בהתאם לציפיות

נשיא הבנק המרכזי של אירופה מצנן את התקווה להרחבת רכישות האג"ח

(עדכון) הבנק הוריד הריבית ל-1% והודיע גם על אמצעים נוספים להזרמת נזילות לבנקים ■ הוריד את תחזית הצמיחה לגוש היורו לשנה הבאה: התמ"ג עלול לרשום צמיחה שלילית

סוכנויות הידיעות
סוכנויות הידיעות

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגי, אמר היום כי אמנת האיחוד האירופי אוסרת על ביצוע "מימון מוניטרי", וצינן את התקווה כי הבנק המרכזי ירחיב את תוכנית רכישות האג"ח שלו בניסיון לסייע למדינות גוש היורו הכורעות תחת נטל חובות כבד.

מריו דראגי, נשיא הבנק המרכזי של אירופהצילום: בלומברג

במסיבת עיתונאים בפרנקפורט אמר דראגי עוד כי תפקידו של הבנק המרכזי כמוסד מגביל את אפשרותו לפעול באופן חופשי. דבריו של נשיא הבנק המרכזי נאמרו בתשובה לשאלה שנגעה תוכנית רכישות האג"ח של הבנק.

דראגי הוסףי כי הופתע מהפרשנות שניתנה לדברי בשבוע שעבר לפיה אם יצליחו מנהיגי אירופה לגבש הסכם תקציבי אמין, עשוי הבנק המרכזי של אירופה לנקוט בצעדים נוספים, בהם הרחבה את היקף רכישות האג"ח הממשלתיות.

"לא היתה לדראגי ברירה אלא לצנן את התקוות להרחבה של רכישות האג"ח, מכיוון שאם לא היה עושה כן, היה גורם להיחלשות הלחץ המופעל על מנהיגי האיחוד האירופי להחליט בפגישתם על הרפורמה הנדרשת באיחוד", העריך יורג קרמר, הכלכלן הראשי של קומרצבנק, בראיון לאתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

מוקדם יותר היום הוריד הבנק המרכזי של אירופה את הריבית, זה החודש השני ברציפות, על רקע החרפת משבר החוב והחששות ממיתון. הבנק הוריד את הריבית ב-0.25% ל-1%, בהתאם לתחזיות אנליסטים, ולאחר שבחודש שעבר הורדה הריבית ב-0.25% מ-1.5%. בנוסף, הוריד הבנק את תחזית הצמיחה לשנה הבאה, ואמר כי גוש היורו עלול לרשום צמיחה שלילית. 

הבנק המרכזי הודיע על צעדים להזרמת נזילות לבנקים אשר מתמודדים עם קשיים בשל משבר החוב בגוש היורו. נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי הבנקים יוכלו מעתה ללוות מה-ECB לטווח ארוך, באמצעות שני מכשירי הלוואות ל-365 חודשים, עם אופציה לפירעון בתוך שנה. הבנקים גם יוכלו להשתמש ביותר נכסים כערבויות, כולל הלוואות בנקאיות. כמו כן, הודיע הבנק המרכזי כי הוא יוריד את דרישות הרזרבה של הבנקים מ-2% ל-1%.

הבנק המרכזי הוריד היום את תחזית הצמיחה שלו לכלכלת גוש היורו, וצופה כעת כי היא עלולה לרשום צמיחה שלילית בשנה הבאה. התחזית החדשה צופה כי התמ"ג של גוש היורו ירשום נסיגה של 0.4% בשנה הבאה במקרה הגרוע ביותר, או צמיחה של 1% במקרה הטוב ביותר. בתחזית הקודמת לפני שלושה חודשים צפה הבנק צמיחה של בין 0.4% ל-2.2% בשנה הבאה. השנה צופה הבנק המרכזי צמיחה של 1.5%-1.7%, לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.4%-1.8%. 

"המתיחות הגוברת בשווקים הפיננסיים ממשיכה להעיב על הפעילות הכלכלית בגוש היורו והתחזית עדיין נתונה באי ודאות גבוהה וסיכונים משמעותיים", אמר דראגי. "הנתונים מצביעים על צמיחה כלכלית חלשה ברבעון הרביעי, אך יחד עם זאת, אנו צופים כי הפעילות הכלכלית בגוש היורו תתאושש במהלך השנה הבאה". 

הבנק המרכזי של בריטניה הותיר היום כצפוי את הריבית ברמת שפל, ולא ביצע שינויים בתוכנית ההרחבה הכמותית שלו. קובעי המדיניות בבנק המרכזי השאירו את הריבית ברמה של 0.5% - בה היא נמצאת מאז מארס 2009. הבנק הותיר ללא שינוי את תוכנית ההרחבה הכמותית שלו.

הערב יתכנסו מנהיגי אירופה בבריסל על מנת לדון בפיתרון למשבר באירופה, לאחר שסוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פורס (S&P) הזהירה כי היא עלולה להוריד את דירוג האשראי המושלם (AAA) של האיחוד האירופי, וכן את דירוגיהן של גרמניה וצרפת.

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מציעים לשנות את אמנת האיחוד האירופי, על מנת להדק את הפיקוח על התקציבים. במכתב משותף לנשיא האיחוד האירופי, הרמן ון רומפוי, המנהיגים אמרו כי הם מעוניינים להגיע להחלטה בפסגה, שתסתיים מחר, כך שניתן יהיה להכין את האמצעים עד מארס 2012. עם זאת, גרמניה דחתה את ההצעה לשלב את מנגנון החילוץ הנוכחי של גוש היורו עם מנגנון החילוץ הקבוע. 

אנגלה מרקל וניקולא סרקוזיצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ