בעידוד ביידן, מנכ"ל אינטל יקים מפעלים בארה"ב כדי להחזיר את החברה לגדולתה

פט גלסינגר, שנבחר למנכ"ל הטוב בארה"ב ב–2019 והוביל את חברת התוכנה VMWare להצלחה מסחררת, עומד בפני אתגרים עצומים באינטל: תחרות חדשה עם אפל ואמזון, חולשה בפיתוח שבבים חדשים — ונסיגה בנתחי שוק מול מתחרות ותיקות ■ פרשן "גרדיאן": "רעיונותיו רדיקליים"

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פט גלסינגר
פט גלסינגר, מנכ"ל אינטל העולמיתצילום: Yuya Shino/ / REUTERS

כשמנכ"ל אינטל, פט גלסינגר, אמר עם פרסום הדו"חות של אינטל לרבעון הראשון ב–22 באפריל כי "זוהי שנה רבת חשיבות עבור אינטל", הוא נקט לשון דיפלומטית, שלא לומר לשון המעטה. הדו"חות של אינטל לא היו גרועים כל כך: הרווח למניה היה 1.39 דולרים, גבוה מהתחזיות של 1.15 דולרים. כך היו גם ההכנסות, 18.6 מיליארד דולר, מעל התחזיות ל–17.8 מיליארד דולר. הכנסות מובילאיי, חטיבת הרכב האוטונומי — במקור חברה ישראלית שנרכשה על ידי אינטל ב–2017 — זינקו ב–48%.

ואולם תחזיות הרווח של אינטל לרבעון הנוכחי היו חלשות מהתחזיות, והרווח הנקי ברבעון הראשון נפל ב–41% לעומת הרבעון המקביל ב–2020. יתר על כן, אינטל נמצאת על פרשת דרכים קיומית: לחץ אדיר מצד מתחרות — ובהן כמה ענקיות טכנולוגיה שנכנסו בעוצמה של חטיבת טנקים לתחום של אינטל — דורש מהחברה לעשות חשבון נפש לגבי התנהלותה בשנים האחרונות, ובעיקר, למצוא דרכים לעתיד של צמיחה.

גלסינגר נכנס לתפקיד לאחר פרישתו של המנכ"ל הקודם, בוב סוואן, בפברואר 2021. גלסינגר, לשעבר סמנכ"ל הטכנולוגיה של אינטל, הוא חסיד גדול של עוצמת הייצור של החברה. במארס הודיע על תוכנית להשקעה של 20 מיליארד דולר במפעלים חדשים, שיעשו משהו שאינטל לא עשתה מעולם — ייצור שבבים לחברות אחרות שרוצות לעשות מיקור חוץ לייצור שלהן. הוא הציג את התוכנית כדי להפוך את אינטל לקבלנית ייצור, פאונדרי, כהצהרת כוונות לגבי שאיפותיו למהפך.

"אינטל חזרה", אמר גלסינגר אז. "אינטל הישנה היא אינטל החדשה. אנחנו עומדים להוביל את השוק ולהשביע את רצונם של לקוחות הייצור החדשים, כי העולם זקוק לעוד מוליכים למחצה, ואנחנו נמלא את החלל הזה בדרך עוצמתית ומשמעותית". גלסינגר מתכנן גם להמשיך באסטרטגיה של קודמו ולגוון את היצע המוצרים של החברה לשבבים גרפיים ובינה מלאכותית. "ההזדמנות שלנו כיצרנית מוליכים למחצה מובילה גדולה מאי פעם", אמר.

גלסינגר, מהנדס במקצועו, שב–1989 עמד בראש הצוות שתיכנן את השבב המוביל של החברה, החל את דרכו באינטל בגיל 18. הוא עזב ב–2009 כדי לנהל את EMC, המתמחה במערכות אחסון מידע, ובתשע השנים האחרונות עמד בראש חברת התוכנה VMware — ותחת ניהולו החברה שילשה את הכנסותיה והכפילה את שווייה. ב–2019 זכה בתואר המנכ"ל הטוב באמריקה בסקר של חברת ההשמה גלאסדור בקרב חברות הטכנולוגיה הגדולות.

הדעות על גישתו של גלסינגר חלוקות. "אקונומיסט" תיאר אותו במלים: "הוא אינו נראה כמהפכן גדול". מנגד, פרשן "גרדיאן" ג'ון נוטון כינה אותו "בוס לא מסורתי" — וכתב כי הרעיונות שלו רדיקליים, במיוחד עבור חברה בסדר הגודל של אינטל.

לגישת ההסתמכות העצמית של גלסינגר יש עתה רוח גבית רבת עוצמה: נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, הכריז על תוכניות להשקעה של 50 מיליארד דולר בייצור ומו"פ בתחום השבבים, במסגרת תוכנית הקמת תשתיות ב–2 טריליון דולר. ביידן רוצה לקדם את "תוצרת ארה"ב", לנוכח המתיחות ביחסים עם סין ולקחי השנה האחרונה, שבה התלות העצומה באסיה ובסין לאספקה של מוצרים חיוניים — מציוד רפואי ועד שבבים מתקדמים — נחשפה במלוא חומרתה. "עכשיו הזמן למימון סיוע לתעשיית השבבים", אמר גלסינגר בראיון ל–CNBC. "חייבים להוביל בתחום המוליכים למחצה. החיים שלנו נהיים דיגיטליים יותר, ומגפת הקורונה האיצה את זה באופן דרמטי".

מפעל אינטל בקרית גתצילום: אינטל ישראל

האתגרים קשים ומתרבים

אינטל סיימה את 2020 עם הכנסות של 78 מיליארד דולר — והיא עדיין יצרנית השבבים הגדולה בעולם במונחי מכירות, עם נתח של 93% בשוק החשוב של שבבים שמשמשים מחשבי חוות שרתים, ובנתח של 81% בשוק השבבים למחשבים אישיים. הרווחיות התפעולית שלה היא כ–30%.

ואולם מניית אינטל מפגרת אחר המתחרות. אנבידיה, חברה שהכנסותיה קטנות פי שבעה מאלה של אינטל, היא בעלת שווי שוק של 337 מיליארד דולר, לעומת 232 מיליארד דולר של אינטל. טכנולוגיית הייצור של אינטל, שעליה נשענת הצלחתה, מתיישנת. מאמצע העשור שעבר היא מפגרת בהוצאת דורות חדשים של שבבים, כמו במקרה של שבבי 10 ננומטר וההשקה המתוכננת של שבבי 7 ננומטר. AMD, המתחרה הקטנה שפיגרה אחריה שנים, כבר מייצרת שבבים מהירים וחסכוניים יותר באנרגיה, והכפילה את נתח השוק שלה מאז 2019.

אינטל החמיצה גם את מהפכת הסמארטפונים. כמה מלקוחותיה הגדולים, כמו אפל ואמזון, הכריזו שייכנסו לתחום פיתוח המעבדים שבעבר קנו ממנה, ובכך ייהפכו למתחרות רבות עוצמה עבורה.

פרוטקציוניזם אמריקאי

אינטל טיפסה לראש תעשיית השבבים, בזכות התמחות בצד עתיר הידע והיקר: תכנון מעבדים מתוחכמים ומומחיות בטכניקות המורכבות הנדרשות לייצור מאות מיליונים כאלה, בעצמה. העוצמה הטכנולוגית הזאת הפכה אותה למובילת שוק השבבים ולשחקנית מרכזית במיתולוגיה של הקפיטליזם האמריקאי של המאה ה–20. בזמן שמכשירים אלקטרוניים יוצרו בהמוניהם במפעלים באסיה — עבודה בעלת ערך מוסף נמוך ורווחית פחות — המפעלים של אינטל בארה"ב עסקו בתחום הנחשק והרווחי של ייצור הרכיבים המתוחכמים למכשירים האלה. ואולם, הגלגל הסתובב בעשורים האחרונים: חברות כמו TSMC הטייוואנית ומתחרות אחרות באסיה נהפכו לחוליה קריטית בשרשרת הייצור והאספקה, ולמדו גם את הצדדים המתוחכמים של התעשייה. משבר המחסור בשבבים בשנה האחרונה, שפגע בתחום הרכב ומעבר לו — וסכסוך הסחר שנתגלע בין ארה"ב לסין בתקופת דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב — היו סימני אזהרה קשים עבור חברות כמו אינטל.

בתחילת אפריל השתתף גלסינגר, עם מנכ"לים בכירים אחרים מהתעשייה האמריקאית, במפגש פסגה עם ביידן. נושא השיחה היה מחסור עולמי בשבבים שפוגע בתעשיות הרכב, ולכן השתתפו בפגישה גם מנכ"לי פורד, גוגל וג'נרל מוטורס.

בראיונות עם התקשורת העולמית, מפורצ'ן ועד בי.בי.סי, דיבר גלסינגר על הצורך להחזיר ייצור שבבים לארה"ב, ועל הבעיה של התלות בייצור האסיאתי. במסגרת תוכניתה להרחיב את הייצור, אינטל תשקיע 20 מיליארד דולר בשני מפעלים באריזונה, ותרחיב מפעל באירלנד. "העובדה ש–80% מהאספקה של שבבים מגיעה מאסיה איננה משמחת, כי זו טכנולוגיה קריטית", הוא אמר לבי.בי.סי. בראיון ל"פורצ'ן" אמר: "אנחנו חייבים להרחיב את הייצור על אדמת ארה"ב, לאחר 25 שנה של נסיגה. הצגתי יעד מרחיק לכת של חזרה ל–37%, כפי שהיינו לפני 25 שנה, לעומת 12% כעת. שבבים הם בלב כל היבט של הקיום האנושי. העולם זקוק לשרשרת אספקה מאוזנת יותר כדי להשיג את זה — וכאן אנחנו נכנסים לתמונה", אמר גלסינגר, והוסיף כי השאיפה היא לא רק לייצר בארה"ב, אלא שחברות אמריקאיות יעשו זאת.

Scalable Xeon Ice Lake דור 3צילום: אינטל

חשיבות היסטורית להיי־טק האמריקאי

ההיסטוריה של אינטל הופכת אותה לאחת החברות החשובות בהתפתחות מהפכת הטכנולוגיה הדיגיטלית: אינטל היא מחלוצות המוליכים למחצה, מלכת השבבים שמעבדיה — המוח של המחשבים — מותקנים ברוב המחשבים השולחניים, הניידים והמחשבים והשרתים בעולם.

אינטל היא המעסיקה הגדולה בישראל עם 14 אלף עובדים: 7,000 עובדי פיתוח, 4,900 עובדי ייצור ו–2,100 עובדי מובילאיי, מוביט והבאנה לאבס. כמו כן, אינטל מעסיקה כ–54 אלף עובדים בתעסוקה עקיפה. לחברה שלושה מרכזי פיתוח מרכזיים השוכנים בחיפה, פתח תקוה וירושלים, ומפעל ייצור שבבים מתקדם בקרית גת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker