הכסף תקוע, האמנים מושבתים - והייאוש גובר: מה ישראל יכולה ללמוד מהעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוכבי המחזה מצדה 1942. מתוך תקציב סיוע של 200 מיליון שקל לגופים נתמכים, הועבר רק רבע
כוכבי המחזה מצדה 1942. מתוך תקציב סיוע של 200 מיליון שקל לגופים נתמכים, הועבר רק רבעצילום: אליצור ראובני / הת

שנה לתוך המגפה, וכולנו מכירים היטב את פרץ היצירתיות שהולידו השעמום, הבידוד והמועקה של משבר הקורונה: רקדניות בלט מתאמנות במרפסת, גרסת הסגר הביתית לסרט "הנסיכה הקסומה" בהשתתפות כוכבי הוליווד, קונצרטים בלי קהל, והמון קליפים ביתיים. אבל כל זה אינו מחפה על העובדה שחיינו נטולי מגע ישיר עם תרבות, בידור ואמנות, ושמיליוני מועסקים בתחום זה בעולם הגיעו לסף ייאוש יצירתי וכלכלי.

כשהתחלואה ממאנת לרדת ומוטציות חדשות נוחתות בישראל, קשה להתייחס ברצינות להכרזתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי ענף התרבות ייפתח בשבועות הקרובים. ביום חמישי עוד אמר נתניהו אחרי פגישה עם אנשי ענף התרבות כי הוא מוכן לפתוח את אולמות התרבות והמופעים - כבר בפברואר. אתמול אמרו בשיחה מקורבים לתחום בממשלה כי גם אם הענף ייפתח במחצית השנייה של פברואר, יהיה מדובר בפתיחה מצומצמת ונקודתית מאוד. במלים אחרות, מופעים ואירועי תרבות גדולים לא נראה כאן בזמן הקרוב.

המוות, החולי, הבידוד החברתי ואי־הוודאות - הפוליטית והקיומית - שהביאה המגפה לחיינו הובילו גם להידרדרות בבריאות הנפש, בכל העולם וגם אצלנו. דווקא בתקופה כה קשה, שבה פעילויות התרבות והאמנות אמורות למלא תפקיד חשוב מאין כמוהו באמצעות הקתרזיס וההשראה שהן מספקות, אמנים ומוסדות אמנות שקעו למשבר חריף שעלול להימשך גם אחרי שהמגפה תשכך.

קונצרט מחאה מול הכנסת, אוקטובר 2020צילום: אוהד צויגנברג

טרגדיה כפולה

הטרגדיה של עולם התרבות והבידור כפולה: העולם הזה נעדר מחיינו בזמן שאנחנו כה זקוקים לנחמה שהוא מספק - וכל העוסקים בו ספגו פגיעה קשה במיוחד בפעילות היצירתית, בפרנסה ובכל הצדדים הנלווים.

בארה"ב, באירופה ובישראל, שיעורי האבטלה בקרב אמנים מקצועיים מרקיעים שחקים. על פי "ניו יורק טיימס", יותר מ–52% מהשחקנים ו–55% מהרקדנים בארה"ב היו מחוסרי עבודה ברבעון השלישי של 2020, בזמן ששיעור האבטלה הלאומי היה 8.5%. בקליפורניה, שיעור בקשות האבטלה מעובדים בתחומי האמנות והבידור היה גבוה יותר אפילו משיעור מבקשי האבטלה במגזר האירוח, אחד הנפגעים העיקריים מהמגפה.

מועדוני מוזיקה עצמאיים וגלריות לאמנות נסגרו ולהקות מחול פסקו להופיע. גם הפילנתרופיה הפרטית בארה"ב, שמממנת מוסדות תרבות רבים, נסוגה בגלל המשבר הכלכלי; בעוד כמה קרנות גדולות הגדילו את תרומותיהן, סך התרומות לארגוני אמנות בארה"ב נפל ב–14%.

החשיבות של תחום התרבות בישראל, שקיבלה ביטוי ברור בגל פעולות מחאה בשנה שעברה, לא נעדרת מתשומת ליבם של מקבלי ההחלטות. בסביבת נתניהו אמרו כי השאיפה היא שענף התרבות יהיה בין הראשונים שייפתחו, לאור הפגיעה הקשה והמתמשכת בענף והאפשרות להגבלת הקהל רק לבעלי "דרכון ירוק" - אבל הפתיחה תהיה בהתאם להתקדמות מבצע החיסונים והיקפי התחלואה.

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, מודה בשיחה עם TheMarker כי אובדן השליטה על התחלואה יעכב את פתיחת ענף התרבות. "אף אחד לא יודע אם עולם התרבות ייפתח בפברואר", הוא אומר. "אני זהיר יותר מנתניהו ומרון חולדאי, כי אני לא רוצה ליצור אשליות בקרב אנשי הענף שחטפו מכות קשות בשנה האחרונה.

"מחד גיסא המתווה של 'הדרכון הירוק' מסוכם, מאידך גיסא אנחנו רואים את ממדי התחלואה. אני מניח כי במחצית השנייה של פברואר נראה אישורים ראשונים בודדים למוסדות תרבות, להצגות וכדומה, ובמארס־אפריל הפתיחה תתרחב", מוסיף שר התרבות.

חילי טרופר. "אף אחד לא יודע אם עולם התרבות ייפתח בפברואר" צילום: אמיל סלמן

המודל הצרפתי: תוכנית אבטלה לאמנים

אמנות - ויזואלית, מוזיקה, ריקוד ותיאטרון - נחשבת בעולם שירות ציבורי, אף שפעילויות רבות נוצרות ומבוצעות על ידי גופים פרטיים. התרומה הכלכלית של התחום בארה"ב, למשל, מגיעה ל–4.5% מהתמ"ג, על פי הלשכה האמריקאית לניתוח כלכלי.

באירופה ואסיה, ממשלות מסייעות לענפי האמנות והתרבות, מתוך הכרה בחשיבות התחום ובפגיעה הקשה שהם ספגו במשבר - ומקצות לכך תקציבים במגוון תוכניות. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הקדיש בנאום לשנה החדשה דברים למגזר התרבות, ואמר כי הוא נמצא בסכנה קיומית כלכלית. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה כי "פרילאנסרים ואמנים חוששים למחייתם". בארה"ב, הממשל היוצא חתם בדצמבר על חבילת תמריצים שכוללת סיוע לאמנות.

אחד המודלים שאפשר לאמץ כדי לסייע לענף התרבות מגיע מצרפת. אמנים, טכנאים ועובדים אחרים בתחומי תיאטרון, מחול, סרטים וטלוויזיה יכולים להגיש בקשה לתוכנית אבטלה של אמנים - שכוללת חופשת לידה, פנסיה והטבות נוספות. היא מאפשרת לאמנים לעשות חזרות ולהתאמן בלי להיאלץ להשלים הכנסה במלצרות.

ברמה הבסיסית ביותר, התוכנית מכירה בכך שמוזיקאים, רקדנים, שחקנים וכל העוסקים בתחום אינם עצמאים במובן המלא. הם מקצוענים בתעשייה קריטית לקיום בריא של חברה: צריך לשלם להם, לגבות מסים ולבטח אותם - אם רוצים שיפרחו.

בישראל: "לא חארטה - אנשים קורסים"

המדינה הקציבה עד כה 250–300 מיליון שקל לסיוע לתחום התרבות. ואולם מבדיקת TheMarker עולה כי מרבית הכסף טרם הועבר לתעשייה - בין השאר בשל העובדה שמרביתו מושבת זה חודשים רבים.

"מתוך כ–200 מיליון שקל קרן סיוע לקורונה שהקמנו לגופים הנתמכים, עברו רק כ–25% - אבל זה נובע מהתנאי שהצבנו, שלפיו הסיוע מותנה בהחזרתם של לכל הפחות 70% מהעובדים", אומר טרופר. "זה כסף שצבור ומחכה, אבל עוד לא היה לו ביקוש מכיוון שמוסדות רבים לא עובדים, ולכן לא החזירו את מרבית העובדים. כמו כן, הועברו כבר כ–16 מיליון שקל לקרנות הקולנוע ו–17 מיליון שקל מתוך תקציב של 33 מיליון שקל שמוקצה לעיריות, כדי שיזמינו מופעים לבחירתם.

"גם חלק לא מבוטל מתקציב של 80 מיליון שקל לפרויקטים שיזמנו, כמו מיזם שעשינו עם רשות הטבע והגנים שהזמינה את אמני הרחוב, ויתווספו אליו כ–6 מיליון שקל לאמנים במצוקה - כבר עבר", הוא מוסיף. לדברי טרופר, היתרה תחולק ב–2021 ויתווספו אליה כ–6 מיליון שקל סיוע לאמנים במצוקה.

מחאת נשים שוחרות תרבות. אירועי תרבות גדולים לא נראה בישראל בזמן הקרובצילום: מוטי מילרוד

שר התרבות אומר שהמשרד עשה ככל יכולתו, אבל המדינה יכלה לעשות יותר כדי לסייע לסייע לגופים הלא נתמכים: "אירופה היתה הרבה יותר סגורה מישראל ויש לנו סיכום עם משרד הבריאות שהתחום הראשון שייפתח הוא תרבות, כך שזה הישג. אבל בניגוד לכמה מדינות באירופה, אצלנו לא מצאו מספיק דרכים לתמוך באמנים שנפלו.

"עולם התרבות מורכב מהרבה מאוד עצמאים ופרילנסרים שחטפו מכה קשה והמדינה לא תמכה בהם מספיק. אנחנו, כמשרד התרבות, רשאים להעביר כסף לגופים נתמכים (תיאטראות, תזמורות, מוזיאונים, ספריות ציבוריות) ולעיריות - אבל לא לגופים לפרטיים", מסביר טרופר. "בקאמרי, למשל, שנתמך על ידי המדינה, יש תפאורנים ותאורנים שלא עבדו שנה, ואני לא יכול להעביר להם כסף ישירות - וחלקם לא קיבלו מענה מספיק טוב מהמדינה, ועליהם מאוד כואב לי. זה לא 'חארטה' כמו שאמר מישהו (צחי הנגבי מהליכוד; עד"מ) אלא מצב אמיתי קשה של לא מעט אנשים מתחום התרבות שקרסו השנה".

רמי בז'ה. "אין מנגנון שיודע לתת ליוצרים ואמנים פרטיים כסף מהמדינה"צילום: אילן סולימן

לאותם עובדים בענף התרבות הפרטי ביקורת רבה על המדינה. "אני מייצג את המגזר הפרטי, שלא נתנו לו סיוע ייעודי מעבר לסיוע הרוחבי שהמדינה נותנת לכל העצמאים והחברות", אומר המפיק רמי בז'ה, מראשי מחאת התרבות. "גם 70 מיליון השקלים שראש הממשלה התגאה שיועברו לרשויות המקומיות, כדי שאלה יזמינו פעילויות תרבותיות, לא מפוקחים. העיריות יכולות להוציא אותם גם על זיקוקים או על חינוך תורני.

"תעשיית התרבות הפרטית מייצרת כ–80% מכלל אירועי התרבות בישראל, אבל אין מנגנון שיודע לתת ליוצרים ואמנים פרטיים כסף מהמדינה", מסביר בז'ה, ומוסיף כי "המבחן האמיתי של המדינה מתחיל היום - אנחנו זקוקים לליווי פיננסי ולשיקום והבראה".

מנתונים שמציג בז'ה עולה כי תעשיית התרבות והאירועים הפרטיים בישראל מגלגלת כ–18 מיליארד שקל בשנה, כוללת 27 אלף חברות פרטיות ומפרנסת כ–180 אלף איש.

פתיחה מלאה וחצי מיליארד שקל בשנה

"הבהרנו לראש הממשלה ואנשי משרד הבריאות בפגישה איתם ביום חמישי שיש לפתוח את עולם התרבות תחת מספר עקרונות ברורים: פתיחה רחבה במגוון ענפים, כמו מופעים ואירועים, ובמתכונת מלאה - ולא רק של הושבה כפי שרצה פרויקטור הקורונה, כי המשמעות היא תפוסה של 15% בלבד. בנוסף, ביקשנו לקחת חלק פעיל בדיונים לקביעת המתווה לפתיחת הענף", אומר גיא בסר, מבעלי קבוצת ההפקה בלוסטון.

גיא בסר, מבעלי חברת ההפקה בלוסטוןצילום: דודו בכר

מובילי המחאה של ענף התרבות יציגו השבוע בפני הממשלה תוכנית "חילוץ והזנק לענף". כחלק מהתוכנית, שפרטיה הגיעו לידי TheMarker, הם ידרשו תמיכה ממשלתית קבועה למשך שלוש שנים של יותר מחצי מיליארד שקל בשנה, והקמת מנהלת הזנק במשרד האוצר במתכונת חגיגות ה–70 למדינה, כולל ועדה ציבורית שתכלול נציגים מהענף.

ארה"ב: הקרן לאמנויות שרדה | גראהם בואלי, ניו יורק טיימס

כשדונלד טראמפ הציע לבטל את הקרן הלאומית לאמנויות (NEA), ובכך להיות הנשיא הראשון של ארה"ב שמציע זאת, העתיד נראה עגום מאוד לאמנים ולארגוני התרבות. אבל הסיוט שממנו חששו לא התגשם. הקרן שרדה, והתקציב שלה אפילו גדל מעט, לא משום שטראמפ חזר בו מהטענה כי זהו בזבוז של תקציבים פדרליים, אלא משום שהקונגרס, שנהפך לאויבו של הנשיא, אישר את המשך פעילותה. התמיכה בקונגרס זכתה לתמיכה משתי המפלגות, משום שהקרן צברה תומכים משני צדי הקשת הפוליטית.

מי שהתנגדו לסגירת הקרן הלאומית לאמנויות טענו כי תרבות היא מנוע כלכלי, וכי המשך פעילותה אינו כרוך בתקציבים גדולים. התקציב של הקרן ל–2021 הוא 167.5 מיליון דולר - לא יותר מהסכום שעיר אחת, ניו יורק, מוציאה בשנה על תרבות. התקציב שלה אמנם גדל ב–17 מיליון דולר מאז 2017, אבל הוא עדיין מתגמד לעומת תקציבי התרבות של מדינות באירופה.

נשיא ארה"ב היוצא, דונלד טראמפצילום: MANDEL NGAN - AFP

הקרן הלאומית נוסדה ב–1965 כאשר הנשיא לינדון ג'ונסון חתם על חוק שהכריז כי אמנויות ומדעי הרוח שייכים לכל האנשים. הקמתה התבססה על תפיסת העולם שלאמנויות יש תפקיד בבריאות הרוחנית והכלכלית של האומה האמריקאית, ולכן מגיע להן תקצוב ממשלתי.

ואולם במשך השנים היתה הקרן על הכוונת של הרפובליקאים, שטענו כי היא סמל לליברליזם בזבזני. כשטראמפ נכנס לבית הלבן, מומחים חששו כי הנשיא יפתח מחדש מלחמת תרבות. הצעת התקציב הראשונה של טראמפ, וכל ההצעות שאחריה, כללו ביטול של המימון לסוכנות האמנויות, כמו גם לקרן הלאומית למדעי הרוח ולתאגיד השידור הציבורי, שתומך בגופי טלוויזיה ורדיו בכל ארה"ב.

טראמפ טען כי לנוכח הלחצים הפיננסיים שעמם מתמודדת ארה"ב, לא צריך לתקצב את האמנויות, וכי בכל מקרה הממשלה היא לא זו שצריכה להחליט אילו אמנויות חשובות. זה נהפך לריטואל שנתי: טראמפ מציע לבטל את המימון לקרן, והקונגרס מצביע נגד.

מבקריו של טראמפ אומרים שהניסיונות שלו לבטל את תקציבי התרבות היו דרך לבטא את חוסר האהדה שלו לאמנויות. הם מציינים כי במשך כהונתו הוא העניק רק פעמיים את המדליה האמנותית לאמנויות - השנייה מביניהן רק באחרונה, בעיצומו של הליך ההדחה השני נגדו. טראמפ גם פירק את ועדת הנשיא לאמנויות ומדעי הרוח, אחרי שחבריה התפטרו במחאה על כך שהגן על לאומנים לבנים בעקבות ההפגנות האלימות בשרלוטסוויל ב–2017 (לדברי מקורבים בבית הלבן, הוא החליט עוד קודם לפרק את הוועדה).

החששות לגבי הקרן גברו כשטראמפ מינה לראשותה את מרי אן קרטר, אסטרטגית פוליטית רפובליקאית ללא רקע בתחום האמנות. ראשיה הקודמים של הקרן היו כולם דמויות בולטות מעולם האמנות, כמו השחקנית ג'יין אלכסנדר ומפיק ברודוויי רוקו לנדסמן. למרות זאת, קרטר זכתה לשבחים מצד אנשי תרבות על עבודתה. תקציב הקרן גם גדל בתקופה של קרטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker