ארה"ב נגד ענקיות ההיי-טק: חקיקה חדשה מבקשת להגביל את כוחן

חמש הצעות חוק שהוצגו היום בקונגרס אמורות לעצור את הריכוזיות הגוברת בשוק ■ אחת מהצעות החוק תאלץ את ענקיות הטכנולוגיה להתפצל לחברות נפרדות ■ אם יאושרו ההצעות, זה יהיה השינוי הדרמטי ביותר בחוקי ההגבלים העסקיים מזה עשורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענקיות הטכנולוגיה: אפל, אמזון, גוגל ופייסבוקצילום: REUTERS FILE PHOTO / REUTERS

מחוקקים בבית הנבחרים האמריקאי הציגו היום חקיקת הגבלים עסקיים גורפת שנועדה להגביל את כוחן של ענקיות היי-טק ולבלום את הריכוזיות הגוברת בשוק במסגרת חקיקה שאם תאושר, תבשר על העדכון השאפתני ביותר מזה עשרות שנים בחוקי ההגבלים העסקיים בארה"ב.

הצעות החוק - חמש בסך הכל - מכוונות ישירות נגד אמזון, אפל, גוגל ופייסבוק ושליטתן בשוקי המסחר, המידע והבידור המקוונים. הצעות החוק יקלו על פיצול חברות שמנצלות לרעה את הדומיננטיות שלהן בתחום עסקי אחד כדי לבסס את מעמדן בתחום אחר, יציב מגבלות חדשות על רכישות של מתחרים טריים, ויגדיל את תקציבי הרגולטורים המפקחים על החברות.

"כרגע, מונופולים טכנולוגיים שאינם כפופים לרגולציה נהנים מהשפעה רבה מדי על הכלכלה שלנו. הם נמצאים בעמדה ייחודית שמאפשרת להם לבחור מי יהיו המנצחים ומי המפסידים, להרוס עסקים קטנים, לייקר את המחירים לצרכנים ולגרום לאנשים לאבד את עבודתם", אמר חבר בית הנבחרים הדמוקרטי דיוויד סיסיליני, המכהן כיו"ר תת-הוועדה להגבלים עסקיים בבית הנבחרים. "סדר היום שלנו יאזן את כללי המשחק ויבטיח כי המונופולים הטכנולוגיים העשירים והחזקים ביותר יתנהלו על פי אותם הכללים כמו כל השאר".

מארק צוקרברג בשימוע בקונגרס, ב-2018צילום: Leah Millis/רויטרס

הצגת הצעות החוק, שזוכות לתמיכה הן במפלגה הדמוקרטית והן במפלגה הרפובליקאית, מבשרת על קריאת התיגר האגרסיבית ביותר עד כה של גבעת הקפיטל על ענקיות ההיי-טק של עמק הסיליקון, אשר שגשגו במשך שנים ללא רגולציה או מגבלות רבות על התרחבות עסקיהן.

השווי שוק המצרפי של אמזון, אפל, פייסבוק וגוגל מסתכם ב-6.3 טריליון דולר, פי ארבעה מהשווי שוק המצרפי של 10 הבנקים הגדולים בארה"ב.

מלבד הצעות החוק שהוצגו היום, מתמודדות חברות הטכנולוגיה הגדולות עם שלל חקירות שמנהלות נגדן הרשויות בארה"ב. תביעות הגבלים עסקיים כבר הוגשו בארה"ב נגד גוגל ופייסבוק, וכנגד אמזון ואפל מתנהלות חקירות הגבלים עסקיים.

ענקית היי-טק גם מתמודדות עם קריאות תיגר דומות על כוחן בכל רחבי העולם. מספר חקירות הגבלים עסקיים מתנהלות נגד פייסבוק, אמזון וגוגל באירופה, וחקיקה חדשה באוסטרליה ובהודו מאיימת להגביל את כוחן של הענקיות האמריקאיות.

מוקדם יותר היום דיווח העיתון וול סטריט ג'ורנל, כי אחת מהצעות החוק החדשות תחייב את ענקיות הטכנולוגיה להתפצל לשתי חברות נפרדות, או לחילופין, להפסיק למכור מוצרים ושירותים שמתחרים באלה שמוצעים בפלטפורמות שלהן.

לפי העיתון, יש המשווים את הצעת החוק החדשה, ששמה "החוק לסיום מונופולים של פלטפורמות" (Ending Platform Monopolies Act), לחוק גלאס-סטיגל מ-1933, שחייב את המגזר הבנקאי להפריד בין פעילות ההשקעות של הבנקים לבין פעילותם השוטפת.

כך למשל, במקרה שהצעת החוק הזו תאושר, תצטרך אמזון לפצל את עסקיה לשני אתרי אינטרנט נפרדים: אחד שבו גורמי צד שלישי ימכרו את מוצריהם ושירותיהם, ושני שבו יימכרו מוצרי המותגים הפרטיים של אמזון, הכוללים עשרות מותגים שונים ו-158 אלף מוצרים, כך דיווח הג'ורנל. לחילופין, תיאלץ אמזון למכור או לחסל את פעילות מותגיה.

מלבד הצעת החוק זו, דיווח הג'ורנל, גם הצעות החוק האחרות נועדו להגביל את מעמדן הדומיננטי של ארבע מעצמות הטכנולוגיה הגדולות, ובכלל זה מניעה מענקיות ההיי-טק לנצל את הפלטפורמות המקוונות שלהן לקידום מוצרים שלהן על פני אלה של מתחרים, וכן הגבלת ניוד מידע אישי ויכולתן של חברות גדולות לבצע רכישות שפוגעות בתחרות.

לפי הג'ורנל, מרבית הצעות החוק ישפיעו רק על ארבע ענקיות ההיי-טק האמריקאיות - אפל, אמזון, פייסבוק וגוגל, מכיוון שהחוקים המוצעים יחולו רק על חברות בעלות שווי שוק של יותר מ-600 מיליארד דולר, שיש להן יותר מ-500 אלף משתמשים חודשיים פעילים, ושמוגדרות בתור שותפות סחר חיוניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker