בורסות השווקים המתעוררים ברצף הירידות הארוך מאז 2009

רשמו יום שביעי של ירידות; הודו, הונג קונג, ארגנטינה, פולין ודרום קוריאה ירדו היום ב-2% לפחות

נמרוד הלפרן

בורסות המניות בשווקים המתעוררים נפלו היום זה יום המסחר השביעי ברציפות בדרכן לרצף הירידות הממושך ביותר מאז שנת 2009. השפיעו על המגמה שורה של נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בסין, אירופה וארה"ב, אשר הגבירו את החששות מפני האטה בכלכלה העולמית. הערכות כי מנהיגי אירופה יתקשו להתגבר על משבר החוב בגוש היורו, אף הן הכבידו על המדדים.

מדד שוקי המניות בכלכלות מתעוררות של חברת MSCI ירד היום ב-2.5% - ירידה יומית שביעית ברציפות - בדרכו לרצף הירידות הממושך ביותר מאז שנת 2009. בורסת הונג קונג ירדה היום ב-2.8%, ובורסות הודו, ארגנטינה, דרום קוריאה, טייוואן ופולין ירדו ב-2% לפחות. ברזיל נסוגה ב-1%, וטורקיה איבדה 1.7% לאחר שחברת דירוג האשראי פיץ' הורידה את תחזית האשראי של המדינה מ"חיובי" ל"יציב".

החזית המקרו כלכלית בסין סיפקה היום חדשות עגומות אשר הגבירו את החששות מפני האטה בכלכלה העולמית. מדד מנהלי הרכש של סין ירד בנובמבר לרמה של 48 נקודות - שפל של 32 חודשים - לעומת 51 נקודות באוקטובר, לפי נתונים ראשוניים שפורסמו היום. תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 50.1 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות משקף צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו מצביעה על התכווצות הפעילות.

בחזית המקרו כלכלית באירופה: מדד מנהלי הרכש של המגזר הפרטי ב-17 מדינות גוש היורו התאושש בנובמבר לרמה של 47.2 נקודות לעומת 46.5 נקודות באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה כי המדד יישאר ללא שינוי ברמה של 46.5 נקודות. זה החודש השלישי ברציפות שבו המדד נמצא מתחת לרמה של 50 נקודות, אשר כל קריאה מתחתיה מצביעה על התכווצות הפעילות.

בארה"ב פורסמו היום שורה של נתוני מקרו כלכליים, אשר הצביעו על גידול מתון מהצפוי בצריכה הפרטית, עלייה במספר תביעות האבטלה, ירידה מתונה מהתחזיות בהזמנות למוצרים בני קיימא, ועלייה מתונה מהצפוי בבטחון הצרכנים.

הצריכה הפרטית בארה"ב צמחה באוקטובר ב-0.1% לאחר עלייה של 0.7% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לגידול חד יותר של 0.3% לאחר עלייה של 0.6% שעליה דווח במקור בספטמבר. ההכנסה האישית גדלה באוקטובר ב-0.4% - מעל לתחזיות הכלכלנים לעלייה של 0.3%.

הזמנות למוצרים בני קיימא בארה"ב ירדו באוקטובר ב-0.7% לאחר נפילה של 1.5% בחודש הקודם, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לירידה חדה יותר של 1.2% לאחר ירידה של 0.6% שעליה דווח במקור בספטמבר.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע לרמה של 393 אלף לעומת 391 אלף בשבוע הקודם, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה ל-390 אלף תביעות ראשונות לעומת 388 אלף תביעות שעליהן דווח במקור בשבוע הקודם.

מדד בטחון הצרכנים בארה"ב של אוניברסיטת מישיגן וספקית המידע הפיננסי תומסון רויטרס עלה בנובמבר לרמה של 64.1 נקודות לעומת 60.9 נקודות באוקטובר. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה חדה יותר של המדד לרמה של 64.5 נקודות.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker