דפנה מאור
הדר קנה

בן אנד ג'ריס, חברת הגלידות האמריקאית הידועה, הודיעה היום (שני) כי תפסיק למכור גלידה מתוצרתה ב"שטחים הפלסטיניים הכבושים" (OPT). "אנחנו שומעים את החששות ששיתפו איתנו אוהדינו ושותפינו ומכירים בהם", נכתב בהודעה באתר החברה. "מכירת גלידה של בן אנד ג'רי'ס בשטחים הכבושים אינה עולה בקנה אחד עם ערכינו".

לחברה יש זכיינית שמייצרת ומפיצה את הגלידה בישראל. לפי הודעת החברה, היא פועלת לשנות את תנאי ההסכם, והודיעה לזכיינית כי לא תחדש את ההסכם כשתוקפו יפוג בסוף השנה הבאה. "אף שלא נמכור גלידה בשטחים, נישאר בישראל תחת הסכם חדש", נכתב בהודעת החברה. "נודיע על כך ברגע שנהיה מוכנים".

בשם הזכיינית בישראל נמסר: "בן אנד ג'ריס העולמית החליטו שלא לחדש את ההסכם איתנו בעוד כשנה וחצי לאור סירובנו לדרישתם להפסיק למכור בכל רחבי ישראל. אנו קוראים לממשלת ישראל ולציבור הצרכנים לא לאפשר להחרים את ישראל. זוהי פעולה חסרת תקדים מצד יונילוור, הבעלים של בן אנד ג'ריס העולמית. גלידה היא לא חלק מהפוליטיקה. אנו קוראים לישראלים להמשיך לקנות את התוצרת הישראלית המפרנסת מאות עובדים באיזור הדרום.

בן אנד ג'ריס. פתחה את המפעל הראשון מחוץ לארה"ב בישראלצילום: יעל רייף

"אנו ממשיכים למכור בכל רחבי ישראל! אסור שהצרכן הישראלי יעניש את המפעל הישראלי, שהוא עצמאי ומעסיק מאות אנשים בדרום הארץ. המאבק הוא נגד ההחלטה של בן אנד ג'ריס העולמית והבעלים שלהם, התאגיד יונילוור".

ראש הממשלה, נפתלי בנט, התייחס להחלטת החברה ואמר כי "גלידות יש הרבה, מדינה - יש לנו רק אחת". לדבריו, "בן אנד ג'ריס החליטה למתג את עצמה כגלידה אנטי-ישראלית. זו החלטה שגויה מוסרית ואני מאמין שתתברר גם כשגויה עסקית. החרם על ישראל - דמוקרטיה מוקפת איי טרור - משקף אובדן דרך מוחלט. החרם לא עובד ולא יעבוד, ונילחם בו בכל הכח".

גם שר החוץ, יאיר לפיד, התייחס להחלטת החברה העולמית: "ההחלטה של בן אנד ג'ריס היא כניעה מבישה לאנטישמיות, ל-BDS, לכל מה שרע בשיח האנטי ישראלי והאנטי יהודי. אנחנו לא נשתוק להם. ליותר משלושים מדינות בארה"ב יש חוקים נגד כניעה ל-BDS שעברו בשנים האחרונות. אני מתכונן ללכת אחת אחת, ולדרוש מהם להפעיל את החוקים האלה נגד בן אנד ג'ריס, מפני שהם לא יתייחסו אלינו בצורה כזאת בלי להיתקל במענה". 

בן אנד ג'ריס הוקמה בארה"ב על ידי בן כהן וג'רי גרינפילד ב-1978, בהשקעה של 12 אלף דולר, כדוכן גלידות בוורמונט. בשנת 2000 נמכרה החברה, שהיתה ידועה בעצמאותה ובמוניטין האתיים שלה, לענקית המזון יוניליוור. מטה החברה והמפעל הראשי שלה נמצאים עדיין בוורמונט.

ב-1988 נפתחה גלידריה ראשונה של החברה ברחוב דיזינגוף בתל אביב. שנה לאחר מכן הוקם מפעל ייצור ראשון ביבנה, ישראל. במפתיע, היה זה מפעלה הראשון של החברה מחוץ לארה"ב. ב-2009 עבר המפעל של החברה לבאר טוביה. ב-2014 עברה לייצר בישראל מרכיבי סחר הוגן, כפי שעשתה לפני כן בארה"ב, ולפני ארבע שנים החלה לייצר גלידה טבעונית.

מיוניליוור ישראל נמסר: "אנו מודעים להחלטת בן אנד ג'ריס ומבקשים להבהיר: ליוניליוור ישראל אין כל קשר למותג בן אנד ג'ריס בישראל, המנוהל על ידי זכיין ומתחרה של יוניליוור בשוק הגלידות המקומי. ההחלטה של בן אנד ג'ריס התקבלה על ידי הדירקטוריון העצמאי של בן אנד ג'ריס העולמית. יוניליוור ישראל גאה מאוד בהיסטוריה שלה בישראל ומחויבת לחלוטין לנוכחותה בארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker