אסד, זאת הכלכלה שתפיל אותך

סנקציות בינלאומיות, היחלשות המטבע, קיפאון בתיירות וירידה חדה בהשקעות הזרות משליכים על כל רובדי החברה הסורית

ניו יורק טיימס
נדה בכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כלכלת סוריה נמקה תחת לחצי הסנקציות מהמערב וההתקוממות העממית, המציבים אתגר גדל והולך בפני ממשלתו של בשאר אל אסד, בזמן שהכאב מורגש כמעט בכל רבדי החברה הסורית.

נוכח היחלשות המטבע הסורי, העמקת המיתון, קריסת תעשיית התיירות והסנקציות הבינלאומיות המשפיעות גם על המגזרים הרגישים ביותר, צופה כעת קרן המטבע העולמית (IMF) כי כלכלת סוריה תתכווץ השנה ב-2% לפחות.

במהלך כמעט שבעה חודשים של הפגנות שדוכאו ביד קשה על ידי המשטר והובילו למותם של יותר מ-2,900 איש, אסד ותומכיו הפוליטיים הפגינו לכידות שהפתיעה אפילו את מבקריו. חילוקי דעות שאולי קיימים נותרו בתוך קליקת השלטון - שרובה ככולה מורכבת מבני המיעוט העלאווי - ובשירותי הביטחון עדיין לא התגלעו סדקים.

ואולם אנליסטים באזור ופקידי ממשל בטורקיה ובארה"ב טוענים שהכלכלה המדשדשת מייצגת מהלומה כפולה לממשלה, שבעבר הסתמכה על הצלחותיה הכלכליות כמקור חיוני ללגיטימיות. בעוד שסורים רבים, עניים ועשירים, חשים על בשרם את תוצאות המהפכה בחיי היומיום שלהם, תחושת דיכאון פושה ברחובות, אפילו בדמשק ובחלב, המרכזים הכלכליים הגדולים של סוריה. אנליסטים מצביעים גם על העובדה שסוריה עשויה להשתמש בסנקציות כדי לאחד את העם נגד איום משותף.

שוק בדמשק

ההתקוממות עדיין לא הכתה במלוא עוצמתה בשתי הערים הגדולות, אך פקידי ממשל אמריקאים וטורקים אמרו שלהערכתם אליטת הסוחרים בשתי הערים הגדולות בסופו של דבר תפנה נגד אסד.

"אני כבר לא יכול להרשות לעצמי לרכוש כלום עבור משפחתי", אמר איברהים נימר, כלכלן ואנליסט מדמשק. "אני כבר לא מרוויח כלום. אני ניצב בפני קשיים, ואין לי מושג מה לעשות". איש עסקים מדמשק, שביקש להישאר בעילום שם מחשש לנקמה, אמר: "אנשים לא קונים שום דבר שהם לא צריכים בימים אלה. מתקיימים מהדברים הבסיסיים".

הקריסה בלתי נמנעת

פקידי ממשל אמריקאים וטורקים אמרו שהקריסה אינה בלתי נמנעת וכי הממשלה תוכל קרוב לוודאי לשרוד עד סוף השנה. ואולם כעת הם סבורים כי נטל הסנקציות וההפגנות עשוי להפיל את שלטון אסד בתוך 6-18 חודשים.

התמ"ג לנפש

"כולנו מחכים למשהו שיגרום לקריסה", אמר פקיד בממשל אובמה, שביקש להישאר בעילום שם. "הכלכלה היא מה שיעיר את כולם - את אסד, את חוג מקורביו ואת תומכיו".

ההכנסות מיצוא גז ונפט, שמהוות כמעט שליש מהכנסות הממשלה והמקור הגדול ביותר למטבע חוץ, יקפאו בתחילת נובמבר, כשהאיסור באיחוד האירופי על יבוא מסוריה ייכנס לתוקפו.

התסיסה שיתקה את תעשיית התיירות, שמכניסה לסוריה 7.7 מיליארד דולר בשנה. כמה מלונות בדמשק הודיעו שלא קיבלו הזמנות לעתיד הקרוב, וכמה מבעליהם אמרו שסגרו את עסקיהם בקיץ משם שלא יכלו לעמוד בהוצאות השכר והחשבונות השוטפים.

בעל חנות ממתקים קטנה בשוק אל-חמידייה, שבלב דמשק, אמר כי לא ראה ולו תייר אחד מאז מארס - אז החלה ההתקוממות נגד אסד. "ונראה שאף תייר אינו עומד להגיע בקרוב", הוא הוסיף.

הפגנת תמיכה באסד

דיק אל-ג'ין, אחת המסעדות הפופולריות בחומס, עיר במרכז סוריה שבה ההתקוממות דומה יותר למלחמת אזרחים, נסגרה גם היא בשל היעדר לקוחות, זמן קצר לאחר פרוץ ההפגנות.

ואולם חוסר ודאות מאפיין את האסטרטגיה הבינלאומית, שמטרתה ללחוץ על כלכלת סוריה. פקידים אמריקאים ואירופאים התנצחו בשאלה אם הסנקציות יפגעו בסופו של דבר באזרחי סוריה יותר מבמשטר. כמה אנליסטים העריכו כי הממשלה עשויה להציג את עצמה כקורבן, ולגייס תמיכה על ידי הצגת הסנקציות כתחרות של "אנחנו נגד הם".

ואכן, בשנות ה-90 בעיראק, שנפגעה מסנקציות דומות, הזעם העממי הופנה לעתים קרובות נגד האו"ם והמערב, ולא נגד ממשלו של סדאם חוסיין.

לעת עתה, למרות הכלכלה הנחלשת, נראה שהממשלה נהנית מרוח גבית ומתחושת ביטחון לאחר שריסנה בקיץ בהצלחה הפגנות בערים כמו חמה ודייר אל-זור. הפקידים בסוריה כבר התמודדו עם סנקציות בינלאומיות, ושרדו אותן ולשקם את עצמם לאחר שהתנאים באזור השתנו. פקידי סוריה זכו בשבוע שעבר לתמיכה מצד סין ורוסיה, שהטילו וטו על ההחלטה במועצת הביטחון של האו"ם לגנות את הדיכוי האלים של הפגנות מתנגדי המשטר.

"אני מסכים עם הטענה שממשלה חשה ביטחון רב יותר מבעבר", אמר פקיד ממשל אמריקאי.

ירידה בביטחון הצרכנים והמשקיעים

בחודשים האחרונים ביטלו פקידים סורים במשרד הכלכלה והסחר ובמשרד האוצר בדבריהם את השפעות הסנקציות על הכלכלה ועל עתודות המט"ח. בספטמבר אמר מוחמד אל-ג'לייטלי, שר האוצר, שהמדינה מחזיקה בעתודות בסך 18 מיליארד דולר, שמספיקות להבטיח את היבוא למשך שנתיים. אף שמרבית המומחים מפריכים נתון זה, הם הוסיפו כי לאור חוסר השקיפות, קשה להעריך את הסכום.

הצמיחה בסוריהצילום: TheMarker

ואולם ההשפעה הכלכלית ניכרת באופן בולט יותר מבמשברים קודמים, ופקידי ממשל בטורקיה - בעבר שותפת סחר חיונית של סוריה - מתכוננים להטיל סנקציות משלהם. גם מנתוני ממשלת סוריה עולה תחושה כי הביטחון הכלכלי מתפוגגת והולכת.

מנתונים שפורסמו באחרונה על ידי סוכנות ההשקעות הסורית, חברה ממשלתית שמפקחת על השקעות סוריה במגזרי התשתיות, התחבורה והחקלאות במדינה, מסתמנת ירידה בביטחון הצרכנים והמשקיעים. הסוכנות דיווחה כי 131 רישיונות לפרויקטים של השקעות פרטיות הונפקו במחצית הראשונה של השנה - ירידה של 40% לעומת במחצית הראשונה של ב-2010.

נכסי הבנקים הגדולים בסוריה התכווצו בכמעט 17% במחצית הראשונה של 2011, והפקדונות בבנקים הלבנוניים הפועלים בסוריה ירדו ב-20% לעומת 2010 - לפי דו"ח של בנק ביבלוס הלבנוני.

עד כה, הודיעו הפקידים הסורים, שנראים מופתעים וחסרי יכולת להתמודד עם ההתקוממות, על סדרת צעדים שלפי דעת מרבית המומחים צפויים להעמיק את המשבר. בין היתר, התקבלה בחודש שעבר החלטה להטיל איסור על יבוא מוצרי צריכה רבים כדי להגן על עתודות המט"ח של סוריה. הצעד עורר התנגדות רבה בשל החשש מפני עליית מחירים, עד שהממשלה החליטה לבטלו בשבוע שעבר.

החלטה נוספת היתה לאשר תקציב של 26.53 מיליארד דולר - עלייה של 58% לעומת התקציב של השנה שעברה והגבוה בהיסטוריה של סוריה.

"מהיכן הם מתכוונים להביא את הכסף?" שאל נביל סוקר, לשעבר פקיד בבנק העולמי שכעת משמש מנהל מכון מחקר עצמאי בדמשק. "זה סימן שאלה גדול. יש לנו כעת פחות הכנסות. לא נקבל סיוע חיצוני. יש לנו עתודות, אך הן קטנות".

מדיווחים פנימיים לא רשמיים, עולה כי העובדים בכמה מוסדות ציבוריים בסוריה התבקשו לתרום סכום המקביל ל-10 דולרים בחודש לקרן מיוחדת שמגיעה לידי הממשלה.

במשך שנים אסד הציג עצמו כתומך בקדמה, ותנועות צרכניות בדמשק ובחלב יצגו אף הן שינוי לטובה לאחר שלושת עשורי שלטונו של אסד האב. באפריל, רק חודש אחד לאחר תחילת ההתקוממות, צפתה קרן המטבע הבינלאומית צמיחה של 3% ב-2011 ושל 5.1% ב-2012.

"היינו בדרך לכלכלה חזקה", אמר מומחה כלכלי מדמשק, שביקש להישאר בעילום שם. "התחלנו לראות עלייה בהשקעות הזרות והמקומיות. המומנטום נבנה עד פרוץ המשבר. לרוע המזל, אני פסימי ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker