איטליה הגיעה לשלב המכריע במשחק

ברור שאיטליה תצטרך חילוץ - השאלה כיצד בדיוק תקבל אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"ישנה תחושה באסיה שהמשבר הזה עלול לשבש הכל", אמר הבוקר סטיוארט גוליבר, מנכ"ל בנק HSBC, בשעה שהתשואה על האג"ח הממשלתיות של איטליה לעשר שנים הגיעה ל-7%.

למעשה, ישנה בכל מקום תחושה שמשהו כבר משתבש מאוד. כפי שגוליבר אמר, המציאות מראה שהמשבר מתקדם מהר מדי והפוליטיקאים אינם מספיקים לטפל בו. עם רמת שיא של 7.4%, כמו זו שאליה זינקו היום התשואות על האג"ח האיטלקיות, איטליה תצטרך חילוץ אם המחירים יישארו אפילו קרוב לכך. זהו חשבון פשוט.

חישובים של קרן המטבע הבינלאומית (IMF) מצביעים על כך שאם עלויות המימון של איטליה יעלו ל-8%, הריביות שלה על החוב יגיעו ל-20% מהכנסות הממשלה עד 2015. זו לא נחשבת לרמה נסבלת עבור אף מדינה. הבעיה, כמובן, היא שלא ניתן לחלץ את איטליה – או לפחות, לא יהיה פשוט או מהיר לחלצה.

לבנק המרכזי של אירופה אסור לרכוש כמויות גדולות של אג"ח ממשלתיות והבוס החדש שלו, מריו דראגי, לא מוכן לקרוא את ספר החוקים שלו בדרך שונה. באשר לקרן היציבות הפיננסית האירופית, אשר אמורה להיות המושיעה, הרי שהיא אינה גדולה מספיק ואפילו עדיין לא ממש מוכנה לפעולה. בנייתה של הקרן נראית כמו עבודה גרועה ביותר: היא נשענת על ערבויות מצד מדינות חברות במקום על מזומן שניתן מראש.

אבל חייבים לעשות משהו. כאמצעי זמני, איטליה יכולה לבקש עזרה מה-IMF. לחלופין, אם סילביו ברלוסקוני יתפטר מיידית במקום תוך זמן לא מוגדר, יתכן שהבנק המרכזי של אירופה יוכל לרכוש אג"ח ממשלתיות באמצעות תוכנית שנועדה לתמוך במדיניות מוניטרית; יהיה זה טשטוש של הגבולות, אך הם מטושטשים כבר בכל מקרה. הבעיה היא, ששני הפיתרונות הזמניים עלולים לאבד כוח די מהר. נראה שאנו מתקרבים לנקודה שבה גרמניה חייבת לבחור: להורות לבנק המרכזי של אירופה להתעלם מהמנדט שלו ולרכוש אג"ח איטלקיות בלהט באמצעות הדפסת יורו - או להמציא תוכנית לפירוק המטבע המשותף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker