ניקולס קריסטוף

יש דברים שהם נכונים למרות העובדה שהנשיא היוצא, דונלד טראמפ, אומר אותם. טראמפ תבע במשך חודשים שבתי הספר ייפתחו מחדש, והוא צדק. בתי הספר, בפרט היסודיים, לא היו מקור גדול להדבקות בקורונה, ולמידה מרחוק מתגלה כקטסטרופה לילדים ממשפחות מעוטות הכנסה.

למרות זאת, ארה"ב סוגרת עכשיו בתי ספר: העיר ניו יורק, שהיא מחוז החינוך הגדול באומה, הכריזה ביום רביעי כי תסגור בתי ספר, אף שהיא מתירה לעסקים כמו מסעדות וברים להישאר פתוחים. אלה סדרי העדיפויות שלנו?

"לימדתי בבתי ספר בשכונות חלשות במשך 25 שנה, ואני יכולה להעיד בלב מלא שלמידה מרחוק היא כישלון", אומרת לשונדה טיילור, מורה לאנגלית במחוז ברוארד בפלורידה. טיילור מספרת על תלמידים שאין להם מחשב או וויי־פיי ועל ילדים המחמיצים שיעורים כי הם צריכים לשמור על אחיהם, לצאת לסידורים או ללכת לעבוד כדי לעזור למשפחותיהם.

אדאולה ויטני, מנכ"לית רידינג פרטנרס, תוכנית מעולה ללימוד אוריינות בגיל צעיר, מתייחסת אל המושג "מגלשת הקיץ" — התופעה שבה תלמידים ממשפחות עניות פותחים פערים בחודשי הקיץ, באומרה: "מגלשת הקיץ מתגמדת ליד מגלשת הקורונה, להערכתנו".

תלמידה בארצות הברית במהלך הקורונה
תלמידה בניו יורקצילום: FREDERIC J. BROWN - AFP

העבודה שעשתה ארה"ב לשם ריסון המגפה היתה כה גרועה, שכנראה יהיה זה חיוני לסגור חלק מבתי הספר — אבל זה צריך להיות המפלט האחרון.

הוויכוח צריך להיות ערכי — לא פוליטי

מאז מאי אני כותב על חשיבות השארת בתי הספר פתוחים, ובתחילה הוויכוח לא היה פוליטי במיוחד. ואולם לאחר שטראמפ, שבניסיון לשדר נורמליות תבע ביולי שבתי ספר צריכים להישאר פתוחים, הרפובליקאים התייצבו לצדו, ויותר מדי דמוקרטים יצאו נגדו אינסטינקטיבית. ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס, ביטא זהירות מופרזת בנושא, כפי שעשו ראשי עיריות ומושלים דמוקרטים רבים.

וכך, הדמוקרטים הובילו את סגירות בתי הספר שפגעו במיליוני משפחות וסיכנו את עתיד ילדיהן. ערים כמו בוסטון, פילדלפיה, בולטימור ו־וושינגטון הבירה סגרו את בתי הספר, אך הותירו את המסעדות פתוחות.

זה נכון שטראמפ אמר את שאמר רק כדי לזלזל במגפה. אם הוא רצה שבתי הספר יישארו פתוחים, הוא היה צריך להילחם במגפה ברצינות רבה יותר ולהשקיע כסף פדרלי כדי להפוך בתי ספר לבטוחים יותר מהדבקה.

ואולם כעת, במקום לדאוג לאוורור נאות ולהגנות אחרות, ארה"ב סוגרת בתי ספר רבים ופונה ללמידה מרחוק, בעוד עסקים רבים נשארו פתוחים. רוב אירופה פעלה בכיוון ההפוך — סגרה פאבים ומסעדות, אבל עשתה כל שביכולתה כדי לשמור על בתי הספר פתוחים — והמציאות מלמדת שזו גישה חכמה יותר.

הן באירופה והן בארה"ב, בתי הספר לא היו מוקדים להדבקה בקנה מידה נרחב. מורים ובני משפחתם לא היו בסיכון גבוה יותר — בפרט של בתי ספר יסודיים. בה בעת, הצטברו ראיות למחיר האנושי הכבד של סגירת בתי ספר.

"ילדים לומדים בצורה הטובה ביותר כשהם נוכחים באופן פיזי בכיתה", טוענת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. "ילדים מקבלים הרבה יותר מחינוך אקדמי בבית הספר. הם לומדים כישורים חברתיים ורגשיים ומקבלים ארוחות טובות, פעילות גופנית, תמיכה בבריאות הנפש ושירותים אחרים שקשה לשחזר ברשת".

ילד אחד מכל שמונה בארה"ב מתגורר עם הורה שסובל מהתמכרות כלשהי — זוהי המגפה השנייה של אמריקה. ראיתי ילדים שחיים בבתים כאוטיים, ועבורם בית הספר הוא מקלט בטוח וחבל הצלה.

בתי הספר הפרטיים פתוחים — והפער גדל

מערכת החינוך של ארה"ב כבר מנציחה פערים ממילא: ילדים עשירים הולכים לבתי ספר עשירים שמקדמים אותם. ילדים עניים לומדים בבתי ספר נחשלים שמעכבים את התקדמותם.

הפגנה בניו יורק נגד סגירת בתי הספר
הפגנה בניו יורק נגד סגירת בתי הספר, באוקטוברצילום: Nina Westervelt - Bloomberg

סגירת בתי ספר מעצימה את אי־השוויון הזה. בתי הספר הפרטיים נשארים פתוחים, והורים אמידים יכולים לעזור יותר בלמידה מרחוק. התוצאה: ילדים ממשפחות עניות פותחים פערים גדולים יותר ויותר.

"התלמידים מתקשים", אומר אוסטין ביוטנר, מפקח ראשי של מחוז לוס אנג'לס המאוחד, שבו יותר מ–80% מהתלמידים חיים מתחת לקו העוני, "ואם הם לא מצליחים לרכוש כישורי קריאה בכיתות א'־ג', ההשלכות הן לכל החיים".

מחקרים מארגנטינה ומבלגיה על שביתות בתי ספר מראים כי היעדרות ממושכת מהכיתה גורמת לנזק ארוך טווח לתלמידים, ובפרט לבנים, ששיעורי הנשירה שלהם גבוהים יותר וההכנסה בבגרותם נמוכה יותר. מקינזי העריכה כי במגפה, סגירות בתי ספר הגדילו את מספר הנושרים מהתיכון במיליון.

סגירת בתי הספר הורגת כמו הווירוס

אנשים שנושרים מבית הספר חיים פחות — כך שלא רק הווירוס הורג, גם סגירת בית הספר עושה זאת. מחקר אחד שפורסם החודש העריך כי סגירת בתי ספר יסודיים בארה"ב תגרום לאובדן שנות חיים בגלל מספרם הגדל של הנושרים. גם אם היתה הדבקה רגילה בבתי הספר, נכתב במחקר, הנזק היה נמוך יותר מאשר בסגירתם.

לורן ברג, מנהלת בית ספר יסודי במקמינוויל, אורגון, אומרת שאף שיש ילדים שנהנים מלמידה מרחוק, בכל כיתה יש שלושה־ארבעה תלמידים שמתקשים להתייצב לשיעורים כסדרם.

תלמיד בקליפורניה במהלך הקורונה
תלמיד בקליפורניהצילום: David Paul Morris - Bloomberg

בית הספר ניסה הכל: חילק מחשבי כרומבוק, סיפק נקודות וויי־פיי ואוזניות, ואפילו שעונים מעוררים שתוכנתו לצלצל לפני כל שיעור. המורים מביאים לתלמידים אוכל וצורכי לימוד, או מגיעים לחצרות הבתים ומנסים לשכנע תלמידים להתחבר למערכת. "למרות כל זה, עדיין חסרים לנו כמה תלמידים", אומרת ברג.

בואו נלמד מאירופה: נסגור את הברים, ונתאמץ להשאיר את בתי הספר פתוחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker