המשלוח שהזמנתם מסין נמצא על קרקעית הים: סיפורן של מכולות הרפאים

עם הגידול במסחר המקוון, תעבורת המכולות בים גדלה והולכת – ועמה גם התופעה המשונה של נפילת מכולות מספינות משא ■ בעוד הסוחרים וחברות השילוח הימי מבוטחים נגד האובדן - אין מי שיפעל לאסוף את המטרד הבטיחותי והסביבתי

מכולות נופלות מספינת מטען עמוסה
מכולות נופלות מספינת מטען עמוסהצילום: New Zealand Defence Force / Han
קים לגזיאל
קים לגזיאל

ערב אחד בדצמבר 2016, כמה מאות מיילים ימיים מדרום לניו זילנד, התעורר הסקיפר הצרפתי תומא רויאן מרעש נורא ממכה חזקה בדופן היאכטה שבה הפליג. הסירה היטלטלה וחפצים הוטחו בדפנות התא. אף ששט במהירות לא מבוטלת של 17 קשר (כ-30 קמ"ש), הסירה נעצרה מיד, והחלה להתבקע לשניים. רויאן הפליג לבדו כחלק ממשט האקסטרים המפורסם והוותיק ונדה גלוב (Vendée Globe), שבו סקיפרים מקיפים את העולם לבדם.

הוא נאלץ לפרוש מהמרוץ, והיה אחד מששה שקרה להם דבר דומה, או שנאלצו לעצור למקצה תיקונים בעקבות פגיעה בעצם בלתי מזוהה שצף מתחת לגלים. כל המקרים עוררו חשד למקור דומה לנזק: מכולות שצפו בים, לאחר שנפלו מאוניית משא.

המפלצת הימית הספציפית הזו חמקמקה במיוחד. אין מישהו שיודע באמת כמה מכולות נופלות מדי שנה לים, וכמה מהן מגיעות לקרקעית האוקיינוס, שם אינן מחוללות נזק לכלי שיט. המספר שנוי מאוד במחלוקת, אולם האסון הכלכלי אינו מבוטל עבור הגורמים המעורבים: חברות הביטוח, בעלי הסחורה האבודה וחברות הספנות. הסיכון הבטיחותי אורב לכלי שיט אחרים - והסיכון האקולוגי - לכולנו.

האסון הכלכלי אינו מבוטל עבור הגורמים המעורבים: חברות הביטוח, בעלי הסחורה האבודה וחברות הספנות. הסיכון הבטיחותי אורב לכלי שיט אחרים - והסיכון האקולוגי - לכולנו

נמל בוסאן, דרום קוריאהצילום: SeongJoon Cho - Bloomberg

226 מיליון מכולות שטות בשנה

בשנים האחרונות המריאו הקניות המקוונות, ובעקבות המגפה הגיעו לשיאים חדשים, ולמגזרים שהיססו לקנות כך בעבר. בהתאם גדלו ספינות התובלה, וגובה המכולות שמועמסות עליהן מגיע לזה של בניין רב קומות. לפי מועצת הספנות העולמית, ב-2019 נשלחו דרך הים 226 מיליון מכולות, שבהן הובלו סחורות בעלות כוללת של 4 טריליון דולר. מחקר שערכו, שמשקלל נתונים שנאספו במשך 12 השנים האחרונות, קבע ש-1,382 מכולות מגיעות למצולות הים מדי שנה.

אך המספר הזה מתעתע. יש שמטילים בו ספק, בין השאר היות שחלק מהאובדן - ואולי חלק לא קטן - לא מדווח. המועצה, שמייצגת את חברות הספנות, ככל הנראה לא ששה להכיר במלוא חומרת התופעה, לפי המבקרים. לפי הערכות אחרות - כולל כאלו שצוטטו על ידי ועדות ממשלתיות ברחבי העולם - 10,000 מכולות אובדות במעמקים בשנה. הים הפתוח וקרקעית הים הם זירות מסתוריות וקשה לנקוב במספרים מדויקים בוודאות.

רק בחודשים האחרונים אירעו כמה מקרים שגורמים למספר של מועצת הספנות להישמע מופרך. ב-22 בינואר 2021, איבדה ספינה של AP מולר-מארסק 750 מכולות, כשהיתה בדרכה מסין לנמל לוס אנג'לס. ב-1 בדצמבר 2020 איבדה הספינה וואן אפוס מספר עצום - לפחות 1,900 מכולות - בדרכה לנמל לונג ביץ' קליפורניה מסין, כשחלפה ליד הוואי, בגלל גלי הים סוער. כ-40 מתוכן הכילו חומרים שמוגדרים מסוכנים. אירועים אחרים גרמו לאובדן של כמה עשרות מכולות.

איך אפשר לאבד מכולה?

סימן טוב ימיניצילום: רמי היפש

"הסוורים נדרשים לסיים את העבודה במהירות ותחת לחץ כי לעמוד ברציף זה עבור תשלום לפי שעות, וזה יקר מאוד. תמיד חלק מהמכולות נשארות לא קשורות. כשאין זמן לבדוק את הכל כמו שצריך - קורות תקלות"

סימן טוב ימיני, שהיה רב-חובל בצים במשך 36 שנה - ובילה בסך הכל 44 שנה בים - מספר שהתופעה מתרחשת בכל מקום, גם בים התיכון. עם זאת, מדובר באירוע נדיר יותר משמעותית מאשר באוקיינוסים, שם עוצמת הסערות חזקה יותר. גם הוא מפקפק במספר שעליו דיווחה מועצת הספנות העולמית, ומאמין שמדובר ב-10,000 מכולות בשנה. לדבריו, על אף שמעולם לא איבד מכולה במהלך הקריירה שלו כרב-חובל - הוא בהחלט נתקל במכולה שנפלה לים. אך זה לא היה בים התיכון.

התופעה שגורמת לאוניות הענק לאבד מכולות נקראת parametric rolling, ותלויה בגובה הגלים, בזוית שבה הם פוגעים באוניה ובתדירותם. "כשאוניה עולה על שני גלים בבת אחת, לזמן קצר היא מאבדת יציבות ומקבלת הטיה מהירה לאחד הצדדים. ואז, אם המכולות לא קשורות היטב הן נופלות לים", מסביר ימיני.

ישנם אמצעי בטיחות רבים, אך גם מכולות מאובטחות היטב יכולות לקרוס בתנאים המתאימים. זאת לפי הלניק שיפינג ניוז, עיתון מקוון של התעשייה. אך מנגנון ההעמסה עצמו הוא זה שמוביל ברוב המקרים לקריסה, כתוצאה מגודלן העצום של הספינות וכמות המכולות.

"אני הפלגתי על אוניות עם 4,400 מכולות, ששה מטר כל אחת. אלו מכולות קטנות. היום יש בעבודה אוניות שמובילות 18 אלף, 20 אלף ויש אפילו אחת של 24 אלף מכולות - כלומר מגדל של 12 אלף מכולות בגובה 12 מטר", מספר ימיני. עם זאת, הצוות באוניות המכולה לא גדל. לדבריו, מדובר ב-22-21 איש בסך הכל.

ישנם אמצעי בטיחות רבים, אך גם מכולות מאובטחות היטב יכולות לקרוס בתנאים המתאימים. מנגנון ההעמסה עצמו הוא זה שמוביל ברוב המקרים לקריסה, כתוצאה מגודלן העצום של הספינות וכמות המכולות

מכולות על עגורנים בבריטניהצילום: Chris Ratcliffe - Bloomberg

"על האוניות הענקיות עובדים שישה או שבעה עגורנים. הקצין או המלח לא יכולים לבדוק את הכל, והסוורים נדרשים לסיים את העבודה במהירות ותחת לחץ החברה והנמל, כי לעמוד ברציף זה עבור תשלום לפי שעות, וזה יקר מאוד. תמיד חלק מהמכולות נשארות לא קשורות. אפשר להשתלט על זה אחר כך מחוץ לנמל ולחזק. אבל באוניה בסדר גודל כזה, רוב הקצינים עייפים", הסביר. "כשאין זמן לבדוק את הכל כמו שצריך - קורות תקלות".

המכולות שלא מפסיקות לתת מתנות

לפעמים מדובר בתאונה איומה שנגרמת מסיבות שונות. ב-2013 טבעה ספינת התובלה MOL קאמפרט - ולקחה יחד איתה למצולות 4,293 מכולות. ב-2015 צללה ספינת המשא אל פארו עם 517 מכולות - ו-33 אנשי צוות למעמקים.

חלק מהמכולות שנופלות קרוב לנמלים נאספות על ידי רשויות. לעתים הן נופלות בנמלים עצמם, ומקרים כאלו דווחו בנמלי אשדוד וחיפה. מאלו שנופלות בלב ים הרוב שוקעות מיד, וחלק ממשיכות לצוף כמכולות רפאים במשך ימים, שבועות ואפילו חודשים - בהתאם לתכולתן, משקלן ומצב הים. הן אטומות בשולי גומי שנרקבים עם הזמן ומאפשרים למים לחלחל, עד לשקיעה מוחלטת.

אחרות נסחפות לחוף או טובעות קרוב לחופים - ולעתים מעניקות לתושבי האזור "מתנות" במשך שנים - ואפילו עשורים. בקורנוול שבאנגליה יש חוף מפורסם שידוע עד היום בפיסות הלגו הרבות שנסחפות אליו. חלק מהתושבים יצרו אוסף פריטים מרשים. מקור האוצר במכולה שנפלה מהספינה טוקיו אקספרס ב-1997, לאחר שנתקלה בתנאי מזג אוויר קיצוניים וטולטלה קשות. מתוך 62 המכולות שאבדו כ-32 קילומטר מהחוף, רק אחת הכילה לגו. איש לא נתקל באחרות.

למכולות האבודות אין אבא ואמא

באופן רשמי, האחריות על המכולות הללו מוטלת על חברת הספנות, אך אין באמת דרך לאלץ אותן לחפש ולאסוף את המכולות האבודות. "כמעט בלתי-אפשרי לאתר מכולות שנפלו מהסיפון", אמר לבלומברג קלייב ריד, בעליה של חברת ייעוץ לנפגעי אסונות ואירועים שונים בלב ים. הוא התריע שספינות משא, ששטות במהירות המקסימלית ונמצאות בלחץ זמנים להגיע ליעד, הן כר פורה לתאונות. לדבריו, איתור מכולה שאבדה בלב ים זה "בכלל לא אופציה מבחינה כלכלית".

מבחינה ביטוחית, חברות ספנות ויבואנים יכולים לבטח את עצמם נגד אובדן מכולות. אך האיתור ושליית המכולות לא באחריותו של איש. במקרים נדירים מוטלת על חברות הספנות המטלה. ב-2014 איבדה ספינה בשם סוונדבורג של חברת מארסק יותר מ-500 מכולות בתעלה האנגלית, במים הטריטוריאליים של צרפת, ורגולטורים במדינה התערבו ודרשו שתאתר את הנפולת. שבועות לאחר התאונה נרשמו אזהרות לימאים על מכולה צפה במפרץ ביסקאיה, שמקורה בסוונדבורג.

חלק מהמכולות נסחפות לחוף או טובעות קרוב לחופים - ולעתים מעניקות לתושבי האזור "מתנות" במשך שנים - ואפילו עשורים

פסולת ממכולות שנסחפה לחופי יפןצילום: AP

לאחר חודשים של מחקר בעזרת סונאר, מסרה החברה כי איתרה כ-500 מכולות על הקרקעית. ואולם היות שזה באחד מנתיבי הסחר העמוסים בעולם והיות שמכולות ממשיכות לצוף בחלק מהמקרים - יש אפשרות סבירה שהיא איתרה מכולות שנעלמו באירועים נפרדים, כך לפי טובי פריסטלי, בעל פטנט על מכשיר שמאפשר להשקיע מכולות צפות שנפלו לים, שדיבר עם מגזין יאכטינג וורלד על הנושא. הים הסוער בתעלה גרם לא פעם לאוניות משא לאבד את מטענן באזור.

התנגשות במכולה, שצפה כשרק מעט ממנה מגיח מעל פני המים ונראה במכשור, היא הסיוט הגדול ביותר של בעלי יאכטות. הסרט "הכל אבוד" עם רוברט רדפורד מ-2013 מתאר התגשמות של סיוט כזה בדיוק. אך באופן מפתיע, ישנן מעט מאוד ראיות לאירועים מסוג זה - ויש שטוענים שמדובר בעוד אחד מהמיתוסים שנוחים לאימוץ באווירה המסתורית של לב הים. מה שברור הוא שכשסירה פוגעת בעצם בלתי מזוהה במים, ברוב המקרים אין לימאים דרך לדעת במה פגעה. גם במקרים שהסתיימו בטביעת כלי השיט - וכאלה יש מדי כמה שנים - לא ברור מה היה מקור הנזק. לעתים קרובות מדובר בגזעי עצים, אך האופציות כוללות גם מקרר ישן, יונק ימי או מכולה. כולם נצפו בלב ים על ידי שייטים ותיקים.

ספינת מכולותצילום: בלומברג

קשה למצוא תביעות ביטוחיות

רויאן עצמו הגיע לחוף מבטחים, לאחר שתיעד את עצמו מפליג במהירות בעוד הסדק בסירה מתרחב והולך. הוא חזר להתחרות ב-2020 ואפילו כמעט ניצח במשט. לדבריו, אופי הפגיעה מבהיר שמקור הנזק הוא מכולת מתכת - אך אין לו, ולכל האחרים שפוגעים בעצם בלתי מזוהה שמסתתר מתחת למים, דרך להוכיח שאכן כך.

סוכנות הביטוח קדר, אחת המרכזיות המבטחות יאכטות בישראל, לא נתקלה במקרה של תביעה ביטוחית לאחר פגיעת מכולה בכלי שיט פרטי. עם זאת, ציינו שאין להם ספק שדבר כזה עשוי להתרחש. גם קומץ בעלי יאכטות ישראלים העידו שלא נתקלו במכולה צפה במהלך שנותיהם בים - אך היו בטוחים גם הם שמדובר באיום אמיתי. מה שכן ברור הוא שמכולות שנופלות מספינות מצטרפות לכמות בלתי נתפשת של פסולת אנושית אחרת שצפה על הגלים או מגיעה לקרקעית.

ב-2004 גילה צוות של האקווריום של מונטריי, קליפורניה, מכולה בעומק 1.2 קילומטר על קרקעית המפרץ המפורסם בזמן צלילת מחקר של כלי לא מאויש. התברר שמקורה בספינה שיצאה מטאיפיי שבע שנים קודם לכן, ואיבדה מכולות בלב ים. המדענים ניצלו את ההזדמנות והמשיכו לבקר במכולה מאז - ולאחר עשור פרסמו מחקר על הפאונה (צמחיה) הימית שחיה על ולצד המכולה. לדבריהם, הצבע הרעיל שבו צבועה המכולה איפשר למינים בודדים להתיישב עליה - אך לא לכסות אותה. המינים העיקריים שקיימים על מסלעה טבעית סמוכה לא נצפו עליה. עם זאת, ההשפעות האקולוגיות היו מוגבלות למכולה עצמה ולרדיוס של 10 מטרים מסביבה.

כ-60% מהמוצרים בעולם נשלחים במכולות על פני הים, ועל פי נתוני סחר של האו"ם, יש כמעט 180 מיליון מכולות בסך הכל ברחבי העולם. אבל זה לא מספיק

ספינת מטעןצילום: Avigator Fortunerl / Shutterstoc

כ-60% מהמוצרים בעולם נשלחים במכולות על פני הים, ועל פי נתוני סחר של האו"ם, יש כמעט 180 מיליון מכולות בסך הכל ברחבי העולם. אבל זה לא מספיק: המחסור בקופסת הפח מורגש ומקפיץ את מחירי היבוא. לעתים המחסור פשוט תוקע עסקים בסין, המדינה שמייצאת שלוש מכולות על כל אחת שהיא מייבאת, שמתקשים למצוא מכולה לשלוח בה את ההזמנות הרבות שקיבלו.

משום שאנשים שהתרגלו להזמין מוצרים ברשת ימשיכו ככל הנראה לנהוג כך לאחר הקורונה, הצמיחה במסחר הימי תחייב את הגדלת מספר המכולות שחוצות את הים. המגמה הזו כבר מחריפה את בעיית מכולות הרפאים - כפי שמעידות תאונות שהתרחשו ב-2020 - ועלולה להמשיך ולהחמיר.

גם אופי האנשים שעובדים במסחר הימי השתנה. "חלק מהחובלים כיום, אני לא מזלזל - הם אנשים חכמים מאוד - אבל הראש שלהם במחשב. הם מאבדים את התחושה של הים. ומי שמזלזל בים - סופו שיאכל אותה", מסכם ימיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker