משבר החובות באירופה: האם מורגן סטנלי הבא בתור?

משקיעים חוששים מחשיפת הבנק לאירופה, הסתמכות רבה מדי על הלוואות לטווח קצר ובמקרה של מחנק אשראי נוסף בסדר הגודל של 2008 - לא יצליח לשרוד

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

החששות לגבי חשיפתו של בנק מורגן סטנלי האמריקאי למשבר החובות באירופה מחריפים, בעוד האמון באיתנותם של כמה מהמוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם מדרדר בשבועות האחרונים, ומניותיהם נחלשות.

הבנק וכמה אנליסטים טוענים כי החששות משוללי יסוד. אך ביום שישי צנחו מניות מורגן סטנלי ב-10.5%, וברבעון האחרון נחלשו המניות ב-41%. התוצאות אינן יוצאות דופן בקרב המניות הפיננסיות שסבלו רבעון קשה. מניות בנק אוף אמריקה ירדו ביותר מ-44%. מניות סיטי ירדו יותר מ-38%. גולדמן סאקס, הבנק שנחשב לאיתן ביותר בוול סטריט, ירד ביותר מ-28%. גם שוק המניות הרחב יותר סבל רבעון קשה - מדד S&P 500 ירד ב-14% במהלך הרבעון השלישי, הגרוע מאז הרבעון הרביעי של 2008, בשיא המשבר הפיננסי.

מורגן סטנליצילום: אי-פי

מורגן סטנלי, שטרם החזיר לעצמו את היוקרה והעוצמה ממנה נהנה בשנים שלפני המשבר, זוכה בתשומת ליבם של משקיעים, החוששים כי הבנק - אחד משני הבנקים ששרדו את המשבר מבין חמשת בנקי ההשקעות הגדולים של וול סטריט - לא ישרוד משבר פיננסי נוסף.

עלות ביטוח האג"ח של מורגן סטנלי זינקה ועולה כיום על עלות ביטוח האג"ח של הבנקים הצרפתיים הגדולים, שדירוג האשראי שלהם הורד באחרונה, על רקע חששות כי הם מתקשים לממן פעילותם. משקיעים משלמים כיום 449 אלף דולר בשנה על מנת לבטח אג"ח בשווי 10 מיליון דולר של מורגן סטנלי נגד חדלות פרעון. מדובר בעלות גבוהה פי שלוש לעומת תחילת יוני - אך עדיין נמוכה בהרבה מעלות של 1.3 מיליון דולר בשנה שנרשמה שבועות ספורים לאחר קריסת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ב-2008, לפי נתוני חברת מרקיט.

בקרב משקיעים, החששות מרובים. יש החוששים כי חשיפתו של מורגן סטנלי לבנקים הצרפתיים עשויה להעמידו בפני קשיים. אחרים חוששים ממחנק אשראי בדומה לזה שהתרחש ב-2008, כאשר מורגן סטנלי ובנקים אחרים התקשו לקבל הלוואות לטווח קצר המאפשרות להם לממן פעילותם השוטפת. ויש הצופים כי הסערה בשווקים תפגע בתוצאות חטיבות המסחר ובנקאות ההשקעות, נתחים נבחרים מפעילות ענקי וול סטריט.

חלק מהמשקיעים חוששים כי מורגן סטנלי נסמך מדי על הלוואות לטווח קצר, וחסר את היקף הפקדונות הגדול ממנו נהנים הבנקים המסחריים הגדולים דוגמת ג'יי.פי מורגן צ'ייס או בנק אוף אמריקה. חלק טוענים כי מורגן סטנלי עבר ללוות יותר לטווח ארוך מאז 2006, וכי פקדונותיו גדלו מ-28 מיליארד דולר ל-66 מיליארד דולר. דוברת מורגן סטנלי סירבה למסור תגובה, בטענה כי מדובר ב"תקופה השקטה" לפני פרסום דו"חות הבנק לרבעון השלישי.

אחרים ציינו את החשיפה הגדולה של מורגן סטנלי לבנקים הצרפתיים - כ-39 מיליארד דולר בסוף השנה שעברה. הבנק לא פירסם נתונים מעודכנים בנושא, אך אנליסטים מעריכים כי הבנק צימצם חשיפתו לבנקים הצרפתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker