כלכלנים בכירים באירופה קוראים לבנק המרכזי להוריד את הריבית כדי למנוע מיתון בגוש היורו

ההאטה החדה בצמיחה ובייצור מצדיקים הורדת ריבית של 0.5%, אמרה קבוצת כלכלנים המייעצת לבנק המרכזי

סוכנויות הידיעות
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הבנק המרכזי של אירופה צריך להוריד את הריבית כדי למנוע מכלכלת גוש היורו לחזור למיתון, כך אמרו כלכלנים מ"מועצת הצללים" של הבנק המרכזי - קבוצה של 15 כלכלנים ומנהלי תיקים שעוקבים אחר התפתחויות כלכליות בגוש היורו ומפרסמים המלצות מדי חודש.

לדברי המועצה, הנסיגה בייצור באירופה והנפילה בביטחון העסקי והצרכני מעידים על האטה חריפה בצמיחה הכלכלית ברבעון השני, והיא עלולה להימשך בשלישי. הצמיחה בגוש היורו, המורכב מ-17 מדינות, הואטה ל-0.2% ברבעון השני, לעומת 0.8% בראשון. על רקע מדיניות הצנע - קיצוצים חדים בהוצאות הממשלה - נרשמה נפילה בביקוש המקומי. אפילו כלכלת גרמניה, שהתאוששה מהר מהמשבר, הגיעה לצמיחה של כמעט אפס.

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) העלה את הריבית פעמיים ב-2011 ל-1.5%. המועצה המליצה להוריד את הריבית בשיעור דומה לרמה של 1%, "בתור ביטוח להפחתת הסיכון למיתון מחודש", אמר ג'וליאן קאלו, כלכלן אירופה ראשי בברקליס קפיטל בלונדון. כלכלני המועצה מעריכים כי הלחצים האינפלציוניים ישככו גם הם במהירות בחודשים הקרובים. באוגוסט הגיע האינפלציה ל-2.5%.

הבנק המרכזי של אירופה העלה ריבית ביולי 2008, אולם לאחר נפילת ליהמן ברדרס הוריד אותה. השבוע אותת נשיא ה-ECB, ז'אן קלוד טרישה, כי הבנק עשוי לשנות את הערכתו כי סיכוני האינפלציה גוברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker