כלכלנים: "יוון מהלכת על חבל דק; משאל העם פותח תיבת פנדורה"

פיץ': משאל העם מגביר הסיכון לחדלות פירעון של יוון ועלול לאיים על היציבות הפיננסית של גוש היורו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת דירוג האשראי פיץ' הזהירה היום כי משאל העם המתוכנן ביוון על תוכנית החילוץ האירופית שאושרה בשבוע שעבר, מאיים לפגוע ביציבות הפיננסית של גוש היורו כולו.

מהומות באתונהצילום: אי–פי

"דחיית תוכנית האיחוד האירופי שהושגה באחרונה על ידי ממשלת יוון תגדיל את הסיכון לכך שיוון תיאלץ להודיע על חדלות פירעון, ולכך שיוון עשויה בסופו של דבר לעזוב את גוש היורו", מסרה פיץ'. "שתי האפשרות הללו יהיו בעלות השלכות פיננסיות חמורות מבחינת היציבות והקיום הפיננסי של גוש היורו".

כלכלנים ואנליסטים אחרים הצטרפו אף הם להערכות כי דחיית תוכנית החילוץ במשאל העם המתוכנן ביוון עלולה לאלץ את יוון להגיע לחדלות פירעון, ולגרום בכך להחרפה נוספת במשבר החוב באירופה. "משאל העם המתוכנן ביוון פותח מחדש תיבת פנדורה לגבי היקפם המדויק של ההפסדים שמוסדות פיננסים יאלצו לספוג", ציינו אנליסטים של בנק CM-CIC.

"יוון מהלכת על חבל דק", כתבו כלכלני בנק ברקליס קפיטל בדו"ח למשקיעים. "הדבר שב ומעורר את חוסר הוודאות בשווקים, אשר חוששים כי תוצאה שלילית של משאל העם תיאלץ את יוון לארגון מחדש את חובותיה באופן אגרסיבי יותר מהתספורת המתוכננת של 50%, או לחילופין תסלול את הדרך ליציאת יוון מגוש היורו".

ראש ממשלת יוון, יורגוס פפנדראו, הודיע אמש כי בכוונתו לקיים משאל עם בארצו על תוכנית החילוץ האירופית שאושרה בשבוע שעבר על ידי מנהיגי אירופה. אמר עוד כי בכוונתו לקיים גם הצבעת אמון בממשלתו בפרלמנט, כדי להבטיח את התמיכה במדיניותו לשארית כהונתו בת ארבע השנים המסתיימת בשנת 2013.

בימים חמישי ושישי הקרובים תיערך בקאן שבצרפת פסגת מנהיגי 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20), ובה צפויים לדון המנהיגים בצעדים הנדרשים לבלימת משבר החוב באירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker