טורקיה בחזית עם רוסיה: לא תחדש חוזה אספקת הגז

שר אנרגיה הטורקי אמר כי ההסכם לא יחודש עקב אי רצונה של מוסקבה להתגמש במחירים; טורקיה היא צרכנית הגז הרוסי השנייה בגודלה בעולם

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

על רקע התקררות היחסים הדיפלומטיים והעסקיים עם ישראל, טורקיה מנסה את סבלנותה של ממשלת רוסיה. טורקיה הודיעה כי לא תחדש את החוזה ליבוא גז רוסי דרך "המוביל המערבי" (העובר באוקראינה, בולגריה ורומניה), כך עולה מהודעתו של שר האנרגיה הטורקי, טנר יילדיז, אתמול. מוקדם יותר, אנקרה פנתה אל מוסקבה בהצעה להוזיל מחירי החוזה אך הצדדים לא הגיעו להסכמה בנושא. כמו כן, ייליז הביעה את תקוותו כי ההסכם הבא ייחתם על ידי הסקטור הפרטי ולא ממשלתי.

החוזה ליבוא גז דרך המוביל המערבי נחתם בשנת 1986 ותוקפו יפוג בדצמבר הקרוב. היקף הגז הטבעי הרוסי הנרכש על ידי טורקיה מידי שנה עומד על כ-30 מיליארד מטר מעוקב ומהווה כ-64% מסך צריכת גז הטבעי במדינה זו. אספקת הגז מרוסיה לטורקיה מתבצעת באמצעות ענקית הגז הרוסית, גזפרום והיבואנית הממשלתית הטורקית, בוטאס (Botas). טורקיה היא יבואנית הגז הרוסי השנייה בגודלה.

בסיכום שנת 2010, גזפרום סיפקה לטורקיה כ-18 מיליארד מטר מעוקב של גז טבעי, הן דרך "המוביל המערבי" והן דרך "המוביל הכחול" (8 מיליארד מטר מעוקב מתוך 18). זאת למרות החוזה השנתי בהיקף 30 מיליארד מטר מעוקב - במקביל להגמשות נוספות בחוזה, בשל התחשבות בהשפעת המשבר העולמי על כלכלת טורקיה.

"המחירים נקבעים אצלנו על בסיס נוסחת ביקוש-היצע ולרוב מתבססים על עקרון "קח או שלם"  - עקרון מפתח ביחסינו העסקיים עם טורקיה. אנו נחושים בדעתנו להמשיך ולשמור על עקרון זה", ציין נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב על פי סוכנות ידיעות הרוסית, RBC.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker