כלכלת טורקיה ממשיכה להידרדר תחת ארדואן; הלירה בשפל היסטורי

הלירה הטורקית נפלה ב-13% מתחילת השנה, וב-66% בחמש שנים - בין היתר בגלל התערבות הנשיא במדיניות הבנק המרכזי, כולל הדחת הנגיד בנובמבר ■ חובות ענק של חברות טורקיות מאלצים רכישת דולרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטר לירה טורקית. שקעה ביום שישי לשפל כל הזמניםצילום: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

הלירה הטורקית שקעה ביום שישי לשפל כל הזמנים, במסגרת יום שלישי ברציפות של ירידות. שערה צנח ל-8.6134 לירה לדולר אמריקאי. בסך הכל איבדה הלירה 13% מתחילת השנה, 66% בחמש השנים האחרונות, ואת מרבית שווייה מתחילת כהונתו של רג'פ טאיפ ארדואן כראש ממשלת טורקיה ולאחר מכן כנשיא.

הגורם לירידות האחרונות הוא רכישות גדולות של דולרים לקראת מועד פירעונם של חובות גדולים במט"ח. ואולם חולשתה המתמשכת של הלירה נובעת ממדיניותו הנוקשה של ארדואן מול הבנק המרכזי, שהבריחה משקיעים זרים ומוטטה את האמון במטבע באופן מקומי גם.

הבנק המרכזי של טורקיה נשלט היום על ידי מקורב של ארדואן שמונה לתפקיד בנובמבר 2020. ביום שבו שארדואן פיטר את הנגיד הקודם, נאג'י אקבל, נפלה הלירה ב-12%. אקבל העלה את הריבית ב-8.75 נקודות אחוז כדי לבלום את האינפלציה, ועורר את זעמו של ארדואן, שטוען כי ריבית גבוהה מעודדת אינפלציה – בניגוד לכל היגיון כלכלי ידוע.

הנגיד הנוכחי הוא שהאפ קבג'יאולו, פרופסור לבנקאות ותומך ארדואן מוצהר. עם זאת, אפילו הוא לא העז להוריד את הריבית לנוכח האינפלציה וחולשת המטבע בחודשים האחרונים – והשאיר אותה ברמה של 19% בפגישה שנייה של מועצת הבנק החודש. תשואת האג"ח ל-10 שנים של הממשלה עלתה אתמול ב-0.29% ל-18.66%.

תעמולת בחירות בטורקיה עם תמונת ארדואןצילום: Miguel Angel Sanchez/Bloomberg

האינפלציה בטורקיה מתחזקת זה שבעה חודשים רצופים והגיעה לקצב התייקרות שנתי של 17.14% באפריל, בעיקר בגלל עלייה במחירי האנרגיה. במצב כזה, הריבית הריאלית בטורקיה נמוכה מ-2%, והיא תלויה משמעותית בזרימות מט"ח של משקיעים.

בתקופתו של ארדואן עברה טורקיה מחזורים של גאות ושפל, שהביאו לצבירת חובות ענק, בין היתר בשל פרויקטי פיתוח ענקיים וראוותניים של הנשיא האוטוריטרי. חברות טורקיות נדרשות למחזר הלוואות במט"ח בהיקף של 6.9 מיליארד דולר בחודש יוני, לפי נתוני הבנק המרכזי.

ארדואן נהג לדחוף את מקבלי ההחלטות לנקוט במדיניות מעודדת צמיחה ולהוריד ריבית, אף שהאינפלציה עלתה על שיעור הריבית, ומשקיעים נותרו ללא תמריץ להחזיק במניות ואג"ח טורקיות. כך החלו משקיעים זרים למכור נכסים נקובים בלירות, והביאו לצניחת המטבע. כדי לעצור את נפילת המטבע, הבנק המרכזי החל לרכוש לירות ביתרות המט"ח שלו - שהגיעו לשפל.

במצטבר, הלירה הטורקית נפלה ביותר מ-80% מול הדולר האמריקאי מאז התמנה ארדואן לראשות ממשלת טורקיה ב-2003. במאמץ להגן על המטבע, ובשל בריחת הון מטורקיה עקב המדיניות הכלכלית של ארדואן, יתרות המט"ח של טורקיה הידלדלו ב-20% ב-2020, ל-85.2 מיליארד דולר, כולל זהב ויתרות של בנקים מסחריים. אחזקותיו של הבנק המרכזי במט"ח נטו נפלו בחצי ל-19.6 מיליארד דולר. לפי הערכות גולדמן סאקס, הבנק המרכזי הוציא 100 מיליארד דולר בהתערבויות בשוק המט"ח כדי לבלום את נפילת המטבע הטורקי והאינפלציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker