פעמוני אזהרה: "זה לא עוד מיתון - אנחנו בדרך לשפל כלכלי"

התקווה שההתאוששות הכלכלית ממשבר הקורונה תהיה מהירה מתחילה להתפוגג בגלל הזינוק באבטלה וקריסת עסקים רבים - כך אומר כלכלן UCLA, דיוויד שולמן, שטוען כי ארה"ב נמצאת בשפל ■ "בניגוד למיתון, שפל גורם לאנשים לפחד מנטילת סיכונים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסעדות סגורות בסן פרנסיסקו. "יותר מדי עסקים קטנים קרסו, מיליוני משרות במסעדנות ושירותים נעלמו"
מסעדות סגורות בסן פרנסיסקו. "יותר מדי עסקים קטנים קרסו, מיליוני משרות במסעדנות ושירותים נעלמו"צילום: בלומברג
טלי גולדשטין

אנה, 68, איבדה את בעלה ביוון ב-2017. הוא היה נהג אוטובוס בגמלאות, בן 66, שהתאבד לאחר ששורת קיצוצים בפנסיה שלו המיטו עליו ייאוש. "הוא נהג לומר שוב ושוב, 'עבדתי כל כך הרבה שנים. מה נשאר לי מכל זה? איך נצליח לחיות ככה?'". לאחר שנתיים של טיפול, היא החלה לסייע בהתנדבות לאחרים שמתמודדים עם בעיות נפשיות שנגרמו בשל המצב הכלכלי, סיפרה ל"ניו יורק טיימס". בימים אלה היא עסוקה מתמיד.

השפל הכלכלי שחוותה יוון, שהחל עם משבר חוב ב-2010 ונהפך לאחד המשברים הכלכליים הממושכים והעמוקים בהיסטוריה המודרנית, גבה מחיר כבד: מאות אלפי משרות נעלמו, השכר קוצץ, המסים עלו והתקוות לעתיד התנפצו, משטר צנע נוקשה וממושך גבה מחלק מהאזרחים את המחיר היקר מכל.

שיעורי הדיכאון וההתאבדות עלו בחדות בעשור של שפל כלכלי ביוון, בשל משטר שקיצץ בתקציבים ציבוריים ופגע ביכולת של מערכת הבריאות להגיב כיאות למשבר הנפשי המתפתח.

"בריאות הנפש הידרדרה ביוון באופן משמעותי, הדיכאון נהפך לנפוץ כתוצאה מהמשבר הכלכלי", אמרה דוניה מיאטוביץ', נציבת זכויות האדם של המועצה האירופית, ב-2019.

"המשבר הכלכלי המתמשך הגביר את המחשבות האובדניות", אמר באותה שנה קיראקוס קצסאדורוס, מנהל ארגון בריאות הנפש קלימקה. "יש שאמרו כי שקלו אפילו המתת חסד". "ההשפעה של המשבר הכלכלי משתקפת בעלייה בשיעור האישפוזים", אמר ב-2017 מנהל בית החולים הפסיכיאטרי אטיקה באתונה, ספירידולה קלנצי, ל"ניו יורק טיימס".

על פי דו"ח של המועצה האירופית מאותה השנה, "מובטלים, אנשי עסקים שפשטו רגל או הורים שאינם מסוגלים עוד לטפל ולהאכיל את ילדיהם" היו בין המתאשפזים החדשים במחלקות פסיכיאטריות - רובם בני 40 ומעלה, ללא רקע של מחלות נפש.

ד"ר דקטריוס דרקונקיס מבית החולים אטיקה הוסיף כי הבעיה היא ש"לצד המקרים הפסיכיאטריים, יש לנו גם מקרים חברתיים". לדבריו, "אנשים מגיעים ואומרים, 'אין לי בית. אין לי מסמכים. אין לי קרובי משפחה. אין לי לאן ללכת'".

ד"ר איליאס סיוראס, נשיא איגוד עובדי בית החולים, סיכם: "כל עוד יש אבטלה, אי-ודאות וחובות גבוהים - התוצרים של המשבר - הבעיה לא תיעלם. אני חושש שהיא אף תחמיר".

מסימני השפל: אבטלה עמוקה

כלכלות נעצרו בן רגע

יוון היא דוגמה טרייה ומוחשית לנזק האדיר שגורם שפל כלכלי. העולם חווה כמה זעזועים כלכליים קשים בעבר, אך 2020 היא בהחלט יוצאת דופן. המהירות והעוצמה שבהן פגעה הקורונה בחיינו ובכלכלה היתה הרסנית וחסרת תקדים בהיסטוריה המודרנית. כלכלות רבות נעצרו, שיעור האבטלה זינק והתפוקה צנחה. הזעזוע הגלובלי העמוק עורר פעמוני אזהרה לגבי האפשרות שמה שסברו בתחילה כי הוא מיתון כלכלי - ייהפך לשפל כלכלי.

המראות שעולים בדמיון לשמע המלה "שפל כלכלי" הם בדרך כלל של צילומים בשחור לבן משנות ה-30 של המאה ה-20, של גברים רזים בכובעי בד ושלייקעס יונקים בעצבנות מבדל סיגריה בעודם עומדים בתורים אינסופיים לחלוקת מזון או לבתי התמחוי בערי ארה"ב; או משפחות קשות יום באזורים הכפריים שעסקו בחקלאות, איבדו את מקור מחייתן ואת כל רכושן - והחלו להגר ברחבי ארה"ב בחיפוש נואש אחר עבודה. יש המתריעים כי מראות כאלה עלולים לשוב.

חמור בהרבה מ-2008

דיוויד שולמן, כלכלן בכיר בבית הספר למינהל עסקים אנדרסון ב-UCLA, אומר כי המשבר הכלכלי שנגרם בשל הקורונה, חמור יותר ממיתון (recession), ומתקרב מאוד בממדיו לשפל כלכלי (depression). במלים אחרות, הנזק שנגרם לכלכלה, גדול בהרבה משסברו בתחילה, וההתאוששות תהיה הדרגתית, אטית וממושכת.

"כרגע אני מכנה את המשבר הכלכלי הנוכחי 'סוג של שפל', וזאת רק לאור הזינוק באבטלה והירידה בתפוקה. אם שיעור האבטלה בארה"ב יהיה דו-ספרתי במשך יותר משנה, אכנה את המשבר שפל כלכלי לכל עניין ודבר", אמר שולמן בראיון ל-TheMarker.

שולמן - מחבר הדו"ח הרבעוני האחרון של בית הספר אנדרסון, שנושא את הכותרת "כלכלת פוסט-קורונה" (The Post-COVID Economy), סבור כי המשבר הכלכלי עוד יחריף. הוא העריך בדו"ח כי כלכלת ארה"ב לא תתאושש עד 2023 לפחות. כמו כן, כתב כי הנזק הכלכלי שנגרם בשל הסגר ועצירת הפעילות הכלכלית, שנמשכו חודשים, הוא חמור בהרבה לעומת נזק שנגרם בשל מיתון. "לכנות זאת מיתון זאת הטעיה", נכתב בדו"ח. "שלא תטעו לרגע, משבר הבריאות הציבורי התפתח לסוג של שפל כלכלי", הוסיף.

"שפל כלכלי (בניגוד למיתון) מותיר צלקת פסיכולוגית קבועה שגורמת לאנשים לפחד מנטילת סיכונים. חשש זה פוגע ביכולת ובנכונות ארוכות הטווח לפתוח עסקים חדשים או להרחיב את המשפחה, או שניהם", הסביר שולמן וציין כי אחד ההבדלים העיקריים בין מיתון כלכלי, חמור ככל שיהיה, לבין שפל כלכלי, הוא משך הזמן שלוקח לכלכלה להתאושש.

עם התפשטות גל שני של קורונה בארה"ב וחזרתן של מדינות - ובהן קליפורניה - להגבלות על הכלכלה, גדל הסיכון להאטה חריפה ושפל.

בשפל הגדול, אחד מכל ארבעה עובדים לא הצליח למצוא עבודה; ושיעור ההתאבדויות מכל מקרי המוות בארה"ב הגיע לשיא של מאה שנה - 21.9%

תור של מחפשי עבודה בקליבלנד, אוהיו, ב-1930. חשש שמראות כאלה עלולים לחזור - לאחר כמעט 100 שנה
תור של מחפשי עבודה בקליבלנד, אוהיו, ב-1930. חשש שמראות כאלה עלולים לחזור - לאחר כמעט 100 שנהצילום: AP

השנה שהבהירה מהו שפל אמיתי

במאות ה-19 וה-20, לא היתה לכלכלנים מלה מקובלת לתיאור האטה כלכלית חדה. "פאניקה" היתה המלה שבה השתמשו למשבר כלכלי, והאטות ממושכות כונו "שפל". נשיאים אמריקאים כמו ג'יימס מונרו וקלווין קולידג' השתמשו במלה "שפל" כדי לתאר את ההאטה הכלכלית במהלך כהונתם.

התואר "השפל הגדול" ניתן בראשונה לתקופה של האטה שנמשכה בין 1873 ל-1896. הפאניקה של 1873 תוארה גם כ"משבר הבינלאומי האמיתי הראשון", כשהאופטימיות שתמכה עד אז במחירי המניות במרכז אירופה עוררה חששות לבועה - והמשבר זלג ליבשת כולה.

ואולם אז הגיעה 1929, וכל ספק שהיה לגבי טיבו של שפל גדול באמת, נעלם. הקריסה החלה בוול סטריט, התפשטה לעולם כולו, והמשבר הגלובלי נמשך עשור. בין 1929 ל-1932, התכווץ התמ"ג העולמי ב-15%, וזה של ארה"ב ב-30%. לשם השוואה, במשבר הפיננסי של 2009-2008, התכווץ התמ"ג העולמי בפחות מ-1%, ושל ארה"ב ב-4.3%.

בשנות ה-30 שיעור האבטלה בארה"ב הגיע ל-25%, לעומת פחות מ-10% במשבר הפיננסי של 2008; בשנות השפל הגדול פעילות הייצור בארה"ב התכווצה בשלב מסוים ב-47%; והסחר הבינלאומי קטן ביותר מ-50% על רקע צניחה במחירי הסחורות. השפעותיו הכלכליות והחברתיות ההרסניות של השפל הורגשו ברוב המדינות, עניות כעשירות, כשהתפוקה העולמית ורמת החיים צנחו.

בתחילת שנות ה-30, אחד מכל ארבעה עובדים במדינות המתועשות לא הצליח למצוא עבודה; ב-1932, הגיע שיעור ההתאבדויות מכלל מקרי המוות בארה"ב לשיא של מאה שנה - 21.9%. התחזקות משטרים ימניים קיצוניים וחוסר רצון מצד ממשלות ליישם מדיניות פיסקלית לאישוש הכלכלות איפיינו את העשור.

תחזיות עגומות

מיתון הוא דבר נורמלי

מאז שנות ה-30 של המאה ה-20, כלכלנים השתמשו בעיקר במלה "מיתון" כדי לתאר האטה כלכלית. הפעם היחידה שנחזתה אפשרות של שפל כלכלי גלובלי היתה במשבר הפיננסי של 2008 - ואולם, בסופו של דבר דבק בו המונח "המיתון הגדול".

השנה, הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב (NBER) קבעה ב-8 ביוני באופן רשמי כי כלכלת ארה"ב נתונה במיתון מאז פברואר. כיום, מיתון מוגדר כתקופה של האטה כלכלית, וליתר דיוק - שני רבעונים רצופים של צמיחה כלכלית שלילית שנמדדת על פי התמ"ג.

יש גם מדדים נפוצים אחרים המבשרים על מיתון - כמו אבטלה גבוהה, נזק לסחר, תפוקה תעשייתית, נגישות אשראי, שוק המניות וכדומה - אמר איברהים שיקאקי, עוזר פרופסור לכלכלה בטריניטי קולג', ל"האף-פוסט".

לדבריו, תקופות מיתון הן חלק נורמלי ממחזור העסקים. למעשה, מאז שנת 1900 חל בעולם מיתון כל ארבע שנים בערך. מאז מלחמת העולם השנייה, מיתון ממוצע נמשך 11 חודשים, למעט המיתון שהחל ב-2008 ונמשך 18 חודשים. כלומר, מיתון היה ככל הנראה מגיע בקרוב, ללא קשר למגפה.

שפל כלכלי הוא נדיר, ממושך ועמוק יותר ממיתון. מרבית הכלכלנים מסכימים ששפל הוא תקופה של שנתיים ויותר של היעדר צמיחה כלכלית, עלייה חדה בשיעור האבטלה, נפילה בפעילות הייצור וירידה משמעותית בביקוש המצרפי. לשפל כלכלי יש גם השלכות חברתיות ונפשיות חמורות.

אף שמדינות בודדות חוו צורות שונות של שפל בעשורים האחרונים, כולל יפן ב-1990, ארגנטינה ב-1998 ויוון ב-2009, השפל הכלכלי של שנות ה-30 עדיין נחשב ל"שפל הכלכלי הגדול".

"השפל יורגש הרבה אחרי שיסתיים"

תחזית הצמיחה לרבעון השני של הבנק המרכזי של אטלנטה הראתה התכווצות של 52.8% בתמ"ג של ארה"ב. הבנק צופה נפילה של 58.1% באפריל-יוני בהוצאות משקי הבית (PSE), שאחראיות על 68% מהתוצר האמריקאי. שולמן צופה התכווצות שנתית של 42% בתמ"ג של כלכלת ארה"ב ברבעון השני, שתלווה בהתאוששות הדרגתית מאוד - "שלא תשוב לרמות שתועדו לפני הרבעון הרביעי של 2019, עד תחילת 2023".

הפגנה ב-2008 מחוץ לבורסה בוול סטריט, ניו יורק
הפגנה ב-2008 מחוץ לבורסה בוול סטריט, ניו יורקצילום: BLOOMBERG NEWS

הסיבה: "יותר מדי עסקים קטנים קרסו, מיליוני משרות במסעדנות ושירותים נעלמו. עבור יותר מדי עובדים, השפל יימשך הרבה מעבר לתאריך הרשמי של תום המשבר", אמר שולמן.

האבטלה בארה"ב - שהגיעה לשיא של 14.7% באפריל - תדעך לאט ובהדרגה, בצורה שמאפיינת שפל. לדברי שולמן, היא תגיע ל-10% בסוף 2020, ותנוע סביב 6% ברבעון הרביעי של 2022 - כמעט פי שניים לעומת 3.5% בפברואר 2020 (לפני התפרצות המגפה).

הזינוק במספר המובטלים בארה"ב בשל מגפת הקורונה - כ-20 מיליון מובטלים - גדול בהרבה מזה שנרשם במשבר הפיננסי ב-2008, "המיתון הגדול".

לדברי שיקאקי, היקף אובדן המשרות בארה"ב במשבר הנוכחי אף עולה על כל מיתון אחר בעבר. "לשם השוואה, ב'מיתון הגדול', מספר המובטלים עלה ל-8.8 מיליון מסוף 2007 לתחילת 2010. כיום אין דרך לצפות אם מיליוני המובטלים בארה"ב אכן ישובו לשוק העבודה, וכמה מהר", הוא אמר.

סטיבן ריק, כלכלן ראשי בחברת הביטוח CUNA Mutual Group, מחמיר עוד יותר: "אני מגדיר שפל כלכלי כשיעור אבטלה גבוה מ-15% במשך תשעה חודשים או יותר. אני צופה שזה יקרה כעת", הוא אמר לאתר bankrate.

5.4 מיליון עובדים בארה"ב איבדו את ביטוח הבריאות שלהם בעקבות פיטוריהם בין פברואר למאי, ציין ריק.

התקוות להתאוששות מהירה יתבדו

בקמפיין הבחירות של רונלד רייגן ב-1980, תיאר המועמד הרפובליקאי את ההאטה הכלכלית שחוותה ארה"ב באותה עת "שפל". הנשיא דאז ג'ימי קרטר תקף אותו על אי-דיוק בשימוש במונח. תשובתו של רייגן היתה: "שימו לב, כשהעם האמריקאי זועק לסיוע כלכלי, קרטר מסתתר מאחורי מילון. אם הוא מבקש הגדרה, אתן לו אחת - מיתון הוא כשהשכן שלך מאבד את עבודתו; שפל זה כשאתה מאבד את העבודה שלך".

"הפתרון למצב חייב להיות רפואי - חיסון או תרופה - ותפקיד המדיניות הכלכלית הוא למתן את הנזק עד אז, כמו באסון טבע לאומי"

דיוויד שולמן
דיוויד שולמן
דיוויד שולמןצילום: צילום מסך מתוך ער

מבחינת משך המשבר, כלכלנים וקובעי מדיניות ברחבי העולם מקווים להתאוששות כלכלית מהירה, שמתוארת בגרף צמיחה בצורת V.

הגיוני לחשוב שאם הכלכלה קרסה בחדות, מיד עם הכנסת אנשים לסגר, אזי המשמעות של שחרורו תהיה התאוששות חדה ומיידית. גם תוכניות הסיוע הממשלתיות שיושמו עד כה - כמו תוכנית הסיוע לעסקים קטנים, שמימנו שכר עובדים בארה"ב - התבססו על צפי להתאוששות מהירה של הכלכלה.

ואולם יש ראיות שמוכיחות כי זמן רב יעבור עד התאוששות אמיתית. לדברי שולמן, "אם הכלכלה תיאלץ להיסגר שוב, לאו דווקא על ידי הממשלה אלא בשל העובדה שאנשים יחליטו להישאר בבית מתוך פחד, המצב יהיה גרוע בהרבה. הפתרון חייב להיות חיסון או טיפול תרופתי. תפקיד המדיניות הכלכלית הוא למתן את הנזק, כמו במקרה של אסון טבע".

איסי רומם, כלכלן ומייסד חברת המחקר מטרוסייט, מסכים: "אני חושש שהכלכלה נמצאת בתחילתו של שפל. מדיניות חכמה בנוגע לחזית הבריאות הציבורית והחזית הכלכלית בארה"ב, עשויה לקצר את משך הזמן ולמתן את עומק המשבר כך שיוגדר 'מיתון' בלבד, אך לאור המנהיגות הפדרלית כיום, אני לא אופטימי", הוא אמר ל-bankrate.

הבעיה היא שמציאת טיפול תרופתי יעיל או חיסון עלולה להימשך עוד חודשים רבים שבהם עוד עסקים יקרסו, עוד עובדים ייפלטו משוק העבודה, הביקוש ימשיך לצנוח וכך גם אמון הצרכנים.

הפתרון לכלכלה - רק בידי הממשלה

במשבר הפיננסי ב-2008, הסיוע הכספי - בסכום דמיוני דאז, 750 מיליארד דולר - שהעניקה ממשלת ארה"ב, וסכומים גדולים אחרים שהזרימו ממשלות אחרות, היו מכוונים לחילוץ הבנקים ולשמירה בעיקר על המערכת הפיננסית. הממשלה האמריקאית נאלצה להתערב באופן חסר תקדים, אך את מרבית העבודה עשה הבנק הפדרלי עם מדיניות מוניטרית מרחיבה שנמשכה עד 2019.

במשבר הנוכחי, בדומה לשפל הגדול של שנות ה-30, המדיניות הפיסקלית נרתמה עם חבילות תמריצים ענקיות, והבנק המרכזי הכפיל ושילש את הזרמות הכספים. ארה"ב למשל, הזרימה יותר מ-6 טריליון דולר שאמורים הפעם להגיע לאזרחים שאיבדו את משרותיהם ונהפכו למובטלים, לתוכניות הדרכה למובטלים, לחברות קטנות ולשיקום פעילות הייצור המקומית.

המשבר הכלכלי ביוון
המשבר הכלכלי ביווןצילום: אי־אף־פי

מה שנדרש כעת, לדברי הכלכלנים והמומחים, הוא תוכנית מקיפה של שיקום תשתיות ועבודות יזומות שתספק עבודה לכמה שיותר אנשים, דוגמת תוכנית ה"ניו דיל" של הנשיא פרנקלין רוזוולט. לדברי שולמן, תוכנית תשתיות משמעותית תצא לפועל בשנה הבאה בארה"ב, ללא קשר לתוצאות הבחירות לנשיאות בנובמבר. "אם המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ינצח, לתוכנית יהיה מיקוד סביבתי יותר", הוא הוסיף.

הנזק מתעצם: לפי דו"ח של מכון ברוקינגס במאי, כחמישית מהילדים בארה"ב רעבים כעת ללחם בשל מגפת הקורונה. 17.4% מהאימהות לילדים בגיל 12 ומטה דיווחו כי בשל מחסור בכסף, הילדים אינם אוכלים מספיק.

רעב, עוני, אבטלה, אי-ודאות כלכלית מתמשכת שמתפתחת לחרדה קיומית, חוסר אמון במדינה, ניתוק, תסכול, כעס - כל אלה הובילו, בין השאר, לעלייתם של משטרים רצחניים בשנות ה-30 של המאה שעברה.

ב-2020, כשהקיטוב החברתי והפערים הכלכליים קיצוניים מאי-פעם - ולקלחת נוספה סכנה בריאותית חדשה - לא קשה לדמיין שהמלים שכתב הסופר האמריקאי וחתן פרס נובל ג'ון סטיינבק לפני כמעט מאה שנה, מדברות על ימינו: "הכישלון ניבט מעיני האנשים. וזעם שגובר והולך ניבט מעיני הרעבים. ענבי זעם ממלאים את נפשות האנשים, והם גדלים וצומחים, מבשילים לקראת בציר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker