האג"ח הירוקות הראשונות של אירופה מגיעות לשוק - והמשקיעים מתכוננים

האג"ח הירוקות נתפשות כאחד מנכסים הבטוחים ביותר ומתחרות עתידיות לאג"ח הממשלתיות של ארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסיית הכפר הבווארי היידנפלד בין שני מתקני הקירור של תחנת גראפנריינפלדצילום: REUTERS

האג"ח הירוקות הראשונות של אירופה מגיעות - והמשקיעים מתכוננים לעניין רב בשוק.

המכירה של האיחוד האירופי, שאמורה לקרות בשבועות הקרובים, תהיה יריית הפתיחה לבהפנקת אג"ח בשווי 250 מיליארד יורו (289 מיליארד דולר), מה שיהפוך את האיחוד ללווה הירוק הגדול ביותר. מבחינת ביקוש אפשרי: במכירת בכורה של אג"ח חברתיות בשנה שעברה נופצו שיאים עם הזמנות לאג"ח בשווי 233 מיליארד יורו.

האג"ח הירוקות נתפשות כאחד מהנכסים הבטוחים ביותר ומתחרות עתידיות לאג"ח הממשלתיות של ארה"ב. הן מונפקות בתקופה שבה הביקוש להשקעות סביבתיות מזנק. ספטמבר היה החודש המשמעותי ביותר עד כה של מכירת אג"ח ירוקות ממשלתיות, על רקע כניסה של עוד ועוד מדינות לשוק בפעם הראשונה.

"האג"ח יהיו אישור לתחילתה של אירופה ירוקה יותר", אמר רונלד ואן סטינווגן, מנהל תיקי השקעות בחברת ניהול הנכסים דגרוף פטרקאם אסט מנג'מנט. "הן מוסיפות עוד כיס גדול של אג"ח ירוקות ללא סיכון לשוק, וסוג מסוים של משקיעים מצפה לכך בשקיקה", הוא הוסיף.

טורבינות רוח לייצור חשמל באזור סטורד, נורווגיהצילום: בלומברג

האיחוד האירופי צפוי לערוך את מכירת הבכורה של האג"ח הירוקות ל-15 שנה במטרה לגייס כ-10 מיליארד יורו, על פי אנליסטים בדנסקה בנק ו-ING גרופ.

פרויקטים של אנרגיה מתחדשת

התגמולים יתועלו למדינות חברות בגוש בעבור פרויקטים ירוקים לאנרגיה מתחדשת. החוב הוא חלק מקרן ההתאוששות מהמגפה שעליה הוסכם בשנה שעברה, כדי לסייע לעמוד ביעד של קיצוץ פליטות פחמן בלפחות 55% עד 2030 לעומת הרמות בשנות ה-90.

בחמש השנים הבאות האיחוד האירופי מתכנן להכפיל ויותר את השוק של אג"ח ממשלתיות ירוקות נקובות ביורו, על פי אנליסטים בבנק אוף אמריקה. הביקוש יונע על יד בנקים שמקבלים תמריצים להגדיל את נכסיהם הירוקים, הם אמרו.

"לאיחוד האירופי יש יכולת להנפיק כמויות גדולות של אג"ח ירוקות ששוק הירוק מחפש. זה מאוד מעודד", אמרה אריקה רנגרד מבנק לומבר אודייה.

לכתבה בבלומברג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker