הסנאט האיטלקי אישר את תוכנית הצנע; עוברת להצבעה בבית התחתון

(עדכון) תשואות אג"ח איטליה - שוק האג"ח השלישי בגודלו בעולם - ירדו אתמול ל-6.64% בעקבות הנפקת האג"ח המוצלחת

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

תוכנית הצנע של איטליה עברה את אישור הסנאט - הבית העליון בפרלמנט, ותעלה הערב להצבעה מכרעת בבית התחתון.

תוכנית הצנע של איטליה, המסתכמת בכ-45 מיליארד יורו בשנתיים הקרובות, אושרה על ידי ממשלתו של ברלוסקוני באוגוסט האחרון. היא כוללת, בין השאר, העלאת המע"מ באחוז ל-21%, הקפאת משכורות במגזר הציבורי עד 2014, העלאת גיל הפרישה לנשים במגזר העסקי ל-65, בדומה לגיל הפרישה של גברים, מסים חדשים על הגז והנפט ואכיפה מוגברת של גביית המס ברחבי המדינה. היקף הקיצוצים צפוי להיות 20 מיליארד יורו ב-2012, ובשנה שלאחר מכן יקוצצו עוד 25.5 מיליארד יורו.

שתי יממות בלבד לאחר שהגיעו לשיא של 7.4%, חזרו אתמול איגרות החוב הממשלתיות של איטליה להיסחר ברמות שאיפיינו אותן טרם המשבר הפוליטי במדינה, אשר הכניס השבוע את השווקים לסחרור. התשואות ל-10 שנים של ממשלת איטליה כבר הגיעו לרמה של 6.575%, וירדו ב-0.2% לרמה של 6.64%. שלושה גורמים הביאו לרגיעה: הנפקת האג"ח המוצלחת ביום חמישי, הציפייה לאישור תוכנית הצנע בסנאט והאיתותים על הרכבת ממשלה חדשה ברומא כבר בימים הקרובים.

מריו מונטי, ראש ממשלת איטליהצילום: אי–פי

ביום רביעי נראה היה שדבר לא יכול לעצור את הידרדרות האג"ח של איטליה. תשואות האג"ח ל-10 שנים של הכלכלה השלישית בגודלה באירופה זינקו לשיא של 7.4% - שיעור בו פורטוגל ואירלנד פנו לקבלת חילוץ פיננסי, לאחר שקלירנט, חברה בריטית הפועלת כברוקרית, הודיעה כי תדרוש מלקוחותיה המעוניינים להשקיע באג"ח ממשלת איטליה פקדונות גדולים יותר, ובכך אותתה לשווקים על הסכנה באיטליה.

בחמישי, בצעד אחרון לכהונתה, מיהרה ממשלת איטליה לבצע הנפקת אג"ח שהתבררה כמוצלחת מהצפוי, לאחר שהביקוש עלה פי שניים על ההיצע, והתשואות ירדו מתחת ל-7%.

הממשלה הנפיקה אג"ח לשנה בשווי 5 מיליארד יורו (6.8 מיליארד דולר), בריבית פחות גבוהה מהצפוי. המשקיעים דרשו ריבית ממוצעת של 6.087%. מדובר בעלייה חדה מאוד לעומת ריבית של 3.57% בהנפקה דומה בחודש שעבר, אך מתחת לתחזיות לריבית של 7%.

למרות שאיטליה היא רק הכלכלה השלישית בגודלה באירופה (אחרי גרמניה וצרפת), שוק האג"ח האיטלקי הוא הגדול ביותר ביבשת, והשלישי בגודלו בעולם אחרי ארה"ב ויפן. ‎הסיכון המיידי כרגע הוא שבנקים גדולים באירופה שהחזיקו אג‫"‬ח איטליה באופן קבוע ימהרו להיפטר מהם לטובת השקעות בטוחות יותר‫,‬ כגון אג‫"‬ח של גרמניה‫.‬ ‫"‬יש סיבה טובה מאוד מדוע תשואות האג‫"‬ח מתקרבות לשפל של 200 שנה‫",‬ אומר האנס לורנצן מבנק סיטיגרופ‫,‬ בראיון לאקונומיסט‫.‬ ‫"‬כולם מנסים להצטופף תחת מסחר בטוח‫"‬. ‎בקרב הבנקים הגדולים שזנחו את איגרות החוב האיטלקיות ניתן למצוא את BNP פאריבה הצרפתי ואת קומרצבנק הגרמני.

מריו מונטי, הנציב האירופי לשעבר, מסתמן כמועמד המוביל לכהן כראש הממשלה הבא של איטליה ולהקים תחתיו ממשלה מקצועית אשר תשאף לקצץ משמעותית בחוב הלאומי העמוק ולהשיב את ביטחון המשקיעים באג"ח הממשלתיות של איטליה. יו"ר בית הפרלמנט, ג'יאנפרנקו פיני, אמר אמש בראיון לרשת הטלוויזיה SKY כי "מונטי יוכל להרכיב ממשלה חדשה שתאושר בפרלמנט רק אם ברלוסקוני ינהג באחריות המתבקשת ויעניק לה תמיכה בגלוי". פיני העריך כי ברלוסקוני יגיש את התפטרותו עם אישור תכנית הצנע, "ולא דקה מאוחר מכך", לדבריו.

נשיא איטליה ג'ורגיו נפוליטנו נועד אמש עם מונטי, יממה לאחר שהעניק לו מעמד של חבר בסנאט לכל החיים, צעד שיאפשר לו להיבחר בידי חברי הפרלמנט כראש הממשלה. נפוליטנו נפגש גם עם חברי מפלגתו של ברלוסקוני, המתלבטים בין תמיכה בממשלה מקצועית בראשותו של מונטי לבין נסיון להרכיב קואליציה חדשה בראשות מפלגתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker