האיום החדש על הכלכלה הרוסית מגיע מבית

כמה מהאוליגרכים שהתעמתו עם משטרו של פוטין איבדו את הונם או מצאו את עצמם בכלא ■ אחרים פשוט מעדיפים להשקיע את הונם מחוץ למדינה ■ זמנים קשים לאוליגרכים ברוסיה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אנדרו קרמר, ניו יורק טיימס

>> ניקולאי מקסימוב, אחד מעשירי רוסיה, ישב בתא מעצר מטונף בהרי אורל, עם שותף חולה בשחפת, מחלה נפוצה בבתי כלא ברוסיה. "היתה לי תחושה שבכוונה הכניסו אותי לתא הזה", נזכר לאחרונה מקסימוב, שבינתיים שוחרר בערבות.

ניקולאי מקסימוב

מקסימוב, שנעצר בפברואר בחשד למעילה בסך מאות מיליוני דולרים, אינו האוליגרך היחיד שהסתבך בצרות. מתוך ששת האנשים שהיו בראש רשימת עשירי ברוסיה של "פורבס" בעשור האחרון, אחד, מיכאיל חודרקובסקי, נמצא בכלא. שני, בוריס ברזובסקי, נמצא בגלות. שניהם, בדומה למקסימוב, מתעקשים כי הם חפים מפשע.

עוד לפני שהרשויות ברוסיה פעלו בשבוע שעבר לדיכוי המחאה נגד ממשלתו של ולדימיר פוטין, עשירי רוסיה החלו להיות מוטרדים. התנאים ששררו באחרונה הקשו עליהם לשמור על הונם, מה שאולי משמח את הפופוליסטים, אך עלול לאיים על הכלכלה.

גל ההפרטות הפוסט-סובייטי העביר מפעלים ממשלתיים לידי חוג אנשי עסקים מקושרים - האוליגרכים. בשל כך בין היתר, ברוסיה יש 101 מיליארדרים, והיא שלישית לאחר סין, שבה יש 115 מיליארדרים, וארה"ב, עם 412 מיליארדרים, לפי "פורבס".

ואולם לאחרונה התעוררה מחדש התופעה של בריחת הון, שאפיינה את שנות ה-90. כסף זורם החוצה מרוסיה בקצב מהיר מזה שהוא נכנס אליה. היקף זרימת ההון החוצה צפוי להגיע ל-70 מיליארד דולר עד סוף השנה, והנתונים מעידים על כך שרוב הסכום יימשך על ידי משקיעים גדולים. ירוסלב ליסובוליק, הכלכלן הראשי של דויטשה בנק במוסקווה, מציין כי "היקף בריחת ההון מפצה על עליית מחירי הנפט".

גם אם תפוקת הנפט של רוסיה תישאר ללא שינוי ומחירי הנפט יישארו גבוהים יחסית, לפי הערכת משרד האוצר הרוסי, החשבון השוטף של רוסיה יידרדר לגירעון ב-2014, ואז כלכלת רוסיה, כמו זו של ארה"ב, תהיה תלויה בהשקעות, אומרים כלכלנים.

ממשלת רוסיה הצליחה באחרונה למשוך השקעות זרות. הבעיה היא שעל כל חברה זרה שמשקיעה - מאקסון מוביל שמשקיעה באזור קידוחי הנפט הארקטי ועד לסיסקו שמשקיעה בפארק טכנולוגיה מחוץ למוסקווה - מספר גדול הרבה יותר של יזמים רוסים יוצאים החוצה, לאחר שהגיעו למסקנה שהסיכונים גדולים מדי. גורמים בכירים מבינים כי קשה להסתמך על הנפט, ונחושים בדעתם למשוך השקעות. "הדבר המדהים הוא שהם מצליחים הרבה יותר עם המשקיעים הזרים מאשר עם המקומיים", אומר קלמנס גראף, כלכלן בכיר בגולדמן סאקס ברוסיה.

הפגנה במוסקווה

"למה לא לקחת את הכסף?"

הצרות של מקסימוב בן ה-54 החלו לפני שלוש שנים, כאשר תבע את ולדימיר ליסין, איל פלדה אחר, בתביעה שהציתה סכסוך שבסופו של דבר הוביל למעצרו של מקסימוב. השניים חתמו על עסקה, שעד מהרה הסתבכה, במסגרתה ליסין אמור היה לרכוש 50% ומניה אחת מהחברה של מקסימוב, מקסי גרופ.

מקסי הוערכה אז בשווי של 1.2 מיליארד דולר, לאחר חובות. החברה של ליסין, נובוליפטסק, שילמה למקסימוב מקדמה של 317 מיליון דולר. היתרה אמורה היתה להיות משולמת לאחר הערכה חיצונית של חובות החברה, בתום 90 יום. ואולם בכירי נובוליפטסק סירבו לשלם. בראיון שנערך עמם במטה החברה, האשימו עורכי הדין של נובוליפטסק את מקסימוב בכך שהעביר סכומים גדולים ממקסי גרופ לחשבון הבנק של זוגתו. הוא הכחיש את ההאשמה הזו, בטענה כי רכש מניות שזוגתו, שהיתה גם שותפתו העסקית, החזיקה בהן בחברות בנות.

כך או כך, סכסוכים כאלה אמורים היו להיות מיושבים בגוף בוררות בינלאומי, כחלק מתנאי ההסכם. בפברואר מקסימוב חש שהוא קרוב לניצחון. הוא אמר שדחה הצעה להסדר של 100 מיליון דולר ורצה את הסכום המלא, 287 מיליון דולר. הוא כינס מסיבת עיתונאים במלון מריוט במוסקווה ב-14 בפברואר. ביחד עם התקשורת, הופיעו אנשים חמושים ברובי קלצ'ניקוב. "ברוסיה תמיד מעניין", אמר מקסימוב. הוא הוצא במהירות מהמלון, ועד מהרה מצא עצמו אזוק בתחנת משטרה בפרברי העיר.

13 מתוך 13 |
מפגינים במוסקווה
1 מתוך 13 |
הפגנות במוסקווה, היום
2 מתוך 13 |
הפגנות במוסקווה, היום

באופן רשמי, הוא נעצר בגין אישומים הקשורים לתשלומים לזוגתו, שבכל מקרה הוחזרו למקסי גרופ. אך לדברי מקסימוב, החוקר שאל אותו גם לגבי הבוררות עם נובוליפטסק. במהלך החקירה, הוא נזכר, שאל אותו החוקר, אשר ישב על קצה השולחן: "הציעו לך 100 מיליון דולר. מדוע לא לקחת אותם?"

מקסימוב מספר כי לאחר מכן הובילו אותו לשדה התעופה, על מנת לטוס לבית הכלא ביקטרינבורג שבהרי אורל. גם כאשר המתין לטיסה, האיצו בו שוב ושוב לחתום על העסקה עם נובופילטסק. "אתה לא תאהב את האנשים בכלא", אמרו לו. "הם לא הטיפוס שלך". אנטון בזולב, מנהל יחסי החוץ של נובוליפטסק, אמר בתגובה כי מעולם לא הציע למקסימוב הסדר והכחיש כי ארגן את מעצרו. בזולב אמר כי מסר למשטרה ראיות להונאה, וכי היה עליו לעשות זאת מתוקף החוק, כחברה ציבורית.

חמישה ימים לאחר מעצרו, מקסימוב שוחרר בערבות. חודש לאחר מכן, במארס, פנל בוררות בינלאומי במוסקווה העניק לו 287 מיליון דולר בפסיקה סופית שאיננה ניתנת לערעור.

חזרה לימי המשבר

כשהקפיטליזם והדמוקרטיה הגיעו לרוסיה בתחילת שנות ה-90, רבים חשבו כי מעמד תעשיינים חדש ייהפך לעמוד התווך של המדינה ויחליף את המפלגה הקומוניסטית, הצבא האדום והק.ג.ב. אולם תחת שלטונו של פוטין, ותיק הק.ג.ב, כוחם של שירותי הביטחון התחזק בחברה ובעולם העסקים. תוצאות הבחירות של יום ראשון העידו כי התלהבותם של חלק מהבוחרים מפוטין הצטננה.

ב-2000, כאשר התמודד לראשונה בבחירות לנשיאות, התחייב פוטין לבטל את מעמד האוליגרכים, אך זה לא קרה. כמה מהם, שהתעמתו עמו ישירות, כמו חודרקובסקי, איבדו את הונם. מערכת מופקרת של חסות עדיין שולטת ברוסיה.

מקסימוב השקיע את מה שנותר מכספו בחברת אחזקות בריטית. אף שכספו ברח מרוסיה, עדיין לא ברור אם גם הוא יעזוב אותה. המשטרה חוקרת אותו כעת בחשד להונאה. היא טוענת כי משום שבתי משפט ברוסיה אינם מכירים בפסיקה של פנל בוררות, הצגת הפסיקה הזו, אפילו לשופט זר, היא הונאה - אפילו אם בית משפט באירופה מקבל אותה. "אנחנו רואים זאת כסחיטה", אומר ולדימיר מלניקוב, עורך דינו של מקסימוב. "אם אתה מקבל כסף בהולנד, שולחים אותך לכלא ברוסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker