הכישלון של ארדואן דוחף את הטורקים לאגור דולרים

הנפילות החוזרות ונשנות בערך הלירה מאלצות את הבנק המרכזי במדינה להשתמש ביתרות המט"ח כדי לייצב את המטבע ■ העלות עצומה - ומדיניות הנשיא נמצאת תחת ביקורת מבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן

פעילות משטרתית לפני הזריחה היא לא דבר חדש בטורקיה, אבל לעתים היא עדיין גורמת להרמת גבה. ב–13 באפריל, תחת חסות החשיכה, הסירו שוטרים ברחבי המדינה באנרים ענקיים שהיו תלויים על משרדים של מפלגת האופוזיציה הראשית בטורקיה, מפלגת העם הרפובליקאית (CHP). "איפה ה–128 מיליארד דולר?" היה כתוב עליהם.

הסכום הזה, 128 מיליארד דולר, הוא יתרות המט"ח שבנקאים ואנליסטים מעריכים כי הבנק המרכזי של טורקיה ביזבז בניסיון להעלות את ערך הלירה הטורקית בשנתיים האחרונות (נתונים רשמיים לא פורסמו).

לממשלה, שבראשה עומד הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, אין הרבה סיבות לגאווה בכל הנוגע למדיניותה הכלכלית — שנוהלה עד לא מזמן בידי חתנו של ארדואן, שר האוצר לשעבר. מאז תחילת 2019, כאשר ההתערבות בשוק המט"ח התחילה, הלירה איבדה יותר מ–35% מערכה מול הדולר — תוצאה של אינפלציה, ריבית ריאלית נמוכה ושורה של משברים פוליטיים.

התביעה בטורקיה טוענת כי הבאנרים מעליבים את הנשיא — פשע שהעונש המירבי עליו הוא ארבע שנות מאסר. גורם שלטוני אמר כי הם גם הפרו את הוראות הקורונה. שלא במפתיע, טענות מסוג זה רק הגבירו את המחלוקת.

הסלוגן, "איפה ה–128 מיליארד דולר?", התסיס את הרשתות החברתיות. ב–21 באפריל הודה ארדואן כי הבנק המרכזי השתמש ביתרות המט"ח שלו כדי להגן על ערך הלירה. הוא אמר כי הוא עשוי לעשות זאת שוב במקרה הצורך — וכי הסכום שהוצא היה למעשה 165 מיליארד דולר. השווקים נרעדו.

4% מהתמ"ג

כדי להקל את הלחץ על המטבע, הבנק המרכזי החליף דולרים בלירות באמצעות בנקים בבעלות המדינה. אבל זה גרם להוצאות עצומות.

בהתחשב בפיחות של הלירה לאורך זמן, חילופי הכספים האלה יצרו הפסדים של 250 מיליארד לירות (30 מיליארד דולר) — סכום שווה ערך ל–4% מהתמ"ג, לפי חישוב של כרים רוטה, בנקאי לשעבר וחבר במפלגת אופוזיציה חדשה.

תושבים באיסטנבול בטיילת הבוספורוס. הנפילה בערך הלירה נגסה בכוח הקנייהצילום: בלומברג

לדברי רוטה, זה מעלה כמה שאלות: "מדוע הם התחילו בתהליך מטופש כזה, מדוע הוא לא היה שקוף, ומי הורה לבנקים למכור מט"ח ובאיזה שער?", הוא תהה. לממשלה אין תשובות משכנעות.

מאחר שיתרות המט"ח נשחקות והולכות, הבנק המרכזי אולי לא יוכל להגן על הלירה לאורך זמן, והמטבע שוב נמצא תחת לחץ. אחרי תחילת שנה טובה דווקא, הלירה הטורקית חזרה ליפול לאחר שארדואן פיטר את נגיד הבנק — נץ ידוע בהשקפתו המוניטרית — והחליף אותו בשהאפ קבג'יאולו, שהתבטא נגד ריבית גבוהה.

הנגיד לשעבר איבד את חינו בעיני ארדואן לאחר שהזמין חקירה פנימית על מכירת הדולרים של הבנק המרכזי. יורשו בתפקיד הגן על המדיניות, ואמר כי מנעה נפילה חמורה יותר של הלירה.

רבים ציפו מקבג'יאולו להוריד את הריבית במחצית השנייה של השנה, אבל ארדואן עלול ללחוץ עליו לעשות זאת מוקדם יותר, כדי להתמודד עם נזקי המגפה לכלכלה.

ערך הלירה הטורקית ממשיך לצנוחצילום: בלומברג

אחרי מספר שיא של מקרי קורונה חדשים, הממשלה הודיעה על סגר בן שלושה שבועות החל מ–29 באפריל.

זעזוע כפול

הנפילה בערך הלירה נגסה בכוח הקנייה של הטורקים, וגרמה לרבים מהם לרכוש דולרים (תושבי טורקיה שומרים בדולרים את מרבית חסכונותיהם).

האי־אמון במקבלי ההחלטות גרם לתופעות נוספות, כולל זינוק במסחר במטבעות דיגיטליים. בין תחילת פברואר ל–24 במארס, נפחי המסחר בטורקיה הגיעו ל–218 מיליארד לירה — זינוק של 3,000% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, לפי רויטרס. מי שמחזיק במטבע דיגיטלי ספג זעזוע כפול. הראשון הגיע כאשר הבנק המרכזי אסר על השימוש במטבעות קריפטו כאמצעי תשלום; והשני היה התמוטטות שתי בורסות טורקיות למטבעות קריפטו בשבוע אחד. על אחד המייסדים נאמר כי ברח לאלבניה עם 2 מיליארד דולר מכספי המשקיעים, שלא יודעים להיכן כספם נעלם.

לכתבה המלאה באקונומיסט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker