וול סטריט: מניות הבלו צ'יפ סגרו את השבוע הטוב מאז ראשית אפריל

הסוחרים בוול סטריט יצאו לחופשת סוף השבוע הארוך של יום הזיכרון בארה"ב ■ נטפליקס ברצף הירידות הארוך זה שלושה חודשים ■ הנפט סגר שבוע חיובי רביעי ברציפות ■ בורסת הונג קונג ביום הגרוע זה חמש שנים מחשש לסוף המעמד המיוחד של העיר ■ בורסות אירופה סגרו השבוע הטוב זה למעלה מחודש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט: מניות הבלו צ'יפ סגרו את השבוע הטוב מאז ראשית אפריל

בורסות וול סטריט נסגרו בעליות בהובלת מגזר ההיי-טק, לקראת סוף השבוע הארוך של יום הזיכרון האמריקאי. עם זאת, מניות הבלו צ'יפ נסוגו בצל חששות מהסלמה נוספת במתיחות בין ארה"ב לסין, בעקבות הודעת בייג'ין על כוונתה לקדם חוקים שיגבילו את תנועת המחאה בהונג קונג. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

המדד נאסד"ק נסגר בעלייה של 0.4% בדרכו לזינוק שבועי של 3.4%. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידות קלות, אולם קפץ בסיכום שבועי ב-3.3% - השבוע הטוב ביותר מזה שבעה שבועות. מדד S&P 500 טיפס ב-0.2% בדרכו לזינוק שבועי של 3.2%, וגבוה כעת ביותר מ-34% מהשפל של משבר הקורונה שאליו נפל ב-23 במארס. מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 קפץ ביותר מ-7% בסיכום שבועי. ביום שני לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חופשת יום הזיכרון בארה"ב.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.66%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.4%, וגבוה כעת ב-3.5% מרמתו בתחילת השנה.

סין מתכוונת לקדם במהירות חוקים חדשים שיגבילו את תנועת המחאה בהונג קונג, בצעד שמבקרים הגדירו כסוף המעמד המיוחד של העיר. הממשל בבייג'ין הבהיר כי הוא מעוניין בחוקים חדשים לריסון המחאה שפרצה בשנה שעברה, וכעת מתכוונים בכיריו לדון בהגבלות החדשות במסגרת הכינוס השנתי של הקונגרס הלאומי העממי הנערך היום.

בה בעת, הודיעה היום בייג'ין כי לא תפרסם תחזית צמיחה כלכלית שנתית, בראשונה מזה שלושה עשורים - עדות לחוסר ודאות הרב בשל מגיפת הקורונה.

מניית פייסבוק, מפעילת הרשתות החברתיות הגדולה בעולם, המשיכה לשבור שיאים זה היום השלישי ברציפות, ומאסק צוקרברג הוא כעת האיש השלישי בעושרו בעולם.

מניית נטפליקס נסוגה ב-1.6% בדרכה ליום חמישי ברציפות של ירידות - הרצף השלילי הארוך ביותר זה שלושה חודשים. רצף הירידות, שבמהלכו נפלה ביותר מ-5%, בא לאחר שמניית נטפליקס נסגרה בשיא ב-15 במאי.

מניית עליבאבא צנחה ביותר מ-6% בוול סטריט למרות שענקית המסחר המקוון הסינית דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, הודות לזינוק במכירות באינטרנט על רקע סגרים שהוטלו בעקבות וירוס קורונה.

מניית פאלו אלטו נטוורקס קפצה ב-3.7% לאחר שחברת אבטחת הסייבר שייסד היזם הישראלי ניר צוק דיווחה אמש על תוצאות כספיות רבעוניות טובות מהצפוי, וסיפקה תחזיות רווח והכנסות לרבעון הנוכחי שעלו על ציפיות האנליסטים.

מניית דיר נסוגה ב-1.4% אחרי למרות שענקית המיכון החקלאי דיווחה על ירידה מתונה מהצפוי של 31% ברווחיה ושל 18% במכירותיה ברבעון הראשון של השנה, בצל מגיפת הקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט צנח היום - אך סגר שבוע חיובי רביעי ברציפות

מחיר הנפט בניו יורק קטע את רצף העליות הארוך ביותר זה למעלה משנה לאחר שהודעת סין כי לא תפרסם תחזית צמיחה כלכלית שנתית, בראשונה מזה שלושה עשורים, הגבירה את החששות מפני פגיעה בביקוש מצד צרכנית הנפט השנייה בגודלה בעולם.

עם זאת, מחירי הנפט השלים עלייה שבועית רביעית ברציפות, לאחר שקיצוצים בתפוקה העולמית החלו לתת את אותותיהם בעודף ההיצע הגלובלי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 33.25 דולר לחבית, ירידה של 2%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. זאת לאחר שטיפסו בשישה ימי המסחר הקודמים - רצף העליות הארוך ביותר מאז פברואר 2019 - ונסגרו אתמול בשיא של יותר מחודשיים. בסיכום שבועי קפץ ב-12.6%.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו היום החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי במחיר של 35.13 דולר לחבית, ירידה של 2.6%, לאחר שטיפסו ביום חמישי ברמתם הגבוהה מאז ה-10 במארס. בסיכום שבועי עלה מחיר הברנט ב-8.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הזהב התאושש - אך ירד ב-1.2% בסיכום שבועי

הזהב, הנחשב למקלט עבור המשקיעים בעתות משבר, טיפס היום בצל מתיחות גוברת ביחסי ארה"ב וסין. עם זאת, בסיכום שבועי ירד מחיר המתכת היקרה על רקע תקוות לפיתוח חיסון לנגיף הקורונה, וחידוש הדרגתי של הפעילות הכלכלית שהושבתה עקב המגפה.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,735.5 דולר לאונקייה, עלייה של 0.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. בסיכום שבועי נסוגו ב-1.2%.

עוד בשוק המתכות היקרות: החוזים על הכסף למסירה ביולי נסגרו בניו יורק במחיר של 17.693 דולר לאונקייה, עלייה של 1.9%, אולם ירדו ב-3.7% בסיכום שבועי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות אירופה סגרו השבוע הטוב זה למעלה מחודש

בורסות אירופה נסגרו היום כמעט ללא שינוי בצל בעקבות הודעת סין על כוונתה לקדם חוקים שיגבילו את תנועת המחאה בהונג קונג, ואשר עלולים לבשר על סוף המעמד המיוחד של העיר.

עם זאת, בסיכום שבועי רשמו שוקי המניות האירופים את השבוע הטוב ביותר זה למעלה מחודש, על רקע חידוש הדרגתי של הפעילות הכלכלית שהושבתה ביבשת עקב מגפת וירוס הקורונה.

בורסת לונדון נסגרה היום בירידה של 0.4%; פרנקפורט טיפסה ב-0.1%; פריז נסגרה כמעט ללא שינוי. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר היום כמעט ללא שינוי, אולם קפץ בסיכום שבועי ב-3.6% - השבוע הטוב ביותר מאז השבוע שהסתיים ב-10 באפריל.

הליש"ט נחלשת מול הדולר זה היום השלישי ברציפות בעקבות פרסום נתונים שהצביעו על כך שהמכירות הקמעונאיות בבריטניה צללו ב-18% באפריל - הנפילה החודשית החדה מעולם. המטבע הבריטי נסוג ב-0.4% מול הדולר לשער של 1.2172 דולר לליש"ט. היורו נחלש מול המטבע האמריקאי ב-0.5% לרמה של 1.0896 דולר ליורו, הנפילה החדה ביותר זה למעלה משבועיים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליבאבא היכתה התחזיות לאחר שקורונה הקפיצה המכירות המקוונות

ענקית המסחר המקוון הסינית עליבאבא דיווחה היום על רווח והכנסות רבעוניים שעלו על תחזיות האנליסטים, הודות לזינוק במכירות באינטרנט על רקע סגרים שהוטלו בעקבות מגפת וירוס הקורונה.

מכירות עליבאבא באינטרנט זינקו ברבעון הראשון של 2020 בקרוב ל-19% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ל-93.9 מיליארד יואן (13.2 מיליארד דולר). הכנסות פעילות מחשוב הענן של החברה נסקו ב-58% ברבעון.

הכנסותיה הכוללות של עליבאבא בתקופה המדווחת הסתכמו ב-114.3 מיליארד יואן (16 מיליארד דולר), צמיחה של יותר מ-22% לעומת הרבעון הראשון של 2019, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 107 מיליארד יואן.

בשורה התחתונה דיווחה החברה על רווח רבעוני של 3.16 מיליארד יואן (447 מיליון דולר), נפילה של 88% לעומת התקופה המקבילה. זאת, בשל הפסד על השקעות בסך 1.09 מיליארד דולר ברבעון, לעומת רווח ברבעון המקביל.

בניכוי סעיפים חד פעמיים, רווח עליבאבא רווח של 9.2 יואן למניה - מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 6.1 יואן למניה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פאלו אלטו של ניר צוק קופצת 7% בעקבות דו"חות חזקים

מניית פאלו אלטו נטוורקס קופצת ביותר מ-7% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט, לאחר שחברת אבטחת הסייבר שייסד היזם הישראלי ניר צוק דיווחה אמש על תוצאות כספיות רבעוניות טובות מהצפוי, וסיפקה תחזיות רווח והכנסות לרבעון הנוכחי שעלו על ציפיות האנליסטים.

החברה דיווחה על הפסד של 74.8 מיליון דולר, או הפסד של 77 סנט למניה, ברבעון האחרון, לעומת הפסד של 20.2 מיליון דולר, או הפסד של 21 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים רשמה רווח של 1.17 דולר למניה, ירידה לעומת רוח של 1.31 דולר למניה בתקופה המקבילה, אך מעל לתחזיות האנליסטים לרווח של 94 סנט למניה.

בשורה העליונה דיווחה פאלו אלטו על הכנסות של 869 מיליון דולר, צמיחה של כמעט 20% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 831 מיליון דולר.

החברה גם סיפקה תחזית מעודדת לרבעון הנוכחי, וצופה רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 1.37-1.4 דולר למניה על הכנסות של 915-925 מיליון דולר. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 1.31 דולר למניה על הכנסות של 917 מיליון דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ירידות חדות בבורסות אסיה

ירידת חדות נרשמות בחלק מבורסות אסיה על רקע העלייה במתיחות בין ארה"ב לסין בעוד המשבר הכלכלי ממשיך לטלטל את כלכלות העולם. הונג קונג צנחה ב-5.6% אחרי שסין הודיעה על חוק שיגביל את ההתנגדות לאחיזתה בעיר המדינה. טוקיו ירדה ב-0.8%; שנחאי מאבדת 1.8%; סיאול השילה 1.4% וסידני נחלשה ב-1%. בשוק המט"ח, הדולר נחלש מול הין ב-0.25% ל-107.34 ין לדולר.

בהונג קונג חוששים כי ההחלטה הסינית תוביל להתפרצות מחודשת של ההפגנות הפרו-דמוקרטיות שנערכו בעיר החסות הסינית בשנה האחרונה והובילו לירידה בפעילות הכלכלית. בנוסף, אנליסטים חוששים שההחלטה הסינית תוביל לניסיון התערבות אמריקאית בנושא לאור התעצמות מלחמת הסחר בין המדינות.

המתיחות בין סין לארה"ב עולה אחרי שמשרד החוץ האמריקאי אישר למכור טורפדו מתקדמים לטאיוואן.

בנוסף, הזהיר אתמול ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג, כי המלחמה במגפת הקורונה עוד לא הסתיימה וכי הצמיחה במדינה תהיה השנה נמוכה בהרבה מהתחזיות הראשונות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צניחה במכירות קמעונאיות בבריטניה

נתונים שפורסמו היום בבריטניה מצביעים על זינוק של 62 מיליארד ליש"ט שנטלה על הממשלה באפריל כדי שתוכל להתמודדות עם השלכות המשבר הכלכלי שגרמה התפרצות הקורונה. זה הגידול החודשי הגבוה ביותר בחוב הממשלתי מאז שהחלו להתפרסם הנתונים ב-1993. לשם השוואה, הגידול בגירעון הממשלתי בחודש שעבר היה זהה לגידול שנרשם בכל 2019.

בנוסף, פורסמו היום בבריטניה נתונים מדאיגים נוספים שהצביעו על צניחה של 18% במכירות הקמעונאיות לעומת מארס. מחזור העסקים בבריטניה בחודש שעבר היה הנמוך ביותר מאז 2005 אחרי שגם במארס נרשמה ירידה של יותר מ-5% במכירות הקמעונאיות. בו בזמן, חנויות האלכוהול במדינה נהנו מגידול של 2.3% במכירות. מכירות הבגדים בממלכה צנחו בחודש שעבר ביותר מ-50% לעומת מארס, שבו נרשמה צניחה של כ-35% במכירות הבגדים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט נסוגה משיא של 10 שבועות בצל הרעה ביחסי ארה"ב-סין

בורסות וול סטריט נסוגו משיא של 10 שבועות בהובלת מגזר ההיי-טק, בצל הרעה ביחסי ארה"ב וסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם - ולאחר שמיליוני עובדים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע התשיעי ברציפות, על רקע מגפת וירוס הקורונה. הדולר והאג"ח הממשלתיות האמריקאיות טיפסו.

מדד דאו ג'ונס, שזינק מתחילת השבוע ועד אתמול ב-3.7%, נסוג היום ב-0.4%; מדד נאסד"ק, שקפץ השבוע ב-4%, ירד ב-1%; מדד S&P 500, שעלה מתחילת השבוע ב-3.7% ונסגר אתמול ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-6 במארס, איבד 0.8%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.01% לרמה של 0.67%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%, וגבוה כעת ב-3.1% מרמתו בתחילת השנה.

"אנו עדים להתלהטות של הרטוריקה והמתיחות בין ארה"ב וסין", אמר כריס גפני, נשיא לשווקים עולמיים בבנק TIAA, לסוכנות הידיעות בלומברג. "זה עלול להציב מכשולים בפני ההתאוששות".

הסנאט האמריקאי העביר אתמול חקיקה שעשויה לאסור על חברות סיניות רבות להנפיק בבורסות בארה"ב או לגייס כסף ממשקיעים אמריקאים אם לא יצייתו לסטנדרטים הרגולטוריים ולתקנים החשבונאיים במדינה.

מגזר ההיי-טק הוביל את הירידות היום בוול סטריט. מניית אמזון נסוגה ב-2% לאחר שנסגרה אתמול בשיא. מניית נטפליקסשצנחה ב-2.5%. מנגד, מניית פייסבוק טיפסה ב-0.6% ונסגרה בשיא זה היום השני ברציפות.

מניית בסט ביי נפלה ביותר מ-4% במסחר בוול סטריט למרות שקמעונאית מוצרי האלקטרוניקה דיווח על ירידה מתונה מהצפוי ברווחים ובמכירות ברבעון הראשון של השנה.

מניית מייסיס קפצה בלמעלה מ-6% למרות שרשת חנויות הכלבו הזהירה כי הכנסותיה ברבעון הראשון הסתכמו ב-3 מיליארד דולר - פחות מהתחזיות של 3.3 מיליארד דולר. החברה גם צופה הפסד רבעוני גבוה מהצפוי של עד 1.1 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט ברצף העליות הארוך זה למעלה משנה

מחיר הנפט טיפס זה היום השישי ברציפות, רצף הימים החיובי הארוך ביותר זה למעלה משנה, לאחר שקיצוצים בתפוקה העולמית החלו לתת את אותותיהם בעודף ההיצע הגלובלי.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 33.92 דולר לחבית, הסגירה הגבוהה ביותר מאז ה-10 במארס, לאחר עלייה של 1.3% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי במחיר של 36.06 דולר לחבית, גם כאן הסגירה הגבוהה מאז ה-10 במארס, לאחר עלייה של 0.9%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התחזקות הדולר הפילה את הזהב; ירד ב-1.7% לשפל של שבוע

מחיר הזהב נסגר ברמתו הנמוכה ביותר זה למעלה משבוע לאחר שהתחזקות הדולר מול המטבעות המרכזיים בעולם פגעה בביקוש למתכת היקרה, שמחירה נקוב בדולרים.

החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו במחיר של 1,721.9 דולר לאונקייה, הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-13 במאי, לאחר ירידה של 1.7% בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - מטפס ב-0.3%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה נסגרה בירידות; היורו נחלש בראשונה מזה שבוע

בורסות אירופה נסגרו בירידות בעקבות פרסום נתונים שהצביעו על המשך התכווצות הפעילות הכלכלית בגוש היורו החודש, ועל רקע הרעה ביחסים בין ארה"ב לסין - שתי הכלכלות הגדולות בעולם. היורו נחלש מול הדולר בראשונה מזה חמישה ימים.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.9%; פרנקפורט נפלה ב-1.4%; פריז איבדה 1.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 ירד ב-0.8%.

היורו נחלש מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.0957 דולר ליורו, ירידה ראשונה מזה חמישה ימים. הליש"ט נסוגה ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.2228 דולר לליש"ט.

מדד מנהלי הרכש של מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו טיפס בחודש מאי לרמה של 30.5 נקודות לעומת שפל של 13.6 נקודות שאליו נפל באפריל, לפי נתונים שפורסמו היום. עם זאת, המדד עודנו נמוך מרמה של 50 נקודות, שכל קריאה מתחתיה מצביעה על התכווצות הפעילות הכלכלית. מדד מנהלי הרכש בבריטניה טיפס במאי לרמה של 28.9 נקודות לעומת 13.8 נקודות באפריל.

מניית לופטהנזה המריאה בכ-3% לאחר שחברת התעופה הגרמנית הודיעה על ניהול שיחות על חבילת חילוץ ממשלתית בהיקף של 10 מיליארד דולר. מניית איזיג'ט עלתה ביותר מ-4% לאחר שהודיעה כי תחדש את טיסותיה ב-15 ביוני.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מכירות בתים קיימים בארה"ב צללו ב-18% לשפל של עשור

המכירות של בתים קיימים בארה"ב צללו ב-17.8% באפריל, לקצב שנתי של 4.33 מיליון יחידות - הנמוך ביותר מאז יולי 2010 - לאחר שמגפת וירוס הקורונה השביתה חלק מפעילות שוק הנדל"ן האמריקאי.

עם זאת, נתוני איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) שפורסמו היום, היו טובים מתחזיות הכלכלנים שצפו קצב מכירות שנתי של 4.2 מיליון יחידות באפריל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

39 מיליון מובטלים בארה"ב מתחילת משבר הקורונה

מיליוני עובדים הצטרפו למעגל האבטלה בארה"ב זה השבוע התשיעי ברציפות, על רקע הנזק שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם.

מספר תביעות האבטלה בארה"ב קפץ בשבוע שעבר ביות מ-2.4 מיליון - כך מסר היום משרד העבודה האמריקאי - בהתאם לתחזיות הכלכלנים.

נתוני השבוע הקודם תוקנו כלפי מטה לגידול של 2.7 מיליון תביעות לעומת עלייה של 3 מיליון שעליה דווח במקור, בשל שגיאה בנתונים שעליהם דיווחה מדינת קונטיקט.

משמעות של הנתונים שפורסמו היום היא שמספר המובטלים החדשים בארה"ב הגיע בתשעה השבועות החולפים ל-38.6 מיליון - כמעט חמישית מכוח העבודה.

בשמונה השבועות הקודמים קפץ מספר תביעות האבטלה הראשונות ביותר מ-2.5 מיליון במדי שבוע, לאחר שזינק בשיא שבועי של 6.9 מיליון בשלהי מארס, ומאז נמצא במגמת ירידה. עד לפני חודשיים, היה מספר תביעות האבטלה השבועי ברמה של כ-200 אלף, קרוב לשפל של 50 שנה.

עם זאת, יתכן כי מספר משמעותי של אמריקאים שהגישו תביעות אבטלה מאז פרוץ מגפת הקורונה, כבר חזרו לעבודה על רקע צמצום הדרגתי של המגבלות על הפעילות הכלכלית בארה"ב. אין נתונים מדויקים על מספר השבים לעבודה, אולם נתוני תביעות האבטלה המתמשכות עשויים לספק אינדיקציה מסוימת לכך.

משרד העבודה האמריקאי מסר היום כי מספר התביעות המתמשכות, המתפרסם בפיגור של שבוע, טיפס לשיא של יותר מ-25 מיליון בשבוע שהסתיים ב-9 במאי, לעומת של 22.5 מיליון דולר בשבוע שלפניו. תחזית הכלכלנים היתה לגידול במספר התביעות המתמשכות ל-24.8 מיליון בשבוע שהסתיים ב-9 במאי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טורקיה: הורדת ריבית תשיעית תוך פחות משנה

הבנק המרכזי של טורקיה הוריד את הריבית במדינה זו הפעם התשיעית בתוך פחות משנה, בניסיון לתמוך בכלכלה על רקע נזקי מגפת וירוס הקורונה. הורדת הריבית, מרמה של 8.75% לרמה של 8.25%, תאמה את תחזיות הכלכלנים.

מיעוט משמעותי בוועדת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי צידד בהורדת ריבית חדה אפילו יותר, ואיש מחברי הוועדה לא תמך בהותרת הריבית ללא שינוי.

הלירה הטורקית נסחרת כעת כמעט ללא שינוי מול הדולר, בשער של 6.7886 לירות לדולר, וקרובה לרמתה הגבוהה ביותר זה למעלה מחודש, למרות שאתמול קטעה רצף של תשעה ימי עליות, ונפלה חזרה לרמתה הנמוכה מעולם. מתחילת השנה, נפלה הלירה בכ-12.5%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טוקיו ירדה על רקע צניחה ביצוא באפריל

בורסות אסיה נסחרו בירידות על רקע נתוני יצוא מאכזבים ביפן ואזהרה של ארגון הבריאות העולמי

טוקיו ירדה ב-0.2% לאחר שנתונים שפירסם משרד האוצר הראו כי היצוא מיפן באפריל צנח ב-21.9%. היבוא נפל ב-7%.

הונג קונג ירדה ב-0.5%. שנחאי ירדה ב-0.6%. סינגפור איבדה 0.2%.

ארגון הבריאות העולמי הזהיר כי מספר מקרי הקורונה החדשים בעולם הגיע השבוע לשיא על רקע פתיחת הכלכלות ברחבי העולם.

סוכנות הדירוג פיץ' פירסמה דו"ח שעל פיו כ-30% מהעובדים האורבניים בסין איבדו את עבודתם.

הדולר נחלש כעת מול המטבעות המובילים. מול הין היפני נחלש הדולר ב-0.1%; מול היורו ב-0.2% ומול הליש"ט ב-0.3%. 

מחיר החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק עולה כעת ב-0.5% ל-33.65 דולר לחבית.

החוזים על פתיחת המספר בוול סטריט מצביעים על פתיחה שלילית של 0.6%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההיי-טק הוביל העליות בוול סטריט; פייסבוק ואמזון בשיא

בורסות וול סטריט, שקטעו אתמול (ג') רצף של שלושה ימים חיוביים, התאוששו היום ונסגרו בשיא של 10 שבועות, על רקע דו"חות רבעוניים חיוביים במגזר הקמעוני בארה"ב, והמשך צמצום ההגבלות שהוטלו בעקבות מגפת וירוס הקורונה ברחבי העולם. מניות ההיי-טק הובילו את העליות. מחיר הנפט טיפס זה היום החמישי ברציפות. הדולר ותשואות האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסוגו.

מדד נאסד"ק קפץ ב-2.1% ומרוחק כעת בפחות מ-5% מהשיא שאליו טיפס בפברואר. מדד דאו ג'ונס טיפס ב-1.5%; מדד S&P 500 הוסיף 1.7% ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מזה 10 שבועות.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים נסוגה ב-0.02% לרמה של 0.68%. מדד הדולר של ICE, העוקב אחרי שער הדולר מול המטבעות של שש שותפות סחר גדולות של ארה"ב - בהם היורו, הין והליש"ט - נסוג ב-0.2%, אולם עודנו גבוה ב-2.9% מרמתו בתחילת השנה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביולי נסגרו במחיר של 33.49 דולר לחבית, עלייה של 4.8%, בבורסת הסחורות של ניו יורק.

מגזר ההיי-טק הוביל את העליות היום בוול סטריט. מניית פייסבוק קפצה ב-6% לרמתה הגבוהה מעולם. זאת, בעקבות הודעתה הדרמטית של ענקית הרשתות החברתיות על פתיחת פייסבוק שופס - חנות מקוונת שעסקים יוכלו לפתוח בעמוד הפייסבוק שלהם - ושתתחרה בקמעונאית האינטרנט אמזון, שמנייתה טיפסה ב-2% ונסגרה אף היא בשיא.

מניית טרגט נפלה בכמעט 3% על אף שהקמעונאית דיווחה על רווח ומכירות גבוהים מהצפוי ברבעון הראשון של השנה, ועל זינוק של 141% במכירות המקוונות.

מניית לוו'ס (Lowe's) נסגרה בעליות קלות לאחר שקמעונאית המוצרים לבית דיווחה על רווח ומכירות רבעוניים שעלו באופן ניכר על תחזיות האנליסטים, ועל קפיצה של 80% במכירות באינטרנט.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק הפדרלי: "סיכון ניכר לתחזית הכלכלית עקב הקורונה"

בכירי הבנק הפדרלי בארה"ב העריכו כי מגפת וירוס הקורונה מהווה איום חמור על כלכלה בעת פגישתם בחודש שעבר, והיו נחושים להשתמש בכל הכלים העומדים לרשותם כדי לתמוך בכלכלה.

מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי הסכימו כי המגפה צפויה להכביד קשות בטווח הקצר וכי היא "מהווה מציבה סיכונים ניכרים לתחזיות הכלכלית", נאמר בפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שהתקיימה בשיחת ועידה ב-28 וב-29 באפריל, שפורסם היום.

"חברי הוועדה הסכימו כי הבנק הפדרלי מחויב להשתמש בכל מגוון הכלים העומדים לרשותו כדי לתמוך בכלכלת ארה"ב בזמנים מאתגרים אלו", נכתב בפרוטוקול הישיבה שבה החליטו בכירי הפד להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה אפסית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגירה חיובית באירופה; היורו ממשיך להתחזק מול הדולר

בורסות אירופה נסגרו במגמה חיובית בתום יום מסחר הפכפך, על רקע המשך החידוש ההדרגתי של הפעילות הכלכלית ביבשת לאחר שהושבתה עקב מגפת וירוס הקורונה. מגזרי התרופות וההיי-טק הובילו את העליות. היורו מתחזק מול הדולר יום רביעי ברציפות.

בורסת לונדון נסגרה בעלייה של 1.1%; פרנקפורט טיפסה ב-1.3%; פריז הוסיפה 0.9%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 נסגר בעלייה של 1% לאחר שכבר נסוג ב-0.5% בתחילת יום המסחר.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.5% לרמה של 1.0983 דולר ליורו; הליש"ט מטפסת ב-0.1% מול המטבע האמריקאי לשער של 1.2257 דולר לליש"ט.

בגזרת המקרו, נתוני האינפלציה שפורסמו היום בבריטניה ירדו לרמתם השנתית הנמוכה זה שלוש שנים וחצי. האינפלציה באפריל הגיעה לקצב שנתי של 0.8% לעומת 1.5%. הירידה החדה נרשמה בעיקר בשל הירידה במחירי הנפט בעולם שהורידה מחירים של מוצרים התלויים בהפקת אנרגיה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארגון הסחר העולמי: צניחה חדה בסחר העולמי

נתונים שפירסם היום ארגון הסחר העולמי (WTO) מצביעים על צניחה בנפח הסחר העולמי. לפי הנתונים, מגפת הקורונה צפויה להוביל "לצניחה חדה" בסחר במחצית הראשונה של 2020. מדד נפח המסחר ירד ל-87.6 נקודות, רמתו הנמוכה ביותר מאז שהושק ביולי 2016 ונמוך בהרבה מנקודת הבסיס של 100 נקודות.

לפי WTO, "אין סימנים לכך שמגמת הירידה במדד כבר הגיעה לשפל". הארגון גם פירסם הערכה די נרחבת שלפיה הסחר העולמי צפוי לרדת השנה ב-13%-32%. הפער הנובע מאי הוודאות בנוגע להימשכות המגפה ופתיחה מחדש של השווקים במדינות רבות. ירידה חדה במיוחד נרשמה בהובלת כלי רכב, ואילו מוצרי טכנולוגיה שומרים על יציבות יחסית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בטוקיו; ירידות בשנחאי

המסחר בבורסות אסיה התנהל במגמה מעורבת אחרי הירידות שנרשמו אתמול בוול סטריט ולאור החלטת הריבית בסין. טוקיו עלתה ב-0.8%; הונג קונג יורדת ב-0.1%; שנחאי ירדה ב-0.5%; סיאול עלתה ב-0.45%; סידני עלתה ב-0.2%. בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בשיעור קל מול הין ונסחר תמורת 107.68 ין לדולר.

הבנק המרכזי בסין (PBOC) הודיע היום שהוא משאיר את הריבית ברמה של 3.85% בהתאם לתחזיות, על רקע ההתאוששות בכלכלה בשבועות האחרונים. ביפן פורסמו היום נתונים שמצביעים על ירידה של 0.4% בהזמנות מכונות במארס לעומת פברואר, ואולם הנתונים היו טובים מהרבה לעומת תחזיות בסקר אנליסטים של רויטרס לירידה בקצב שנתי של 7.1%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לנובו דיווחה על צניחה ברווח, אבל היכתה את התחזיות

יצרנית המחשבים לנובו דיווחה היום על תוצאותיה לרבעון הרביעי, שהצביעו על צניחה של 64% ברווח הנקי בגלל ירידה חדה במכירות מחבים אישיים שנגרמה מהתפרצות הקורונה. הרווח הנקי של החברה בחודשים ינואר עד מארס היה 43 מיליון דולר, לעומת 118 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה. זאת, לעומת תחזיות האנליסטים הסקר של פאקט-סט היו לרווח של 5.1 מיליון דולר.

לנובו, יצרנית המחשבים הגדולה בעולם, דיווחה על ירידה של 10% בהכנסות שהגיעו ל-10.58 מיליארד דולר. ואולם החברה אמרה כי היא צופה שמגמת העבודה והלימודים מהבית תוביל לעלייה במכירות של מחשבים ושרתים בטווח הארוך.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ספקות לגבי חיסון הקורונה של מודרנה הפילו את וול סטריט

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הזינוק היומי החד ביותר זה שישה שבועות, נסגרו במגמה שלילית בראשונה מזה ארבעה ימים, לאחר שמומחים בתחום החיסונים אמרו כי הניסוי המוצלח בחיסון נגד קורונה שערכה חברת הביוטכנולוגיה האמריקאית מודרנה, אשר לזכותו נזקפו חלקית העליות החדות אתמול, לא הניב מספיק נתונים חיוניים כדי להעריך את מידת הצלחתו.

מגמת המסחר השלילית באה גם על רקע רקע דו"חות כספיים מעורבים במגזר הקמעוני, ולאחר שהתחלות הבנייה בארה"ב צללו באפריל ביותר מ-30%, לשפל של חמש שנים.

מדד דאו ג'ונס נסוג ב-1.6%; מדד נאסד"ק נסגר בירידה של 0.5%; מדד S&P 500, שרשם אתמול את הזינוק היומי החד ביותר מאז 6 באפריל ונסגר ברמתו הגבוהה ביותר מאז 6 במארס, איבד היום 1.1%.

מניית וול-מארט ירדה ביותר מ-2% על אף שענקית הקמעונות דיווחה על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה וזינוק של 74% במכירותיה באינטרנט ברבעון הכספים שהסתיים בסוף אפריל.

מניית הום דיפו נסוגה בכמעט 3% לאחר שקמעונית המוצרים לבית דיווחה על נפילה של יותר מ-10% ברווחיה הרבעוניים, עקב גידול בהוצאות הקשורות במגפת הקורונה. החברה רשמה רווח של 2.08 דולר למניה - נמוך מתחזיות האנליסטים לרווח של 2.27 דולר למניה.

מניית קוהל'ס נפלה ביותר מ-7% לאחר שרשת בתי הכלבו דיווחה על הפסד רבעוני של 3.2 דולר למניה - הרבה מעל לתחזיות האנליסטים להפסד של 1.8 דולר למניה. עם זאת, החברה ציינה כי נקטה בצעדים לשיפור הנזילות שלה, וכי סיימה את הרבעון הראשון של השנה עם שני מיליארד דולר בקופת המזומנים שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנפט טיפס יום רביעי ברצף - נסגר בשיא של יותר מחודשיים

מחיר הנפט בניו יורק טיפס זה היום הרביעי ברציפות ונסגר בשיא של יותר מחודשיים, על רקע סימני התאוששות בביקוש העולמי והמשך צמצום התפוקה.

החוזים על הנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני נסגרו במחיר של 32.5 דולר לחבית, עלייה של 2.1%, בבורסת הסחורות של ניו יורק. החוזים למסירה ביולי, שהפכו לחוזים הקובעים לאחר סגירת המסחר היום, נסגרו במחיר של 31.96 דולר לחבית, עלייה של 1%.

בבורסת ICE בלונדון, נסגרו החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט למסירה ביולי במחיר של 34.65 דולר לחבית, ירידה של 0.5%.

עוד בשוק הסחורות: החוזים על הזהב למסירה ביוני נסגרו בניו יורק במחיר של 1,745.6 דולר לאונקייה, עלייה של 0.7%. זאת, לאחר שביום שני נפל מחיר הזהב ב-1.3% - ירידה ראשונה מזה חמישה ימים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החלה עדות פאואל ומנוצ'ין בסנאט; צפו בשידור

יו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, ושר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, החלו בעדויות שלהם בפני ועדת הבנקאות של הסנאט, באמצעות שיחת וידאו.

הופעתם בפני הוועדה, שתתקיים מעתה מדי רבעון, מחויבת על פי תנאי חבילת הסיוע הכלכלי בהיקף של 2 טריליון דולר לעסקים קטנים ואנשים פרטיים שנפגעו מהסגר שהוטל עקב מגפת וירוס הקורונה.

בנוסח דברי הפתיחה שפורסם מראש, התחייב פאואל לעשות ככל שיידרש באמצעות הכלים שעומדים לרשות הבנק המרכזי, ומנוצ'ין אמר כי הממשל עמל על חידוש הפעילות הכלכלית בצורה אחראית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עקב הקורונה: התחלות הבנייה בארה"ב צללו ב-30%

התחלות הבנייה בארה"ב צללו באפריל ביותר מ-30%, לשפל של חמש שנים, בצל השבתת חלקים נרחבים מהכלכלה בשל מגפת וירוס הקורונה.

התחלות הבנייה נפלו בחודש שעבר לקצב שנתי של 891 אלף יחידות - הנמוך ביותר מאז ראשית 2015 - לעומת קצב של 1.276 מיליון יחידות במארס, מסר היום משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב שנתי של 927 אלף באפריל לעומת קצב של 1.216 מיליון שעליו דווח במקור במארס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול-מארט היכתה התחזיות; סוגרת את Jet.com

מניית וול-מארט קופצת ב-4.5% במסחר לפני הפתיחה בוול סטריט לאחר שענקית הקמעונות דיווחה היום על צמיחה חדה מהצפוי בהכנסותיה ברבעון הכספים שהסתיים בסוף אפריל, ועל הכפלת קצב צמיחת מכירותיה באינטרנט, על רקע בהלת הקניות של מוצרים מזון, ניקוי ומוצרים חיוניים אחרים שגרמה מגפת וירוס הקורונה.

החברה האמריקאית רשמה ברבעון רווח נקי של 3.99 מיליארד דולר, או רווח של 1.4 דולר למניה, גידול של 4% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים דיווחה וול-מארט על רווח של 1.18 דולר למניה - שישה סנט יותר מתחזיות האנליסטים.

בשורה העליונה רשמה החברה הכנסות רבעונית של 134.6 מיליארד דולר, צמיחה של 8.6% לעומת התקופה המקבילה, ומעל לתחזיות האנליסטים להכנסות של 132.7 מיליארד דולר. המכירות בחנויות החברה הפתוחות לפחות שנה צמחו ב-10% - מעל לתחזיות האנליסטים לגידול של 7.2%.

מכירות וול-מארט באינטרנט זינקו בתקופה המדווחת ב-74% - כפליים מקצב צמיחה של 37% שרשמה ברבעון המקביל בשנה הקודמת.

בה בעת, וול-מארט מסרה כי לא תספק מעתה תחזית שנתית, בשל חוסר ודאות חסר תקדים בדפוסי הקניות של הלקוחות על רקע מצב הכלכלה ומגפת הקורונה.

וול-מארט גם הודיעה היום על סגירת הקמעונאית המקוונת Jet.com, שאותה רכשה לפני ארבע שנים תמורת 3.3 מיליארד דולר, כדי לסייע לה בתחרות מול אמזון. וול-מארט ציינה בהודעתה כי Jet.com מילאה תפקיד חיוני באסטרטגיה המקוונת שלה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות מילאנו ומדריד נפלו ביותר מ-2%; היורו מתחזק

בורסות אירופה נסגרו במגמה שלילית למרות זינוק מפתיע בבטחון המשקיעים בגרמניה, ועל אף הסכמת גרמניה וצרפת לתמוך בתוכנית להקמת קרן חילוץ אירופית בסך 500 מיליארד יורו, כדי לעזור למדינות האיחוד האירופי להתמודד עם המיתון החמור בתולדותיו. היורו והליש"ט מתחזקים.

בורסת לונדון נסגרה בירידה של 0.8%; פרנקפורט טיפסה ב-0.2%; פריז נסוגה ב-0.9%. בורסות מדינות הפריפריה של גוש היורו בלטו לרעה, עם נפילות של יותר מ-2% במילאנו ובמדריד. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 איבד 0.6%.

היורו מתחזק מול הדולר ב-0.2% לשער של 1.0939 דולר ליורו, והליש"ט מטפסת ב-0.5% מול המטבע האמריקאי לרמה של 1.225 דולר לליש"ט.

מספר תביעות האבטלה בבריטניה עלה לשיא באפריל עם 856 אלף תביעות חדשות. בסך הכל, מספר תביעות האבטלה באפריל בבריטניה עלה ל-2.1 מיליון, לעומת 1.2 מיליון במארס - עלייה של 70%.

מניית אינפריאל ברנדס, יצרנית מוצרי הטבק, נפלה ב-6.5% לאחר שהודיעה על קיצוץ של 30% בדיוודינדים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אסיה ננעלה בעליות

אסיה ננעלה בעליות בעקבות עליות בוול סטריט אמש: טוקיו עלתה ב-1.5%; הונג קונג הוסיפה 1.9%; שנחאי עלתה ב-0.8%; סינגפור מזנקת ב-1.6%.

הבורסות עולות לאחר דיווח על ניסוי ראשוני מוצלח אמש בחיסון לקורונה. החוזים בוול סטריט במגמה מעורבת בעקבות דיווח כי נאסד"ק יקשיח את חוקי ההנפקה הראשונית באופן שיקשה על חברות סיניות. הנפט הגולמי עולה זה יום רביעי ברציפות ונסחר מעל 32 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות חדות בוול סטריט: דאו ג'ונס עלה בכ-4%

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות חדות לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הביע אתמול את אמונו בכלכלת ארה"ב. בנוסף, דיווחים על ניסוי מוצלח בחיסון לקורונה של חברת מודרנה מעודדים את המשקיעים.  מדד דאו ג'ונס עלה ב-3.9%;  S&P 500 עלה ב-3.2%; נאסד"ק עלה ב-2.5%.

ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרלי, אמר אתמול בריאיון לתוכנית "60 דקות" כי יש לו מספיק תחמושת להילחם במיתון וכי כלכלת ארה"ב תתאושש מהמשבר. "אין גבול למה שהבנק הפדרלי יכול לעשות כדי להלוות כסף לשווקים הפיננסים", אמר פאואל. עם זאת פאואל אמר כי ברבעון הנוכחי האבטלה עשויה לעלות לרמה של 25% וכלכלת ארה"ב עשויה להתכווץ ב-30%.

מניית מודרנה זינקה ב-20% בוול סטריט, לאחר שיצרנית התרופת דיווחה על תוצאות חיוביות בניסוי קליני שלב 1 בחיסון אפשרי לווירוס קורונה. מניית סורנטו שהודיעה ביום שישי כי פיתחה נוגדן שיכול לנטרל את וירוס הקורונה ירדה ב-3.9% אחרי שזינקה בתחילת המסחר ב-48%. בואינג זינקה ב-13% על רקע התחזיות לפתיחה הדרגתית של ענף התעופה.

מדד הדולר של ICE - הבוחן את ערך הדולר מול שש מטבעות שותפות הסחר הגדולות של ארה"ב - יורד ב-0.8%. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-0.822%. הזהב ירד ב-1.1% ל-1,737 דולר לאונקייה. נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני מזנק ב-10.3% ל-32.5 דולר לחבית; נפט מסוג ברנט למסירה ביוני עולה ב-8.4% ל-35.2 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אובר תפטר עוד 3,000 עובדים

אובר מתכוונת לפטר 3,000 עובדים – בנוסף ל-3,700 עובדים שעל פיטוריהם הודיעה החברה לפני פחות משבועיים. מניית החברה עולה בכ-7% אחרי שדווח לראשונה על הפיטורים הנוספים ב"וול סטריט ג'רנל".

אובר נתונה לקשיים שהתעצמו בגלל משבר הקורונה שגרם להשבתה של שירות הנסיעות בערים רבות בארה"ב. 6,700 עובדים מייצגים 25% מכוח העובדיה של החברה ומסמלים את המשבר העמוק שאליו נקלעו חברות רבות בתחום הכלכלה השיתופית, כמו AirBNB, שהכריזה גם על פיטורים נרחבים. לפי הדיווח, החברה מתכוונת גם לסגור או להקטין 45 משרדים כדי לקצץ בהוצאות ולצמצם הפסדים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות חדות בבורסות אירופה; הליש"ט מזנקת

המסחר בבורסות אירופה ננעל בעליות חדות על רקע דיווחים על האטה במספר הנדבקים בווירוס הקורונה ולאחר שפורסמו דיווחים על ניסוי מוצלח בחיסון לקורונה. בנוסף, הודעתן של צרפת וגרמניה על תמיכה בקרן חילוץ אירופית של 500 מיליארד יורו הוסיפה לעליות לקראת סוף יום המסחר.

לונדון עלתה ב-4.3%; פרנקפורט זינקה ב-5.7%; פריז קפצה ב-5.1% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי הוסיף 4.1% לערכו.

היורו עולה ב-0.85% ל-1.0912 דולר. הליש"ט עולה ב-0.8% ל-1.2214 דולר.  התשואה על אג"ח ממשלת גרמניה ל-10 שנים עולה למינוס 0.47%.

הרגולטורים באוסטריה, בלגיה, ספרד, איטליה, יוון וצרפת החליטו לבטל את האיסור על מכירה בחסר (שורט - הימורים כי מניה תרד), שהטילו באמצע מארס בעקבות הנפילות בשווקים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עלייה חדה מהצפוי בביטחון הקבלנים בארה"ב

בארה"ב פורסמו היום סימנים נוספים שמצביעים על התאוששות הדרגתית בביצועי הכלכלה אחרי שמדד ביטחון הקבלנים למאי עלה בשיעור חד מהתחזיות, ומצביע על יציבות במכירות ובביקוש בשוק הנדל"ן. המדד של איגוד הקבלנים הלאומי ובנק וולס פרגו עלה ב-7 נקודות ל-37 נקודות. לשם השוואה, באפריל צנח המדד ב-42 נקודות – הירידה החדה ביותר מאז שפורסם לראשונה ב-1985.

לפי סקר כלכלנים של בלומברג, התחזיות היו כי המדד יעלה ל-35 נקודות בלבד. ואולם במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מצביע עדיין על התכווצות בפעילות ובביטחון הקבלנים. בשיאו של משבר הסאב-פריים, הגיע המדד לפחות מ-10 נקודות, ואולם הירידה היתה הדרגתית ונמשכה על פני 4 שנים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות אסיה; טוקיו מוסיפה 0.6%

המסחר בבורסות אסיה ננעל בעליות לאחר שיו"ר הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל, הביע אמש (א') אמון בכלכלת ארה"ב. טוקיו עלתה ב-0.5%; הונג קונג הוסיפה 0.6%; שנחאי עלתה ב-0.2%; סיאול הוסיפה 0.5% וסידני התחזקה ב-1%.

הדולר נסחר ביציבות מול המטבעות המובילים לאחר שפאואל אמר כי לבנק המרכזי יש מספיק תחמושת כדי להילחם במיתון שגרמה מגפת הקורונה. פאואל אמר כי ההתאוששות עשויה להימשך יותר משנה וכי הוא צופה כי כלכלת ארה"ב תתכווץ ב-30% ברבעון הנוכחי. עם זאת, הוא הוסיף: "לא כדאי לכם להמר נגד כלכלת ארה"ב". פאואל אמר את הדברים במסגרת ראיון לתוכנית "60 דקות".

הין יורד ב-0.2% ל-107.28 ין לדולר. התשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב יורדת ל-0.64%.

כלכלת יפן התכווצה ב-3.4% ברבעון הראשון של 2020 לעומת הרבעון המקביל ב-2019. זאת, לאחר שברבעון הקודם כלכלת יפן התכווצה ב-7.3% בעקבות העלאת מסים. כלכלת יפן צפויה להתכווץ ב-20% ברבעון השני של 2020 בעקבות מגפת הקורונה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הבנק המרכזי של בריטניה שוקל להנהיג ריבית שלילית

הבנק המרכזי של בריטניה (BOE) שוקל להנהיג ריבית שלילית כחלק מהכלים המוניטריים שעומדים לרשותו למלחמה בהשלכות משבר הקורונה ובמשבר הכלכלי שגרם - כך אמר הכלכלן הראשי של הבנק, אנדרו הלדיין, בראיון ל"טלגרף".

לדבריו, בגלל שאוזלים הכלים הקונבנציונליים שעומדים לרשות הבנק, הוא שוקל בנוסף להנהגת ריבית שלילית, לרכוש נכסים בסיכון גבוה יותר במסגרת ההרחבה הכמותית. ואולם הוא סייג את דבריו ואמר שהצעדים בכל מקרה לא יונהגו מיד. "זה משהו שנצטרך לבחון – ואנחנו בוחנים כשחלקם בדחיפות גבוהה", אמר.

בתשובה לשאלה אם שיעורי הריבית יירדו אל מתחת ל-0%, ענה: "הזכרת ריבית שלילית, אבל יש אפשרויות נוספות מעבר לכך, או לצד האפשרות הזו, שגם אותן אנחנו בוחנים".

שיעור הריבית בבריטניה כיום הוא 0.1%, וריבית שלילית מונהגת בכמה מדינות בעולם, ובהן מדינות גוש היורו ויפן. אם יחליט הבנק המרכזי של בריטניה על ריבית שלילית, זו תהיה הפעם הראשונה שבה מונהגת בממלכה ריבית שלילית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עליות בבורסות המזרח התיכון

בבורסות המזרח התיכון נרשמו היום עליות שערים על רקע השבוע השלישי ברציפות שבו נרשמו עליות בנפט בשל הסימנים לעלייה בביקוש וההודעה של סעודיה על קיצוץ נוסף בתפוקה. מדד DFM בבורסת נסיכויות המפרץ עלה ב-0.9%; בבחריין נרשמו עליות של 0.4%; כוויית עלתה ב-2.4%; סעודיה עלתה ב-1.6%.

בשבוע שעבר עלו מחירי הנפט מסוג ב-4.9% לשיא של חודש – 32.5 דולר לחבית; נפט מסוג טקסס מתוק למסירה ביוני עלה ביום שישי ב-6.8% ל-29.4 דולר לחבית. השבוע יעמדו סוחרי הנפט הנפט למבחן כשיתחלפו החוזים למסירת הנפט לחודש הבא. בחודש שעבר צנחו מחירי הנפט בימים שלפני פקיעת החוזים למחיר שלילי של עד מינוס 37 דולר לחבית.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker