מנכ"ל BP לשעבר ירכוש נפט עיראקי דרך חברה טורקית

טוני הייוורד צפוי לחזור למגזר הנפט עם רכישת חברת נפט טורקית בעסקה המשקפת שווי של 4 מיליארד דולר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

טוני הייוורד, שר נאלץ להתפטר מתפקידו כמנכ"ל BP בעקבות אסון דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, יחזור בזמן הקרוב למגזר הנפט על ידי רכישת חברת הנפט הטורקית Genel Enerji, בעסקה שמשקפת לחברה הטורקית שווי שוק של כארבעה מיליארד דולר, אמר היום מקור המקורב למצב.

Vallares, כלי הרכישה שייסד הייוורד יחד עם הפיננסיים נט רוטשילד, הסכים באופן עקרוני להסכם עם Genel Enerji, שבבעלותה שדות נפט באזור הכורדי האוטונומי למחצה בעיראק, והודעה על העסקה צפויה בימים הקרובים, אמר המקור.

התנאים המדויקים של העסקה עדיין לא ברורים, אולם לפי ההערכות צפויים הייוורד ושותפיו להקמת Vallares לגרוף רווחים של עשרות מיליוני ליש"ט מהעסקה.

בחודש יוני, גייסה Vallares סכום של 1.35 מיליארד ליש"ט (2.2 מיליארד דולר) ממשקיעים כדי לרכוש נכסי נפט בשווקים מתעוררים. התוכנית היתה להציע לבעלי שדות נפט קיצור דרך לרישום בבורסת לונדון, ובכך לאפשר להם לגייס מימון לפיתוח נכסיהם.

הייוורד אמר כי הוא ישמש כמנכ"ל של כל חברה שתירכש על ידי Vallares, וקיבץ סביבו צוות מומחים, הכולל גם את סגן מנכ"ל BP לשעבר, רודני צ'ייס.

הייוורד, רוטשילד ושאר מייסדי Vallares, זכאים נתח של 6.67% בחברה המוגדלת, ולאחר השלמת העסקה לרכישת Genel Enerji, שוויו של נתח זה צפוי להיות כ-300 מיליון דולר.

החברה הטורקית, הנמצאת בשליטת אחד האנשים העשירים ביותר בטורקיה, Mehmet Emin Karamehmet, הוערכה בשווי של 3.3-3.6 מיליארד דולר בשנת 2009, כאשר הודיעה על כוונתה להתמזג עם חברת הריטג' אויל הבריטית - עסקה שלא יצאה לפועל בסופו של דבר.

מאז, התקדמות פוליטית ביחסים בין הממשל הכורדי האזורי לבין ממשלת עיראק הביאה לעלייה ניכרת בשווי נכסי הנפט הכורדים, אשר עשויה להצדיק הערכת שווי של יותר מארבעה מיליארד דולר.

Genel Enerji הודיעה בחודש מאי כי החברה שוקלת אפשרות למכירת נתח בחברה למשקיע שותף, בניסיון לנצל את הזינוק ברמת ההתעניינות בכורדיסטן בשנה החולפת, ולגייס הון למימון פיתוח פרויקטים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker