שומרי היערות בסכנה: "אם חוקי הקרקעות יעברו — האמזונס יקרוס טוטאלית"

קצב בירוא יערות העד בברזיל הגיע ב–2020 לשיא של יותר מעשור, וחוקים חדשים שממתינים לאישור הקונגרס בברזיל מאיימים לנשל את הילידים מאדמותיהם — לטובת המשך כריתת עצים בהיקף עצום ובלתי־הפיך ■ עתה, הילידים יוצאים למאבק נגד "הממשל הרצחני" של הנשיא בולסונרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הילידיות בברזיליה, ספטמברצילום: Eraldo Peres/אי־פי
שירה מייקין - צרובה
שירה מייקין
שירה מייקין - צרובה
שירה מייקין

בימים הקרובים יוכרע בקונגרס הברזילאי גורלה של חבילת חקיקה שמקדם הנשיא ז'איר בולסונרו, שתשלול חלק מהזכויות של הקהילות הילידיות על אדמתן ותפתח שטחים מוגנים באמזונס לבעלי אינטרסים, פרויקטי כרייה וחברות חקלאיות. זהו עוד צעד במהלך המחושב של בולסונרו לפרק את ההגנות האחרונות על "הריאה הירוקה" של העולם.

ההצבעה על החוקים האלה גורלית לא רק לילידים, אלא גם למגוון הביולוגי העולמי ולמאבק במשבר האקלים. מדענים ופעילי סביבה חוזרים ומזהירים שהאמזונס מתקרב לנקודת האל־חזור, שבה יקרוס יער הגשם, ייהפך לסוואנה ויפלוט יותר פחמן דו־חמצני מאשר יקלוט. כשזה יקרה, לא יהיה ניתן להצילו — וזה יהיה אירוע חירום עולמי, שלדברי מדענים יאיץ את משבר האקלים. "אם הם יעבירו את החוקים האלה, לא ירחק היום ששיעור הבירוא של האמזונס יגיע לכ–25% ונעבור את נקודת האל־חזור. כמויות אדירות של פחמן ישתחררו לאוויר, היער יהיה בקריסת מערכות טוטאלית", אומרת מורן סול ברוזה, פעילת סביבה ושגרירת אקלים של מרכז המחקר החוקתי של האו"ם (CUNCR).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker