ארה"ב: חברי קונגרס יכולים לסחור באופן חוקי על פי מידע פנים

המחוקקים יכולים להשתמש במידע שהם מקבלים במסגרת תפקידם על מנת לבצע עסקות, כך עולה מתחקיר "60 דקות"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תוכנית התחקירים האמריקאית "60 דקות" עוררה את הזעם הציבורי כאשר חשפה ביום ראשון כי חברי קונגרס אמריקאים יכולים לסחור באופן חוקי על סמך מידע פנים שהם מקבלים במסגרת תפקידם.

לפי התחקיר, המחוקקים יכולים להשתמש במידע קריטי לשווקים שהם מקבלים בעת שהם יושבים בוועדות של הקונגרס, על מנת לסחור בשוקי המניות - פעולה שגוררת עונש מאסר וקנסות גדולים עבור מי שאינו מחזיק במשרה ציבורית בארה"ב.

הכתבה ב-"60 דקות" נתנה דוגמאות של בכירים שהשתמשו במידע פנים כמו הנציג הרפובליקאי ספנסר בקהוס, אשר עומד כיום בראש ועדת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים. בקהוס הימר נגד השוק בימים שקדמו למשבר הפיננסי הגדול של 2008, לאחר שעבר תדרוך פסימי אצל יו"ר הבנק הפדרלי בן ברננקי ושר האוצר לשעבר, הנרי פולסון.

דוגמה נוספת היתה של מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי שרכשה בעת כהונתה כיו"ר הבית 5,000 מניות של חברת ויזה לפני הנפקת החברה תמורת ערך נקוב של 44 דולר למניה. מספר ימים לאחר ההנפקה זינק מחיר המניה ל-64 דולר כאשר במקביל מיסמס בית הנבחרים הצעה שהיתה פוגעת בשורת הרווח של חברות כרטיסי האשראי. פלוסי הכחישה את ההאשמות. הצעת החוק עברה לבסוף שנתיים מאוחר יותר. אתמול (שני) תקף הצוות של פלוסי את הדו"ח עליו התבססה התוכנית. "מירב העשייה בקונגרס לטובת הציבור בנושא חברות האשראי נעשה תחת כהונתה של פלוסי", אמר הדובר דרו האמל ל-MSNBC והוסיף כי החקיקה לא עברה באותו היום כיוון שבית הנבחרים היה עסוק בחילוץ החברות בוול סטריט ובמשבר הפיננסי.

האשמה נוספת הוטחה ביו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר שסומן כאשר קנה מניות חברות בריאות ב-2009 מספר ימים לפני גניזת תוכנית ביטוח בריאות ציבור חדשה לה התנגד ביינר. אתמול (שני) מסר לתקשורת מקורב לביינר שסירב להזדהות בשמו כי "הרעיון כי יו"ר בית הנבחרים הרפובליקאי יתנגד להצעת ביטוח הבריאות אותה מקדמים הדמוקרטים ויעשה זאת רק עבור הטבה פרטית הוא מגוחך". טענת ההגנה העיקרית של ביינר היא כי הברוקר שלו העביר את פקודת המסחר ללא התייעצות.

התחקיר, אשר הסתמך על מחקר שערך פיטר שווייצר, עמית במכון הובר, העלה שאלות גם בנוגע לעסקות ורכישות נדל"ן שביצעו סנטורים ונציגים אחרים. שווייצר כתב על נושאי אתיקה אלו ואחרים בספרו ""Throw Them All Out" וקרא לעיסוק של הבכירים "שוחד הוגן" שכן הוא אמנם חוקי, אך לא אתי. "אנחנו יודעים כי בזמן הדיונים על ביטוח הבריאות אנשים סחרו במניות חברות הבריאות ואנחנו יודעים כי במהלך המשבר הפיננסי ב-2008 הם ידעו לצאת מהשוק הרבה זמן לפני שאמריקה ידעה מה באמת קורה", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום