התפרצויות מחודשות מטלטלות את העולם – וזן חדש עוד יותר של קורונה זוהה בהודו

למרות ירידה בתחלואה בעולם, עדיין קיימים מוקדים שבהם המגפה משתוללת ■ יותר מ-60 אלף חולים מאובחנים ביום בהודו ■ עלייה בתחלואה במדינות שהתחסנו בחיסונים הסיניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפת גופות של מתים מקורונה בניו דלהי, באפריל. לפי תרחיש קיצוני מתו בהודו 4.2 מיליון איש מהקורונהצילום: DANISH SIDDIQUI/רויטרס

מדינות רבות מתנערות מהגבלות תנועה ומעטיית מסכות אחרי יותר משנה של מגפה, אבל התפרצויות מקומיות גוררות מאמצי בלימה והטלה מחודשת של חלק מההגבלות במדינות שונות בעולם.

באוסטרליה ובבריטניה חלה עלייה בתחלואה, ומדינות אלה כבר נוקטות מהלכים לבלימתה. סיישל, מונגוליה, נמיביה, אורוגוואי וקולומביה מובילות את טבלת התחלואה לנפש, בעוד המצב בברזיל מוסיף להיות חמור, עם יותר מ-75 אלף מקרים מתועדים ליום – עלייה של 26% בשבועיים האחרונים, ורק 12% מהאוכלוסייה שחוסנו בשתי מנות חיסון. 

בשבועיים האחרונים ניכרת עלייה גדולה במקרים המאומתים בחלק ממדינות אפריקה, ובהן לסוטו, סיירה לאון, ליבריה, רואנדה וזימבבואה.  

באירופה, בספרד, פורטוגל, שבדיה, ליטא ואסטוניה שיעורי התחלואה מעט גבוהים יותר משאר מדינות היבשת, אך באף אחת מהן לא מדובר על יותר מ-11 מקרים ל-100 אלף איש, ומלבד פורטוגל, בשבועיים האחרונים נרשמה מגמת ירידה. 

הווריאנט ההודי כובש את העולם

גל התחלואה האדיר שעדיין עובר על הודו גבה כמעט 400 אלף קורבנות לפי נתונים רשמיים, אך ברור שזו הערכת חסר משמעותית. הערכות אחרות מדברות על 600 אלף מתים בתרחיש שמרני, ולפי תרחיש קיצוני של מומחים שדיברו לפני חודש עם "ניו יורק טיימס" מתו בהודו 4.2 מיליון איש מהקורונה. חלק הארי מהם מעולם לא אובחן. מאז המגפה המשיכה להשתולל, למרות רגיעה ניכרת כעת, וירידה של 49% בתחלואה המתועדת, נכון לשבועיים האחרונים.

"זה היה הסגר הראשון שבו באמת הרגשתי מה זה קורונה", אומרת מיכל ג'יין, שחיה ברג'סטאן עם משפחתה ומנהלת גסטהאוס. "חזרנו לחיים רגילים אחרי הגלים הראשונים, מלבד העסק שלנו והבנות שלנו שהיו בבית, כי בתי ספר לא חזרו לפעול באזור שלנו עוד ממארס בשנה שעברה. השוק היה פתוח, היתה תיירות פנים. אבל הגל האחרון הכניס את כולם להלם. זו הפעם הראשונה שבאמת הסתגרנו בבית. היתה שממה ברחוב, ומעגל החולים והמתים התקרב והתקרב. הייתי יושבת במרפסת והיה כל כך שקט, ושמעתי את הבכי של השכנים שמתאבלים על המתים. היתה באמת אווירה קשה".

מתן חיסון לקורונה בהודו. תחלואה בדלתא פלוס, הזן שהתפתח מדלתא, זוהתה בנפאל, ברוסיה, בסין, ביפן, בפולין, בבריטניה, בפורטוגל ובשווייץצילום: DIPTENDU DUTTA - AFP

הזן ההודי – דלתא – התפתח בתת־היבשת ועבר בין היתר לבריטניה, לארה"ב ולישראל, והחזיר לאחור כמה מדינות שכבר השתלטו על הקורונה. לפי ארגון הבריאות העולמי, הוא אותר ב-80 מדינות ברחבי העולם עד כה. זהו הזן הנפוץ ביותר בהודו ובבריטניה, וזוהה בארה"ב ב-10% ממקרי ההדבקה המאומתים השבוע - לעומת 6% בשבוע שעבר. לפי מחקר שנערך בבריטניה ופורסם בשבוע שעבר, החיסון של פייזר יעיל נגדו ברמה של 92%, בעוד החיסון של אסטרה-זנקה יעיל ב-73%. המרכז לבקרת מחלות של האיחוד האירופי קרא להאיץ את החיסונים עם התפשטות זן דלתא ביבשת.

לא פחות מדאיג הוא זיהוי זן חדש שהתפתח מדלתא: דלתא פלוס הוכרז השבוע על ידי הרשויות בהודו, שהורו לשלוש מדינות – מהרשטרה, קרנטאקה ומדיה פרדש – להטיל מגבלות מקומיות כדי למנוע ממנו להתפשט הלאה. עשרות חולים בדלתא פלוס התגלו באזורים הללו, שבמרכז הודו ובמערבה, ולפי מרכז המחקר והניטור הרשמי של המגפה בהודו, מדובר בזן שככל הנראה מידבק יותר, ואף עמיד יותר לחיסונים נגד הנגיף ולטיפולים נגד תסמיני המחלה. בין היתר, תחלואה בדלתא פלוס זוהתה בנפאל, ברוסיה, בסין, ביפן, בפולין, בבריטניה, בפורטוגל ובשווייץ.

התפרצויות באוסטרליה וניו זילנד

באוסטרליה יש עלייה קלה בתחלואה, עם 150 מקרים פעילים. מהיום (ד') מוטלות בסידני ובאזורים נרחבים סביבה מגבלות תנועה למשך שבוע כדי לבלום את ההתפשטות, ובהן מגבלה על שהות של יותר מחמישה אנשים באותו בית, מגבלות על חלק מהאירועים במקומות סגורים והקפדה על תפוסה חלקית באירועים במקומות פתוחים ובתחבורה ציבורית.

בניו זילנד מתמתנת כעת התפרצות התחלואה שניכרה בשבועות האחרונים, לאחר שבמשך המגפה הפכה המדינה לסמל להתמודדות מוצלחת עם הנגיף. נכון להיום, המדינה נמצאת בכוננות נמוכה, מלבד וולינגטון, שבה תושבים נדרשים לעטות מסכות ולשמור על ריחוק חברתי, וההתכנסויות מוגבלות ל-100 איש. 

בבריטניה ניכרת עלייה בתחלואה מאז שלהי מאי, עם 11 אלף מקרים מאומתים ליום, נכון לאתמול. ההתכנסות בבתים מוגבלת לשישה אנשים או לשני משקי בית בלבד. אירועים בחוץ מוגבלים ל-30 משתתפים, ובמשרד הבריאות המליצו על המשך העבודה מרחוק לאלה שבאפשרותם להמשיך בכך. כל ההמלצות חלות גם על מחוסנים, ששיעורם בבריטניה גבוה: 63.5% מהציבור חוסנו במנה אחת לפחות.

ניו זילנד. התפרצות התחלואה מתמתנתצילום: GILLES MARTIN-RAGET - AFP

האם החיסון הסיני יעיל נגד הזנים החדשים?

כעת מתעוררים חששות שהחיסונים שפותחו בסין, סינופארם וסינובאק, יעילים פחות נגד הזנים החדשים של הקורונה, ושמדינות עניות, שרכשו אותם בשלבים מוקדמים – בזמן שהחיסונים של מודרנה ופייזר הגיעו בעיקר למדינות עשירות – עשויות למצוא עצמן בבעיה. 

באיי סיישל, בצ'ילה, בבחריין ובמונגוליה – מדינות שבהן שיעורי ההתחסנות גבוהים מאוד ושהתחסנו בהן בחיסונים הסיניים – התחלואה מאמירה בשבועות האחרונים לרמות הגבוהות בעולם. במונגוליה, 58.3% מהאוכלוסיה התחסנו בחיסון אחד לפחות, ונכון לאתמול, נרשמו בה יותר מ-2,000 מקרי תחלואה ביום, כ-66 מקרים לכל 100 אלף איש.

האלה זאייד, שרת הבריאות של מצרים, עם רופא ואח שקיבלו את חיסון סינופארם הסיני. יש חשש כי החיסון יעיל פחות נגד הקורונהצילום: REUTERS/Shokry Hussien

בישראל, נכון לאתמול, 554 חולים, ובימים שלישי ורביעי נוספו יותר מ-100 חולים בכל יום. בראשונה מאז אפריל הוגדר יישוב בישראל "כתום" – בנימינה גבעת עדה – ויותר ממחצית החולים החדשים בימים האחרונים נדבקה במוסדות החינוך. לדברי ראש הממשלה נפתלי בנט, העלייה בתחלואה בקורונה היא "התפרצות חדשה", וקבינט הקורונה יוקם מחדש כדי לגבש תוכנית פעולה למלחמה בנגיף. 

כמה ימים בלבד לאחר שבוטלה החובה לעטות מסכה במקומות סגורים, בנט המליץ לחזור  לציבור לעטות מסכות, להימנע מהתכנסויות צפופות, ולא לצאת לחו"ל אם אין צורך בכך. החובה לעטות מסכה בנתב"ג תתחיל להיאכף. שיעור המחוסנים בישראל הוא 63.5% מהאוכלוסייה, והוא אינו עולה משמעותית בשלב זה. בנט קרא לבני 15-12 להתחסן בהקדם האפשרי כדי לבלום את העלייה בתחלואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker