תפנית באולימפוס: החברה הודתה כי שלושה בכירים היו הסתירו הפסדים

לראשונה מאז פרוץ הפרשה לפני ארבעה שבועות הודה נשיא החברה בעברות שנעשו

סוכנויות הידיעות

יצרנית המצלמות אולימפוס הודתה אתמול לראשונה בדבר עברה לאחר ארבעה שבועות מאז פרוץ הפרשה בה הואשמה בהסוואת הפסדים. החברה אמרה אתמול כי שלושה בכירים עזרו להסוות שנים של הפסדים בכך ששילמו עמלות מנופחות עבור שירותי ייעוץ. מניית אולימפוס צנחה אתמול ב-29% בטוקיו.

יו"ר אולימפוס לשעבר, צויושי קיקוקאווה, שהתפטר ב-26 באוקטובר בעקבות חשיפות השחיתות בחברה, היה מעורב בהסוואת ההפסדים - כך אמר נשיא החברה שואיצקי טאקיאמה במסיבת עיתונאים בטוקיו. סגן נשיא אולימפוס היסאשי מורי, שפוטר אתמול, וכמו כן רואה החשבון של החברה, היו מעורבים אף הם, אמר טאקיאמה. החברה תנקוט צעדים משפטיים נגד השלושה, הוסיף.

אולימפוס ביצעה תפנית של מאה ושמונים מעלות, לאחר שבמשך ארבעה שבועות הכחישה את ההאשמות על תפקוד לא חוקי במסגרת רכישת יצרנית הציוד הרפואי ג'יירוס ב-2008. החברה פירסמה הצהרה אתמול לפיה החקירה הפרטית מצאה כי נעשו עברות שונות במסגרת תשלומים על ייעוץ, וכי היא ביצעה מחיקת ערך ממאזניה כדי לחפות על השקעות כושלות בשנות התשעים.

נשיא חברת אולימפוס, צויושי קיקוקאווהצילום: אי–פי

"החקירה חייבת להימשך ולקבוע כמה ריקבון היה שם", אמר דיוויד הרו, מנהל השקעות בחברת האריס אסושיאייטס. "כל האחראים חייבים, קודם כל, לעזוב את החברה. בנוסף, כיוון שאמינות ההנהלה נפגעה ולמעשה לא קיימת - יש לאמת כל דבר שהם אומרים".

אולימפוס פירסמה הצהרה הבוקר לפיה החקירה הפרטית מצאה כי נעשו עברות שונות במסגרת תשלומים על ייעוץ, וכי נרשמו מחיקות שונות שחיפו על השקעות כושלות בשנות התשעים.

מבורסת טוקיו נמסר כי היא שוקלת להעביר את החברה לרשימת המעקב עבור חברות שעלולות להמחק מהמסחר בעקבות הגילויים. "זו חזרה על סיפור אנרון וורלד-קום", אמר איצ'ירו ימאדה, מנהל בחברת הביטוח היפנית פוקוקו. "הסקנדל חשף חוסר שקיפות בחשבונאות היפנית, דבר שעלול לגרור את השוק כולו", הוסיף.

ההאשמות של מייקל וודפורד, שנכנס לתפקידו בסוף ספטמבר והודח כעבור שבועיים, חתכו את שווי המניה ביותר מחצי. וודפורד, שהיה המנכ"ל הראשון בהיסטוריה של החברה שאינו יפני. הודח ב-14 באוקטובר, בעקבות אי סדרים כספיים שביקש לחשוף, כחלק ממדיניות השקיפות שרצה להטמיע בחברה. מחקירה שיזם וודפורד עולה כי אולימפוס שילמה סכום עצום של 687 מיליון דולר עבור שירותי ייעוץ, במסגרת רכישת יצרנית הציוד הרפואי ג'יירוס ב-2008 שהיקפה הגיע ל-2 מיליארד דולר. וודפורד צפוי לחזור לתפקידו בחברה כדי לבצע "ניקיון בית", אמר הרו לבלומברג. עם זאת, נשיא החברה, טאקיאמה, אמר כי למרות הכעס הגדול שהוא מרגיש כלפי שלושת הבכירים, אין תוכנית להשבת וודפורד.

מייקל וודפרדצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker