צייר לי ארמגדון פיננסי

יש אפילו תאריך: בעוד כ-10 ימים הסוכנויות יורידו את הדירוג של אג"ח צרפת

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשר שכטר

האפוקליפסה, למקרה שלא ידעתם, תחל מתישהו בין 18 ל-22 בנובמבר. סוכנויות הדירוג המובילות יורידו את דירוג האג"ח הממשלתיות של צרפת עקב ההסלמה במשבר בגוש היורו. הבנקים יפסיקו להלוות זה לזה. הממשלות החדשות ביוון ובאיטליה - אם וכאשר יקומו - ייתקלו בגלים עצומים של מחאות אזרחיות אלימות ויתקשו ליישם את צעדי צנע לצמצום חובותיהן.

ספרד תיתקל גם היא במחאות עצומות לאחר היבחרה של ממשלת מרכז-ימין שתבטיח לנקוט צעדי צנע נוספים בבחירות שייערכו במדינה ב 20 בחודש. פורטוגל, במקביל, תכריז כי אינה יכולה לעמוד ביעדי צמצום החובות והגירעון שקבעו עבורה הבנק המרכזי של אירופה (ECB) וקרן המטבע הבינלאומית (IMF) בחבילת החילוץ שהעניקו לה מוקדם יותר השנה.

ואז, מתישהו בין 23 ל-26 בנובמבר, העולם, כפי שאנחנו מכירים אותו, יגיע לקצו: יוון תכריז על עזיבת גוש היורו, כדי שתוכל להדפיס כסף ולחלץ את המגזר הבנקאי שלה. המטבע היווני החדש ייפול במהירות, וכל מי שיש לו נכסים או פיקדונות הנקובים בדרכמה החדשה, ייאלץ לספוג את ההפסדים. המשקיעים המבוהלים ימשכו את כספם מהבנקים האיטלקיים והפורטוגליים, ספרד תתנדנד על סף חדלות פירעון, ואירופה כולה תגלוש למשבר בנקאי, שלידו קריסת ליהמן ברדרס תיראה כמו זיכרון מתוק.

תרחיש האימים הזה, מפחיד ככל שיהיה, אינו רק פרי דמיונו של סופר כושל. לפי דו"ח שפירסם אתמול מכון המחקר אקסקלוסיב אנליסיס, זהו התרחיש הסביר ביותר להמשכו של משבר החובות האירופי. לפי המודלים של המכון, הסבירות של תרחיש כזה היא 65%. לפי אותו תרחיש, בעקבות כישלונן של ממשלות אירופה ליישם את תוכנית הצנע, ארה"ב, בריטניה ומדינות ה-BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) יסרבו לתרום באמצעות ה-IMF לחבילות החילוץ האירופיות. המשקיעים המבוהלים יימלטו מגוש היורו, שיוכרז כמת לכל דבר ועניין.

תרחיש הבלהות של אקסקלוסיב אנליסיס נראה אמנם קיצוני ביותר, אבל ההתפתחויות באירופה בימים האחרונים גורמות לו להיראות הרבה פחות קיצוני. ואולי אין זה משנה אם המחקר של אקסקלוסיב אנליסיס צודק, או אם המשקיע ג'ים רוג'רס צדק כשאמר כי קיימת סבירות של 100% למשבר פיננסי, או נוריאל רוביני שחזה כי ספרד ואיטליה יעזבו את גוש היורו, יהיה צודק. כשכולם מסביב מנסים לנחש כיצד בדיוק ייראה יום הדין, רק דבר אחד נותר בטוח: יום הדין בוא יבוא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker