סוכנויות הידיעות

מחירי הסחורות ירדו היום בדרכם לנפילה הרבעונית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי בשנת 2008, על רקע שורה של נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום ברחבי העולם ואשר הגבירו את החששות מפני מיתון גלובלי.

מחיר הנפט הגולמי בארה"ב נפל בסיכום רבעוני בכ-17% ונסגר היום בשפל של שנה, ואילו מחיר הזהב עלה בסיכום רבעוני - רבעון חיובי 12 ברציפות. בשוק המט"ח ירד היורו מתחת לשער של 1.35 דולר, ואילו מול הין היפני השלים המטבע האירופי את הנפילה החודשית החדה ביותר זה למעלה משנה.

החוזים על הנפט הגולמי למסירה בנובמבר נסגרו בניו יורק במחיר של 79.2 דולר לחבית - שפל של שנה - לאחר ירידה של 3.6%. בסיכום חודשי ירד מחיר הנפט ב-9.2%, ורבעון השלישי כולו נפל מחירו בכ-17% - הירידה הרבעונית החדה ביותר מאז הרבעון הרביעי של שנת 2008. בלונדון נסגרו היום החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה בנובמבר במחיר של 102.38 דולר לחבית, בדרכם לירידה רבעונית של 9%.

החוזים על הזהב למסירה בדצמבר נסגרו במחיר של 1,622.3 דולר לאונקייה, עלייה של 0.3%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד מחירי הסחורות GSCI של חברת סטרנדרד אנד פור'ס (S&P), הכולל 24 חומרי גלם, ירד היום ב-1.5% בדרכו לנפילה של 11% ברבעון השלישי. בסיכום חודשי, צנח המדד בספטמבר ב-12% - הנפילה החודשית החדה ביותר מאז נובמבר 2008. המדד נמוך כעת ביותר מ-20% משיא של 32 חודשים שרשם בחודש אפריל.

בשוק המט"ח מתחזקים הדולר והין היפני - הנחשבים למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר - מול המטבעות המרכזיים בעולם. הדולר מתחזק ב-1.1% מול היורו לשער של 1.3448 דולר ליורו בדרכו לזינוק חודשי של 6.9% מול המטבע האירופי. הין היפני מוסיף 0.7% מול היורו לרמה של 103.77 ין ליורו, ונמצא בדרכו לזינוק חודשי של 6.4% - העלייה החודשית החדה ביותר זה למעלה משנה מול המטבע האירופי. הדולר מתחזק מול הין ב-0.4% לשער של 77.16 ין לדולר - שיא של שבועיים.

הין התחזק ב-11.9% ברבעון השלישי של השנה, הזינוק החד ביותר בקרב עשר המטבעות של כלכלות מפותחות הנכללים במדדי Bloomberg Correlation-Weighted. הדולר טיפס באותה תקופה ב-6.5% ואילו היורו ירד ב-2.1%.

החששות מפני האטה בצמיחה העולמית גברו היום לאחר שפעילות הייצור בסין התכווצה בספטמבר זה החודש השלישי ברציפות - הרצף הממושך ביותר מאז 2009, התפוקה התעשייתית ביפן צמחה באוגוסט בשיעור מתון מהצפוי, המכירות הקמעונאיות בגרמניה נפלו בשיעור החד ביותר זה למעלה מארבע שנים, והאינפלציה הגוש היורו הואצה בספטמבר לרמה הגבוהה ביותר זה קרוב לשלוש שנים. בארה"ב, סיפקה היום החזית המקרו כלכלית נתונים מעורבים אשר הצביעו על ירידה ראשונה בהכנסה האישית מאז אוקטובר 2009 לצד התאוששות בטחון הצרכנים משפל של כמעט שלוש שנים.

"תחזית הביקוש עבור שוק הסחורות לא נראית טוב מדי לאור החששות הגלובליים הללו", אמר האנליסט בויד קרול מחברת ויז'ן פייננשל מרקטס בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום