חשש מסגירת מיצר הורמוז הקפיץ את מחיר הנפט מעל ל-100 דולר לחבית

משקיעים: "תרגיל צבאי איראני במיצר שדרכו עוברת שישית מאספקת הנפט העולמית - הסלמה במתיחות"

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד הלפרן

מחיר הנפט הגולמי בניו יורק נסגר מעל לרמה של 100 דולר לחבית על רקע חששות מפני שיבושים באספקת הנפט העולמית בעקבות דיווח כי צבא איראן מתכנן לערוך תרגיל צבאי במסגרתו יתורגל תסריט של סגירת מיצר הורמוז.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה בינואר נסגרו במחיר של 100.14 דולר לחבית, עלייה של 2.4%, בבורסת הסחורות של ניו יורק, לאחר שבמהלך המסחר כבר קפץ מחירם ב-3.6% לרמה של 101.25 דולר לחבית. מתחילת השנה עלה מחיר הנפט הגולמי ביותר מ-9%.

מיצר הורמוז, אירןצילום: ויקיפדיה

חבר בוועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האירני אמר אתמול כי צבא אירן יערוך תרגיל של סגירת מיצר הורמוז, לפי דיווח של סוכנות הידיעות האיראנית ISNA. חבר הפרלמנט פרביז סרבארי אמר כי "בקרוב נערוך תמרונים צבאיים לתרגל את סגירת מיצר הורמוז למעבר סחורות. אם העולם רוצה להפוך את האזור ללא בטוח, אנחנו נדאג שהעולם כולו לא יהיה בטוח".

כ-15.5 מיליון חביות נפט ביום, או שישית מצריכת הנפט העולמית, עוברת דרך מיצר הורמוז, הנמצא בין אירן ועומאן ורוחבו 6.4 ק"מ בלבד, לפי נתוני משרד האנרגיה האמריקאי.

"אנו עדים לשובה של הגאו-פוליטיקה לשווקים", אמר ג'ון קילדף מקרן הגידור Again Capital המתמחה בתחום האנרגיה, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "תרגיל צבאי במיצר הורמוז מצביע על הסלמה במתיחות ויש לו השלכות חמורות על אספקת הנפט".

"ראיתי אתמול את הסיפור על איראן אולם נראה כי הכותרות צברו תאוצה היום", אמר טום בנץ מבנק BNP פאריבה, לסוכנות הידיעות בלומברג. "ישנן גם שמועות על צעדים נוספים שבהם ינקוט הבנק הפדרלי בארה"ב, אבל אינני יודע מה המקור שלהן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום