מתל אביב עד לוול סטריט - השיטה הנוכחית רקובה מפנים

"לכבוש את וול סטריט" אומרים את מה שכולם חוששים להגיד: המלך הוא עירום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כשאנחנו עדים למחאה ספונטנית שעולה מתוניסיה לתל אביב ועד וול סטריט, ברור כי מתרחש תהליך גלובלי שדרוש הגדרה. שתי תיאוריות חדשות מנסות לספק הסבר לתופעה: האחת קוראת לזה "השיבוש הגדול". השנייה סבורה כי מדובר בחלק מתוך "השינוי הגדול". אתם תשפטו.

פול גילדינג, פעיל סביבה מאוסטרליה ומחבר הספר "השיבוש הגדול" ("The Great Disruption"), טוען כי ההפגנות הן סימן לכך שהמערכת הקפיטליסטית בעלת האובססיה לצמיחה בכל מחיר מגיעה לגבול העליון שלה. "אני מסתכל על העולם כעל מערכת אינטגרטיבית, כך שאני לא רואה את ההפגנות, או את משבר החובות, או את חוסר השיוויון, או את הכלכלה, או את שינויי האקלים באופן מבודד - ואני רואה את המערכת שלנו בתהליך כואב של קריסה" ולכך מכוונת כותרת הספר שלו.

המערכת שלנו אוכלת את עצמה מבפנים. "לכבוש את וול סטריט" הוא כמו הילד שאומר את מה שכל המבוגרים חוששים להגיד: המלך הוא עירום. המערכת מקולקלת. תחשבו על ההבטחה של הקפיטליזם הגלובלי - שאומרת שאם ניתן לעשירים להפוך עשירים יותר ולתאגידים להתרכז ברווחים, אם ניתן לזיהום להתפשט בלי בקרה וסנקציות, אז מצבנו ייטב. אולי לא באופן שווה, אבל העניים יהפכו פחות עניים; אלה שעובדים קשה ישיגו עבודות; אלה ששוקדים על לימודיהם ישיגו עבודות טובות יותר וכך יהיה לנו מספיק הון כדי לתקן את הנזקים שגרם הזיהום לסביבה".

"מה שיש לנו כעת - באופן הקיצוני ביותר בארה"ב, אבל למעשה בכל מקום - הוא "האמא" של שבירת כל ההבטחות", מוסיף גילדינג. "נכון, העשירים נהיים עשירים יותר והתאגידים מייצרים כסף עם המענקים השמנים שמקבלים מנהליהם. אבל בזמן הזה מצבם של האנשים הולך ומחמיר: הם שקועים בחובות על בתים או על שכר לימוד; רבים מאלה שעבדו קשה מוצאים עצמם מובטלים; רבים מאלה שהשקיעו בלימודים לא מצליחים למצוא עבודה טובה; הנזקים לסביבה רק הולכים ומחמירים והורים מבינים כי מצב ילדיהם יהיו אפילו יותר גרוע ממצבם".

"בין אם סיבוב ההפגנות הנוכחי יגדל ויתרחב או לא, מה שלא ניתן יהיה להעלים עוד הוא הקואליציה הרחבה של אלה שהמערכת הכלכלית נועדה לשרת אותם. לא מדובר עוד רק בפעילים של איכות הסביבה, או העניים או המובטלים. מדובר ברוב האנשים, כולל המשכילים ממעמד הביניים, שרואים איך הרווחים של מערכת שחוותה צמיחה במשך שלושה דורות רצופים מגיעים רק למאיון העליון", הסביר גילדינג.

"לא כל כך מהר", אומר ג'ון הגל השלישי המשמש יחד עם ג'ון סילי בראון, כיו"ר ההנהלה של פירמת רואי החשבון דלויט - אחת מארבע הגדולות בארה"ב. בספרם האחרון "The Power Of Pull", הם טוענים כי אנו נמצאים בשלבים המוקדמים של "השינוי הגדול" ("The Big Shift"), המואץ כתוצאה ממיזוג הגלובליזציה עם מהפכת המידע הטכנולוגית. לדבריהם, בשלבים המוקדמים אנו עדים ללחץ גובר וביצועים פוחתים משום שאנחנו ממשיכים לפעול באמצעות שיטות ומנגנונים לא מתפקדים ככל שחולף הזמן כך שהתפרצות ההפגנות לא צריכה להפתיע.

ברם, "השינוי הגדול" מביא לשחרור פרץ אדיר של רעיונות, חדשנות והזדמנויות חדשות לשווקים. הזרם הזה הולך ומתעצם ונהיה עשיר ומהיר יותר. היום, הם טוענים, עידוד הזרם הזה הוא המפתח ליצרנות, צמיחה ושגשוג. אך כדי לעודד אותו ביעילות, כל מדינה, כל חברה וכל אינדיבידואל צריכים להגדיל באופן עקבי את הכישורים שלהם.

"אנו חיים בעולם שבו זרם החדשנות יוכל לגבור על כל מכשול בדרכו", אומר הגל. "ככל שהזרם צובר מומנטום, הוא מערער את הידע היקר שהשיג לנו בעבר ביטחון ושגשוג. הוא קורא לנו ללמוד מהר יותר באמצעות חבירה ועבודה משותפת ולהוציא מהפוטנציאל שלנו יותר, הן מבחינה אישית והן מבחינה קולקטיבית. הוא מרגש אותנו באפשרויות שהוא מזמן, היכולות להפוך ממשיות רק בחיבור של מספר זרמים. וזוהי המהות של "השינוי הגדול".

אמת, לתאגידים יש כיום גישה לתוכנה, רובוטיקה, אוטומציה, כח עבודה והון אנושי זולים יותר מאשר אי פעם. לכן, שמירה על משרה דורשת כישורים גבוהים יותר. אבל הצד השני של המטבע הוא שלכל אדם, כל אינדיבידואל, בכל מקום בעולם יש אפשרות להיכנס לזרם הזה - לקחת קורסים באוניברסיטת סטנפורד דרך האינטרנט מכפר באפריקה, לפתוח חברה חדשה עם לקוחות בכל העולם או להקים שיתופי פעולה עם אנשים אחרים בכל מקום. יש לנו כיום את הבעיות הגדולות ביותר, אך גם את מייצרי הפתרונות הרבים ביותר.

אז הנה לכם: שני נרטיבים מרכזיים - אחד מסתכל על האיומים ואחד מתמקד בהזדמנויות, אך שניהם עוסקים בשינויים הססמיים. גילדינג הוא למעשה אופטימיסט. הוא מאמין שבזמן שהשיבוש הגדול הוא בלתי נמנע, האנושות מתפקדת בצורה הטובה ביותר תחת משבר וכשהוא יגיע לשיא - תתרחש הטרנספורמציה הכלכלית והחברתית הגדולה. גם הגל הוא אופטימיסט. הוא יודע כי ייתכן שהשיבוש הגדול מתגלגל לעברנו, אך הוא גם מאמין כי "השינוי הגדול" יצר עולם בו ליותר אנשים, מאז ומעולם, יש את הכלים, הכישורים והפוטנציאל לזנק קדימה. הלב שלי עם הגל, אבל הראש שלי אומר שהתעלמות מגילדינג מסוכנת.

אתם תשפטו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker