ההתמוטטות של רויאל בנק אוף סקוטלנד - "כרוניקה של החלטות אומללות"

דו"ח מקיף של הרגולטור על המגזר הפיננסי בבריטניה מותח ביקורת חריפה על חוקי הרגולציה הרופפים, שאיפשרו את קריסת רויאל בנק אוף סקוטלנד ב-2008 והתירו לכל האחראים לחמוק ללא עונש

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרגולטור של השירותים הפיננסיים בבריטניה (FSA) קובע כי ההתמוטטות של רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS) ב-2008, שחייבה את הלאמתו, נבעה משרשרת של החלטות אומללות. עוד קורא הרגולטור לבדיקה מקיפה של ההסדרים הרגולטוריים במגזר הבנקאי.

בדו"ח מקיף שפורסם היום, מנה ה-FSA שישה גורמים עיקריים שהביאו לקריסת הבנק: חולשה רצינית במצב ההון של הבנק כתוצאה מהחלטות ניהוליות שגויות ורגולציה רופפת; הסתמכות על מימון לטווח קצר; ההשתלטות הפזיזה על הבנק ההולנדי ABN Amro ב-2007, שהסבה לבנק הפסדים כבדים; אי וודאות בנוגע לאיכות הנכסים של RBS, בשל היעדר סקירות וניתוחים מספקים שביצע ה-FSA; הפסדים כבדים במסחר בין-בנקאי, אשר הוריד את ביטחון השווקים בבנק; המשבר הפיננסי הגלובלי, אשר פגע באופן חמור בבנקים שכבר היו בסיכון להתמוטטות.

לורד טרנר, ראש ה-FSA, מסר בהודעה רשמית לעיתונות כי לציבור מגיע לדעת איך בדיוק קרס הבנק ומדוע איש לא הוענש בעקבות ההתמוטטות. "בכלכלת שוק, חברות לוקחות סיכונים בשם בעלי המניות ואם הם עושים טעויות, בעלי המניות מענישים את ההנהלה והדירקטוריון באמצעות פיטוריהם. אך במגזר הבנקאי המצב שונה, כי נקיטת סיכונים מסיביים על ידי בנק עלולה להביא לקריסתו ולפגיעה רחבה בכלכלה. קריסה של בנקים היא עניין ציבורי, ולא רק של בעלי המניות", הוסיף טרנר.

"העובדה שאיש לא נמצא אשם בהתמוטטות של הבנק מחייבת להעלות את השאלה - אם לא ננקטו פעולות ענישה תחת החוקים הנוכחיים, האין עלינו לשנות את החוקים כדי למנוע הישנות מקרים אלו בעתיד?", אמר טרנר.

רויאל בנק אוף סקוטלנד הולאם על ידי ממשלת בריטניה בנובמבר 2008, לאחר שפנה בבקשת סיוע. הממשלה נאלצה להלאים את הבנק לאחר שהמשקיעים בבורסה סירבו לקנות את מניות הבנק ובנקים אחרים לא הסכימו להמשיך ולהלוות לו כספים.

בשנה הראשונה להלאמה הזרימה ממשלת בריטניה לבנק למעלה מ-20 מיליארד ליש"ט, בתמורה ל-70% ממניותיו, במטרה למנוע את קריסתו, ובכך נעשתה ההלאמה הגדולה ביותר בתולדות אירופה. לפי הערכות, יעברו שנים לפני שהבנק יחזור לידיים פרטיות, ועד אז תחזיק הממשלה ביותר מ80%- ממניותיו, לאחר שתגדיל את אחזקותיה במסגרת תוכנית משרד האוצר להגנה על הבנקים מפני נכסים רעילים.

RBSצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker