ארה"ב במתח: האם ברננקי יכריז על הרחבה כמותית שלישית?

ברננקי עשוי להכריז היום על QE3 שתתמקד בשיקום שוק המשכנתאות והדיור

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק המרכזי של ארה"ב יפרסם הערב את החלטת הריבית החודשית, עם סיום ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק. יו"ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, לא צפוי להודיע על שינוי בשיעור הריבית, העומדת על 0.25%, אך עשוי להכריז על תכנית להרחבה כמותית שלישית (QE3) שתתמקד בשיקום שוק המשכנתאות והדיור.

הפד צפוי להודיע כי ישמור על ריבית אפסית עד אמצע 2013, לאחר 3 שנים בהן נשמרה הריבית במשק האמריקאי על 0-0.25%. עם זאת, מסקר כלכלנים שערך בלומברג עולה כי הפדרל ריזרב ייאלץ להעלות את שיעור הריבית לפני יוני 2012. 49% מהכלכלנים בסקר סבורים כי הבנק המרכזי יוציא לפועל תכנית להרחבה כמותית שלישית תוך שנתיים.

ההערכות הן, כי תכנית להרחבה כמותית נוספת תתמקד ברכישת אג"ח מגובות משכנתאות, על מנת לנסות ולאושש את שוק הדיור התקוע וענף המשכנתאות שקרס ב-2008. אנליסטים צופים כי היקף הרכישות יהיה בטווח של 700 מיליארד דולר עד טריליון דולר.

מנכ"ל פימקו, ביל גרוס, התייחס לפני כעשרה ימים להחלטת הריבית הצפויה ואמר בראיון לבלומברג כי השיפור במצב התעסוקה בארה"ב לא ימנע מהבנק הפדרלי לאותת שהריבית בארה"ב תישאר נמוכה לפרק זמן ממושך.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד במפתיע בנובמבר לשפל של שנתיים ואילו מספר העובדים שנוספו לשוק העבודה היה נמוך מהצפוי, לפי נתונים שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי. שיעור האבטלה ירד לרמה של 8.6% - רמתו הנמוכה ביותר מאז חודש מארס 2009 - לעומת 9% בחודש הקודם.

"הבנק הפדרלי מתכוון להשאיר את הריבית נמוכה לפרק זמן ארוך מאוד מאוד", אמר גרוס. הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008 ובחודש אוגוסט התחייב להותיר אותה ברמה זו לפחות עד אמצע 2013. התשואות על האג"ח הארוכות בארה"ב צפויות לרשום את העלייה החדה ביותר במידה שהכלכלה תמשיך להפגין סימני התאוששות, העריך גרוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker