המספרים החזקים של לומניס - גלובל ווולסטריט - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המספרים החזקים של לומניס

720 אלף דולר - זהו השכר שלומניס שילמה ב-2001 לשגיא גנגר. 4 הוא מספר הפעמים שלומניס מפספסת בשנה האחרונה את התחזיות של עצמה. 0 - מספר השנים בהן הציגה תזרים מזומנים חיובי מפעולות

2 מיליון דולר - זהו סכום ההלוואה שקיבל ביוני 2001 שגיא גנגר, בנו של המיליונר אריה גנגר, מבנק סיגנצ'ר של הפועלים (פעלים: ת"א) בניו יורק - כדי לרכוש לעצמו דירה בעיר.

דירות בניו יורק לא עולות בזול, במיוחד דירות מהסוג שדרוש לבחור צעיר ונמרץ כמו גנגר שגדל אצל אבא בדירה בשדרה החמישית, באזור של מוזיאון המטרופוליטן.

אבל הקריירה של גנגר הצעיר במסלול עלייה. חברת לומניס (LUME: NASDAQ) שאבא שולט בה מינתה אותו לתפקיד בכיר, יש לו אופציות, יש לו משכורת יפה וסיגנצ'ר מוכן לתת לו הלוואה כנגד אופציות ומניות שהוא מחזיק בחברה.

27 - זהו הגיל בו מונה גנגר ג'וניור לתפקיד סמנכ"ל הכספים של לומניס - חברה עם מחזור מכירות של 300 מיליון דולר ו-1,500 עובדים. גנגר הוא בוגר וורטון במינהל עסקים, עבד שנתיים בבנק ההשקעות DLJ ושנה בבוטיק ההשקעות הולדינג קפיטל.

29 - זהו הגיל בו גנגר הצעיר עוזב לפתע את תפקיד מנהל הכספים של החברה ומתמנה לתפקיד סמנכ"ל התפעול של החברה. בקורות החיים שלו אי אפשר למצוא זכר לניסיון תפעולי או ניהול חברות ענק כמו לומניס - אבל גנגר, כמו שראינו, עושה הכל בחיים במהירות.

720 אלף דולר - זהו השכר שלומניס שילמה ב-2001 לגנגר הצעיר וחסר המנוח. 212 אלף דולר שכר בסיס ועוד 500 אלף דולר בונוס עבור הישגי החברה והישגיו של הסמנכ"ל הצעיר המקפץ מתפקיד לתפקיד. 137 אלף דולר מתוך הבונוס הם עבור "ביצועי המניה". ביצועי המניה איפשרו לגנגר ג'וניור לממש חבילת אופציות יפה שהדירקטוריון אישר לו ברווח של 1.5 מיליון דולר.

33 מיליון דולר - זוהי התמורה שקיבל גנגר סניור ממכירת מניות לומניס ב-2001 בבורסה בוול סטריט, תקופה בה המנכ"ל שלו, יאשה סיטון, לא מפסיק לפזר תחזיות אופטימיות על צמיחה והגדלת הכנסות. בכך מחזיר לעצמו גנגר את כל ההשקעה בחברה ונותר עם רווח נאה.

4 - זהו מספר הפעמים שלומניס מפספסת בשנה האחרונה את התחזיות של עצמה. הפספוסים השיטתיים מצטרפים לחקירה שרשות לני"ע האמריקאית פותחת לגבי נכונות הדו"חות הכספיים שהציגה החברה בתקופה שגנגר סניור וג'וניור גרפו עשרות מיליוני דולרים משכר, מימוש מניות ואופציות.

4 - זהו מספר סמנכ"לי הכספים שהתחלפו בלומניס בשלוש השנים האחרונות: גנגר שימש בתפקיד שנה וחצי, אסף אדיל החליפו והחזיק מעמד בתפקיד חצי שנה בלבד; הוא הוחלף על ידי שרון לויטה שאף היא שרדה רק חצי שנה והיא הוחלפה על ידי קווין מוראנו שעדיין משמש סמנכ"ל.

אדיל הגיש נגד החברה תביעת פיצויים, שבה טען כי גנגר וסיטון הורו לו לזייף את הדו"חות הכספיים של החברה ולהסתיר מידע מרואי החשבון שלה. החברה כופרת בכל ההאשמות וטוענת כי הוא מנסה לסחוט ממנה כסף כי הוא פוטר.

90% - זהו שיעור הירידה במניות לומניס מ-2001, שנת הבונוסים ומכירת המניות הגדולה של משפחת גנגר. הפספוסים השיטתיים של התחזיות, חילופי הסמנכ"לים לכספים וחקירות רשות ניירות ערך העלו את חשד המשקיעים שהמצב בעסקי לומניס שונה ממה שמוצג בדו"חות הכספיים. מניות לומניס נסחרות היום במחיר של 2.7 דולרים למניה, המשקף לה שווי שוק של 90 מיליון דולר - כרבע מהמכירות המדווחות שלה.

מניית לומניס מתחילת 1999

250 מיליון דולר - זהו ההפסד המצטבר שרשמה לומניס ב-4 השנים האחרונות. מאז עברה בה השליטה לידי קבוצת גנגר האבא. רוב ההפסד נגרם כתוצאה ממחיקות חד פעמיות ולכן האנליסטים - ובתקופה מסוימת גם המשקיעים והמלווים של החברה - לא התרגשו ממנו. הם העדיפו להתמקד בנתוני הרווח הנקי פרופורמה וה-EBITDA שהחברה הציגה. השורה התחתונה לא עניינה אותם - אלא רק באחרונה.

176 מיליון דולר - זהו היקף האשראי שהעמיד בנק הפועלים לחברת לומניס, וזה המקור העיקרי שמימן את החברה. הבנק קבע שורה של תנאים ויחסים פיננסיים שבמקרה שיופרו הוא רשאי לדרוש פירעון מיידי של ההלוואה.

0 - זהו מספר השנים בהן הציגה לומניס תזרים מזומנים חיובי מפעולות. בחמש השנים האחרונות הציגה החברה תזרים מזומנים שנתי שלילי של 15-30 מיליון דולר.

אם הבנקאים המלווים, המשקיעים והאנליסטים היו נותנים דעתם לנתון הטכני הפשוט הזה בדו"חות תזרים המזומנים של החברה, ייתכן שהיא לא היתה מגיעה לשווי של מיליארד דולר, לא היתה מקבלת 176 מיליון דולר מבנק הפועלים וממילא גנגר סניור וג'וניור לא היו מצליחים להרוויח עשרות מיליוני דולרים.

225 מיליון דולר - זהו היקף החובות אליו נקלעו חברות הכימיקלים של אריה גנגר, שהן מרכז האימפריה העסקית שלו. החברות גייסו לאורך השנים מאות מיליוני דולרים בהנפקות של איגרות חוב, ולפני חצי שנה נקלעו לקשיים ונאלצו לבקש את הגנת בית המשפט מנושיהן. בעוד גנגר ובנו מתעשרים, בעלי המניות והחוב בחברות שלו התרוששו.

730 אלף דולר - זהו השווי אליו נפלו האופציות והמניות של שגיא גנגר ששימשו כביטחון להלוואה שהוא קיבל מסיגנצ'ר לצורך רכישת הדירה הניו יורקית שלו.

הבנק דרש כמובן מגנגר הבן ביטחונות נוספים, ואולם האחרון - אולי בהתייעצות עם גנגר סניור, הבקיא בעניינים מסוג זה - החליט שאין צורך לערב את עצמו ואת משפחתו בעניין כה מצער.

לפני 4 חודשים החליט דירקטוריון לומניס, או שמא היתה זאת רק ההנהלה לבדה, להיחלץ לעזרת הדירה הניו יורקית ולהעמיד לסיגנצ'ר ערבות מטעם החברה של 2 מיליון דולר לצורך הבטחת ההלוואה שגנגר קיבל לרכישת הדירה.

אבל בעוד שבסיגנצ'ר רוצים ביטחונות מוצקים להבטחת האשראי - הרי בפועלים - בנק האם בישראל המממן את לומניס עצמה, מאמינים כנראה שערבות של 2 מיליון דולר להלוואה שקיבל גנגר הצעיר היא ייעוד הולם לכספי החברה, למרות מצבה העגום.

הראיה - אף שלומניס הפרה את תנאי ההלוואה של ה-176 מיליון דולר, החליט בנק הפועלים בשבוע שעבר שלא לדרוש את החוב אלא הודיע שהוא מוותר על התנאים המקוריים של ההלוואה.

נכון שבמסגרת הארגון מחדש של החוב העלה בנק הפועלים את הריבית שהוא גובה מהחברה - אבל ראשי בנק הפועלים יודעים היטב כי השאלה בלומניס היא לא הריבית, אלא הקרן.

65% - זהו הדיסקאונט בו נסחרות מניות בנק הפועלים מתחת להון העצמי של הבנק. כנראה שהמשקיעים סבורים שלומניס היא רק אנקדוטה אחת מיני רבות בתיק האשראי של הבנקים הגדולים בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#