ברלוסקוני הולך, המשבר נשאר

מדוע השווקים חזרו לצנוח והאם הישראלים צריכים לדאוג; שאלות ותשובות

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

מנהיגי אירופה מחמיצים שוב ושוב הזדמנויות לשים סכר בפני המים הגואים של שיטפון המשבר באירופה. מיום ליום המשבר מסלים והשבוע הוא עלה מדרגה, עם הסטת מרכז הכובד של המשבר באופן נחרץ מיוון לאיטליה. ממשלת יוון נפלה קורבן למשבר, ועתה גם ממשלת איטליה.

אי היציבות הפוליטית באיטליה עירערה את אמון השווקים עוד יותר, ותשואות האג"ח של איטליה נסקו כמעט ל-7.5% במהלך המסחר אתמול. עם איטליה עלו גם תשואותיהן של ספרד ויוון, ואפילו צרפת רשמה עלייה בתשואות. במקביל, ירדו תשואות האג"ח של גרמניה, בריטניה וארה"ב, הנחשבות מקלט בטוח עבור המשקיעים.

הנפילות החדות נרשמו יום לאחר שראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, הודיע כי יתפטר לאחר אישורם של רפורמות וצעדי צנע. ברלוסקוני נחשב זה זמן מה לאחד הסמלים הבולטים לרעות החולות של הכלכלה האירופית, וכישלונו בהגעה להסכמה פוליטית באיטליה על צעדי חירום לבלימת המשבר עורר את העיתון "פייננשל טיימס" לפרסם מאמר שבו נכתב "תתפטר כבר". הודעת ההתפטרות של ברלוסקוני עוררה ביום שלישי עליות בוול סטריט וביורו, ואתמול עליות בבורסות אירופה. אולם האופוריה הסתיימה תוך זמן קצר והשווקים צנחו.

השווקים עלו לאחר התפטרותו של ברלוסקוני. מדוע התהפכה המגמה?

התפטרותו של ברלוסקוני לא פותרת בהינף יד את משבר החובות באירופה, או את מצבה הפיננסי הרעוע של איטליה. למעשה, היא הכניסה עוד אי-ודאות למערכת הפוליטית באיטליה, שגם כך לא סבלה מעודף ביטחון ואמון. כך שמעבר לטווח הקצר ולהשפעה פסיכולוגית מסוימת, התפטרותו של המנהיג שנחשב מי שפגע קשות בכלכלת איטליה, לא תשפיע על היעדר האמון בשווקים ביכולת הפירעון.

האם התפטרות ברלוסקוני החמירה את המצב?

כן, מכיוון שהיא מערערת עוד יותר מצב שהוא מעורער מלכתחילה. ברלוסקוני יתפטר "רק כאשר התקציב יאושר", ולא ברור מי יחליף אותו. ברלוסקוני מציע ללכת לבחירות כלליות ומקווה שמפלגתו, בראשותו של אנג'לינו אלפאנו, תזכה בהן. אם איטליה תלך לבחירות, היא תצטרך לחכות חודשיים לכל הפחות כדי לדעת את התוצאות. בינתיים, הממשלה באיטליה נחלשת והולכת, וכל סיכוי להגיע להחלטה נחרצת על צעדי רפורמה שישיבו את אמון השווקים פוחת והולך.

מדוע התשואות על אג"ח של איטליה זינקו באופן חד ביום רביעי?

ביום רביעי הודיע בית הסליקה LCH, המשמש גורם המוציא לפועל עסקה בין שני צדדים במסחר בניירות ערך, כי מי שירצה להשקיע באג"ח של ממשלת איטליה יצטרך להפקיד יותר מזומן. מהלך כזה נקרא העלאת דרישת המרג'ין, ומשמעותו היא ש LCH רואה באג"ח האיטלקיות השקעה מסוכנת יותר משהיו. בפועל, המהלך מייקר את ההשקעה ומקטין את הכדאיות, וגם מאותת למשקיעים שלא כדאי להשקיע באג"ח של איטליה.

מדוע הזינוק מעל רמה של 7% מבשר רעות לאיטליה?

תשואה של 7%, שמשמעותה שהמשקיעים דורשים ריבית של 7% בשנה כדי לממן את איטליה, נחשבת תשואה גבוהה שלא ניתן לעמוד בה לאורך זמן. ככל שהתשואה עולה, איטליה צריכה להוציא יותר כסף על מימון חובותיה - מצב שגורם לגידול בחובות. אירלנד ויוון פתחו במגעים לבקשת חילוץ מהאיחוד האירופי כשהתשואות שלהן חצו את רף ה 7% וביקשו רשמית את חבילת החילוץ כשהתשואות חצו את קו ה 8%. חשש המשקיעים כעת הוא שאיטליה תצטרך לבקש חילוץ.

כמה גרוע מצב החובות באיטליה?

לאיטליה חוב מהגבוהים באירופה: 2.8 טריליון דולר, שהם 120% מהתמ"ג. חלק גדול מהחובות האלה הם חובות פנימיים, לאזרחים איטלקים, ולכן נחשבים יציבים יותר מאשר חובות חיצוניים. איטליה צריכה לגלגל ב-2012 חובות בהיקף של 360 מיליארד יורו. אם התשואות שלה יעלו באופן חד, היא לא תוכל ללוות כסף בשווקים הבינלאומיים - וזו הבעיה העיקרית של איטליה כרגע.

מה עושים מנהיגי אירופה כדי לתמוך באיטליה?

הבנק המרכזי של אירופה החל לרכוש אג"ח של איטליה וספרד באוגוסט, ורכש עד כה אג"ח בהיקף של 183 מיליארד יורו. ייתכן כי אלמלא רכישות אלה, התשואות היו מזנקות גבוה יותר.

מדוע לא יכול הבנק המרכזי להמשיך לתמוך באג"ח של איטליה וספרד ללא הגבלה?

הנגיד החדש של הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, אמר כי מהלך רכישת האג"ח הוא זמני ונועד למצב חירום בלבד, והוא אינו מעוניין כי הבנק המרכזי ייהפך ל"מלווה של המוצא האחרון", כפי שעשה הבנק הפדרלי בארה"ב. לבנק המרכזי יש גם מגבלה ביכולת רכישת האג"ח ללא הגדלת הנזילות במערכת הפיננסית באירופה (מהלך שנקרא סטריליזציה מוניטרית), וכתוצאה מכך להביא לעלייה באינפלציה. להערכת הבנק הדני ראבובנק, המגבלה היא 300 מיליארד יורו, ובקצב הנוכחי הבנק יגיע אליה באוגוסט-ספטמבר 2012.

אילו השפעות יש לנפילת האג"ח האיטלקיות על הכלכלה העולמית?

הנפילה באג"ח של איטליה הובילה לזינוק בתנודתיות ובמדד הפחד. נפילות חדות נרשמו בבורסות אירופה, מחירי הסחורות ירדו, והמשקיעים נמלטו למקלט הבטוח של הדולר האמריקאי ואג"ח של ממשלת ארה"ב. אם איטליה תגיע לסף חדלות פירעון, תהיה הסלמה בחומרת המשבר, שכן מדובר בכלכלה שהיא גדולה פי עשרות מזו של יוון, אירלנד ופורטוגל.

המשבר המתמשך באירופה ימשיך לטלטל גם כלכלות שאינן מוכות חוב. מדינות תלויות יצוא כמו גרמניה, מדינות מרכז ומזרח אירופה ואפילו ישראל, יושפעו מהמיתון ההולך והמתקרב באירופה, שיפגע בביקוש למוצריהן. בנקים ברחבי העולם חשופים למשבר באירופה, ובאופן ישיר אפילו לאג"ח של איטליה, כולל בנקים ישראליים.

האם זה צריך להדאיג את הישראלי הממוצע?

המשבר הפיננסי של 2008 הביא לנפילה חדה בקרנות פנסיה, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים. ההפסדים מאותן נפילות נמחקו ברובם - למי שלא מימש את השקעותיו לאחר הנפילות - עד תחילת-אמצע 2010. הנפילות התחדשו בגלל התעוררות משבר החובות האירופי, שנמשך כבר כמעט שנתיים, ונראה כי השלכותיו עמוקות יותר. לפיכך, יש לצפות שתהיה לזה השלכה על החיסכון לפנסיה. בבורסה בתל אביב ההשפעות ניכרות, בעיקר בנפילות מניות הבנקים. ההשפעה על הכלכלה המקומית תתן אותות בעיקר במגזר היצוא.

מדוע משבר החובות באירופה ממושך כל כך?

המשבר נגרם מסיבות רבות: עודף אשראי עצום, בעיות מבניות בכלכלות האירופיות וחוסר התאמה בין כלכלות שונות בגוש היורו, שמשתמשות במטבע אחיד. כדי לפתור את כל הבעיות האלה נדרשים מהלכים ארוכי טווח ובעלי עוצמה, שידרשו זמן ממושך כדי להניב תוצאות. הבעיה החמורה יותר היא חוסר ההסכמה בין מנהיגי אירופה על הדרך הנכונה. המחלוקת נחשפה במלוא חומרתה בשבועיים האחרונים בפסגת מנהיגי האיחוד לפני שבועיים ובפסגת G20 בשבוע שעבר.

מהו התרחיש הפסימי ביותר?

המצב הכלכלי המידרדר באירופה והאבטלה הכבדה כבר מעוררים בעיות חברתיות קשות וטינה עזה כלפי הממשלות שמטילות גזירות כבדות על האזרחים. המצב בארה"ב לא נראה טוב בהרבה עם אבטלה עיקשת, צמיחה דלה וגירעון תקציבי גדול. יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארד, הזהירה כי הכלכלה הגלובלית נמצאת בסיכון של עשור אבוד, שבו הצמיחה הכלכלית תהיה אפסית (ראו ידיעה). עשור כזה יכול להיות מלווה במלחמות סחר, בהתפרקות גוש היורו ואפילו במלחמות אזרחים.

מהו התרחיש האופטימי ביותר?

בתרחיש האופטימי ביותר מתייצבים מנהיגי הכלכלות הגדולות שכם אל שכם ונרתמים למציאת פתרון ארוך טווח ובר קיימא למשבר וליישומו. המחאה החברתית בעולם קוראת לשינוי של הסדר הקיים, ואם המנהיגים יתעוררו ויגלו זאת ¬ הם יצליחו למצוא פתרון.

ומהו התרחיש הסביר?

הסיכויים להתפרקות האחדות האירופית גוברים והולכים. מיום ליום מסלימים המשברים ומחמיר המצב הכלכלי באירופה. הבנק המרכזי של אירופה חוזה דריכה כלכלית במקום ברבעון הרביעי. הדריכה והקשיים יימשכו לתוך 2012.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker