"מדינת רווחה": ארה"ב מחלקת מיליארדים בתשלומי רווחה למיליונרים

עשרות מיליארדי דולרים הועברו בפחות מעשור למיליונרים בקצבאות, ניכויי מס על יאכטות והימורים ועוד, לפי דו"ח של הסנטור הרפובליקאי טום קובורן הממליץ לקצץ בהטבות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עשרות מיליארדי דולרים הועברו בפחות מעשור מידי הממשל הפדרלי למיליונרים בארה"ב בצורת דמי אבטלה, סובסידיות חקלאיות, קצבאות פרישה, הלוואות ללימודים וניכויים כנגד משכנתאות והפסדים מהימורים. תשלומי רווחה והעברות אלו למיליונרים מפורטים בדו"ח חדש וחריף שפירסם הסנטור טום קובורן, נציג אוקלהומה, המשתייך דווקא למפלגה הרפובליקאית. הגדרת מיליונרים, לפי הדו"ח, היא מי שהכנסתו השנתית הגולמית המתואמת היא מיליון דולר ומעלה.

קובורן כותב בהקדמה לדו"ח: "מניכויי מס על הפסדי הימורים, בתי נופש ויאכטות יוקרה ועד סובסידיות על החוות והאחוזות שלהם, הממשלה מסבסדת את סגנון החיים של העשירים והמפורסמים. מולטי-מיליונרים אפילו מקבלים קצבאות אבטלה מהממשלה. זוהי רווחה עבור אלה שחיים ברווחה, והיא עולה מיליארדי דולרים בשנה, שאותם משלמים המסים של אלה שיש להם פחות. רבים מהם עובדים בשתי משרות כדי לסגור את החודש, וזהו שטר חוב שאותו יצטרכו לפרוע הדורות הבאים".

הסנטור טום קובורן

"אין זו פרצה מקרית בחוק. להפך - זוהי חלוקה מחדש של העושר שמתבססת על העקרון ההפוך לזה של רובין הוד - מאמץ מכוון לגרום לכל האמריקאים להאמין במערכת שבה נדמה שכולם מפיקים ממנה תועלת. אסור לנו לעשות דמוניזציה של המצליחים", מוסיף קובורן. "אולם אסור לנו לפנק אותם ברווחה מיותרת כדי ליצור מראית עין שכולם נהנים מתוכניות הרווח הפדרליות".

המיליארדים שחולקו למיליונרים, לפי הדו"ח של קובורן, כוללים 21 מיליארד דולר בניכויי מס על הפסדי הימורים, 28 מיליארד דולר בניכוי מס על משכנתאות לרכישת בתים ויאכטות, 74 מיליון דולר בדמי אבטלה, 316 מיליון דולר בסובסידיות חקלאיות, 89 מיליון דולר לשימור חוות ואחוזות, 9 מיליארד דולר בקצבאות זקנה, 76 מיליון דולר בהטבות מס למשקי בית שחוסכים באנרגיה, 7.5 מיליון דולר לפיצויי נזקי רכוש שהיה צריך להיות מבוטח. קרוב ל-1,500 מיליונרים לא שילמו שום מס הכנסה ב-2009.

בסיכומו של הדו"ח ממליץ קובורן, כי בהתחשב בכך שלארה"ב חוב לאומי של 15 טריליון דולר, על הממשל להגביל את הוצאותיו ולחסל את רשת הבטחון שהקונגרס יצר עבור מיליונרים. ההמלצות כוללות: הפחתה או ביטול של תשלומים למיליונרים. הדו"ח טוען כי מיליונרים אינם זקוקים לקצבאות ביטוח לאומי ודמי אבטלה, וממליץ על ביטול האחרון, כפי שכבר אושר בסנאט ועל רפורמה שתגביל את תשלומי הביטוח הלאומי למיליונרים.

תוכניות רווחה אחרות צריכות להיות כפופות למבחני הכנסה, כדי למנוע מצב שבו אנשים ללא צורך אמיתי נוטלים מהממשלה תשלומים רק משום שהם זמינים. ולבסוף, המלצה אחרונה היא להפחית או לבטל כליל הטבות מס למיליונרים. התמריצים הללו, כמו ניכוי תשלומי ריבית על משכנתאות, מתבזבזים על מיליונרים, טוען הדו"ח. על הקונגרס לבחון את חוקי המס ולהפחית מספר של הטבות מס שאינן במקומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker