

תושבי הכפר חשבו שיתפרנסו מדייג אך עם הזינוק באינפלציה התקוממו נגד הממשלה שגזלה את אדמותיהם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הכפר ווקאן בסין נהפך למעוז של התקוממות נדירה בסין, לאחר סכסוך שפרץ לפני שלושה חודשים בין תושבים מקומיים לבין הממשלה בגלל אדמה שהוחרמה. 20 אלף תושבי בכפר הדייגים בדרום סין פתחו במרד גלוי נגד הממשלה וביום שני השבוע הבריחו את נציגי המפלגה הקומוניסטית מהאזור לאחר שאלפים מהם בלמו כניסה של שוטרים חמושים שניסו להשתלט על הכפר ולהחזיר את הסדר.

הממשלה חסמה את הדרכים לכפר ברדיוס של כ-5 ק"מ על מנת לעצור כניסת מזון ומים לאזור וכן למנוע מהתושבים לעזוב. צי הדייגים של הכפר - שמשמש כמקור הכנסה עיקרי - לא הורשה לעזוב את הנמל באזור.

איכרים מפגינים בווקאןצילום: אי-אף-פי

הממשלה מתכננת כנראה לשבור את התושבים על ידי המצור ולסיים את המרד שהתחיל לפני שלושה חודשים כאשר המון זועם התפרץ לרחובות הכפר והפך מכוניות. סין אמנם סובלת מכ-180 אלף תקריות מרד בשנה אך מעולם מפלגת השלטון לא נסוגה מעמדותיה.

ביום שלישי, כתב ה-"דיילי טלגרף" הצליח להיכנס לאזור המסוגר ולדווח על המציאות החדשה בכפר. אלפי תושבים התכנסו במרכז הכפר וצעקו קריאות לזכר אחד ממנהיגיהם שנהרג בזמן ששהה תחת השגחת המשטרה. "החזירו את הגופה, החזירו את אחינו, החזירו את אדמותינו", דרשו התושבים.

"כמעט כל אדמותינו נלקחו מאיתנו מאז שנות ה-90 אבל לא התרעמנו כי ידענו שאת כספנו נעשה מדייג", אמר יאנג סמאו, אחד מזקני הכפר. "עכשיו, עם העלייה באינפלציה, הבנו שאנחנו צריכים לגדל יותר מזון וכי לאדמות יש ערך רב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker