דפנה מאור
דפנה מאור

נתוני הצמיחה של כלכלת ארה"ב ברבעון השלישי הם הטובים ביותר שנרשמו מעולם, בהשוואה לרבעון שקדם לו. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיהר לצייץ: "נתוני התמ"ג זה עתה הוכרזו. הגדולים והטובים ביותר בהיסטוריה של ארצנו, ואפילו לא קרובים. השנה הבאה תהיה פנטסטית!!! עם זאת, ג'ו ביידן הישנוני והעלאות המס שוברות השיאים שהוא מציע, יהרגו הכל. אני כל כך שמח שהנתון הזה יצא לפני ה-3 בנובמבר".

הבורסות חגגו את הנתונים הכלכליים הטובים מהצפוי שפורסמו ביום חמישי, אבל למשך זמן קצר בלבד. עליות קלות ביום חמישי התחלפו בנפילה חדה ביום שישי. הבורסות בוול סטריט סגרו את השבוע הגרוע ביותר לפני בחירות מעולם, ואת השבוע הגרוע ביותר מאז פרוץ משבר הקורונה במארס. S&P ודאו ג'ונס נפלו בכ-6% בשבוע שעבר וסגרו חודש שלילי של כמעט 3% נפילה. גם שוק האג"ח נסוג, ותשואות האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים עלו לשיא שלא נרשם מאז יוני.

"בתחזית הפסימיות ביותר, טראמפ ויועציו מוול סטריט לא היו מאמינים שמדדי המניות המובילים יירדו בין 5.5% ל-6.5% בשבוע המסחר האחרון לפני הבחירות", אמר ל-TheMarker ליאו ליידרמן, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב והיועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים. "הם גם לא היו מאמינים שזה יהיה השבוע השלילי ביותר מפרוץ הקורונה, עם שיא של 548 אלף נדבקים מאומתים חדשים, ושיא יומי של 97 אלף כאלה ביום שישי האחרון".

הנתונים הכלכליים הפתיעו לטובה - מעט

התוצר המקומי הגולמי שהפיקה ארה"ב ברבעון שהסתיים בסוף ספטמבר היה גדול ב-7.4% מזה שהפיקה ברבעון השני של השנה, שבו השתולל גל ראשון של הקורונה. זהו נתון שמכונה QOQ – הגידול מרבעון אחד לזה שעוקב אחריו. אם היתה הצמיחה הזו נמשכת שנה שלמה, היה התוצר גדל בסופה ב-33% - הקצב הגבוה ביותר שנרשם ברבעון כלשהו בהיסטוריה של ארה"ב. מדד זה מכונה Annualized Growth (בחישוב שנתי).

חיטוי בבורסת ניו יורק
חיטוי בבורסת ניו יורקצילום: Victor Llorente/The New York Times

ואולם, לעומת הרבעון המקביל של 2019, התוצר ברבעון השלישי נפל ב-2.9%. זאת, לאחר שברבעון השני הוא היה נמוך ב-9% מהרבעון המקביל – זו היתה הנסיגה הגדולה ביותר בתמ"ג של ארה"ב מעולם. אפילו הנתון המשופר של הרבעון הנוכחי, ירידה של 2.9%, הוא הגרוע ביותר מאמצע 2009.

כדי לחזור לרמה שלפני המשבר, על התוצר לגדול ב-3.6%. בשנים רגילות, בהתבסס על קצב צמיחה ממוצע של 2019-2018, שהיה 2.6%, זה צריך לארוך שנה וחצי. בינתיים, יעברו כמעט שנתיים וחצי שבהן יירד לטמיון תוצר בגלל המגפה - סכום השקול לכמה טריליוני דולרים.

מה שעוד מחזק את ההתלהבות מהנתונים הוא ההשוואה לכלכלות מתועשות גדולות אחרות במערב. ארה"ב שקעה ברבעון השני, הנוראי, בנסיגה מתונה יותר משל מדינות האיחוד האירופי, בריטניה וסינגפור, למשל. רוב המדינות האלה טרם פירסמו את נתוניהן הכלכליים לרבעון השלישי, אבל הם צפויים להיות טובים פחות מהזינוק האמריקאי.

ולמרות זאת, ייתכן שההתלהבות מההתאוששות האמריקאית מוקדמת. יש לכך כמה וכמה סיבות:

1. התמריצים שיחקו חלק גדול בהתאוששות

תמג

ברבעון השלישי נתנו התמריצים התקציביים שהעניקה ממשלת ארה"ב לכלכלה את עיקר חותמם. הלוואות לעסקים קטנים, דמי אבטלה מורחבים, סבסוד שכר לעובדים לא מפוטרים, מענקים לרשויות מקומיות וחבילות חילוץ שמנות לתאגידים. אז מה בדיוק הבעיה?

הבעיה היא שבשל מחלוקת בקונגרס, החליט מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, להפסיק את הדיונים על חבילת תמריצים שלישית. הוא הכריז כי החבילה תחכה לעד אחרי הבחירות. הצעד של מקונל, רפובליקאי מתוחכם ורב השפעה, מעורר תמיהה, שכן טראמפ היה מעוניין מאוד בחבילת תמריצים לפני הבחירות, כדי שיוכל לחתום על המחאות למשקי בית בכתב ידו.

2. לבנק הפדרלי נגמרת התחמושת

בנוסף לתמריצים הממשלתיים פעל הבנק הפדרלי בצד המוניטרי כדי להציף את הכלכלה באשראי זול. הוא עושה זאת כמעט ללא הפסקה מאז המשבר הגדול של 2008: הריבית הורדה השנה לאפס, הדפסת הכסף (הרחבה כמותית – רכישה של ני"ע כדי להזרים מזומן לבנקים) נעשית בהיקף ומהירות שיא. אולם גם ראשי הבנק וגם משקיפים רבים מודים כי כוח האש שלו – שתמך משמעותית גם בשוק המניות והנדל"ן – מידלדל והולך.

גם אם יגדיל את רכישות האג"ח וניירות הערך, גם אם יקבע יעדי ריביות ארוכות (מהלך המכונה שליטה בעקום התשואות), או ריבית שלילית, הוא נכנס לתחום של תשואה שולית פוחתת. המשמעות היא שההשפעה של מהלכים גדולים תפחת ותלך.

מיתון קורונה

המצב הזה מעורר רעיונות והצעות חריגים ביותר: כלכלנים ופוליטיקאים מציעים שהבנק המרכזי יממן את התקציב הממשלתי, כי אין הגבלה לכמה כסף שהוא יכול להדפיס. ברעיון שהועלה באתר הפיננסים הרדיקלי זירוהדג', הציע כותב אורח שהבנק הפדרלי יקבע מחיר מטורף לזהב – מעין מהלך של תקן זהב חדש – ובכך הוא יגרום לפיחות חד בדולר - וימחק את חובותיה הענקיים של ארה"ב.

3. החיסכון הגדול אינו אות חיובי לכלכלה

רבים מצביעים על מצבם הטוב של משקי הבית בארה"ב בהתבסס על החסכונות התופחים בזכות דמי אבטלה, בזכות מענקי מזומן לכל משפחה ובזכות ההוצאות המופחתות בתקופת המגפה – פחות נסיעה במכוניות והוצאות על בילויים, למשל. ואולם, גידול בשיעור החיסכון בטווח הקצר בכלכלת צרכנות כמו ארה"ב הוא סימן מובהק למשבר כלכלי ופחד – נתון נוגד צמיחה.

בפועל, הגידול בהכנסה האישית שנרשם ברבעון השני התהפך ברבעון השלישי. מעלייה של 1.45 טריליון דולר (בחישוב שנתי) עברו משקי הבית לירידה של 540 מיליארד דולר בהכנסה ברבעון השלישי. ההכנסה הפנויה נפלה ב-13%, לעומת עלייה של 44% ברבעון הקודם. כל אלה צפויים לפגוע בצריכה ברבעון הרביעי.

4. הקורונה מכה בחוזקה

קניון בניו יורק עם פתיחת מרכזי הקניות לציבו
קניון בניו יורק עם פתיחת מרכזי הקניות לציבוצילום: AFP

מספר הנדבקים בארה"ב בשבוע האחרון שבר שיאים, ומספר המתים במגפה כבר עולה על 230 אלף. המגפה מכה באזורים כפריים ובמדינות המתועשות שבלב ארה"ב, אך לא פוסחת כמעט על אף טריטוריה.

באירופה כבר חוזרות מדינות לסגר כללי – כמו בצרפת, או לסגר חלקי – כמו בגרמניה. ארה"ב עלולה למצוא את עצמה בקרוב גם נאלצת להחזיר את הגלגל לאחור ולסגור חלקים מהכלכלה - ואז ההתאוששות ברבעון הרביעי תיגדע. התקוות לחיסון עד סוף השנה נראות עתה קלושות יותר מהערכות קודמות. הפחד מהמחלה ימשיך לשרור.

5. אי הוודאות של הבחירות – ואי שקט חברתי

בעקבות הייאוש ותחושת המחנק שהמגפה, המשבר הכלכלי וההגבלות יוצרים, בעולם כולו מתפשטת תנועת התנגדות. ארה"ב לא תיפקדה היטב בחזית בלימת המגפה, וכל זאת אירע בשנת בחירות, כשאי הוודאות ממילא גבוהה.

איומיו של טראמפ לא לקבל את תוצאות הבחירות, כך שצל ספק מוטל על העברת שלטון מסודרת במקרה שיפסיד, מערערים את הביטחון החברתי בארה"ב. חודשים של מחאה חברתית, בין אם היא נגד גזענות ממוסדת ובין אם היא נגד ההגבלות הכלכליות, לא תורמים לתחושת הביטחון והיציבות. אלה, בצדם, פוגעים בצרכנים.

בעקבות זאת, מדד ביטחון הצרכנים בארה"ב (Bloomberg Consumer Comfort Index) צנח לשפל של שמונה שבועות השבוע – 46.3 מתוך 100. הנפילה התרחשה ברובה ברבעון הנוכחי, ולא נמדדה בנתוני התמ"ג שפורסמו היום.

6. טראמפ

נשיא ארה"ב הוא אחד ממחוללי הכאוס הגדולים שנראו זה שנים רבות. בתפקידו יש לו השפעה ועוצמה שאין לאף אדם בעולם, כולל מארק צוקרברג. אם ייבחר מחדש, האם אפשר לסמוך עליו שינהל את המשבר בצורה טובה יותר משניהל אותו עד כה, או שהוא יגביר את הכאוס?

7. ההתאוששות קשורה למגפה, לא לכלכלה

"צמיחת התמ"ג ברבעון השלישי משקפת בעיקר את ההשפעה הטכנית של יציאה מסגר וחזרה לפעילות", הוסיף ליידרמן. "אבל זאת היסטוריה שלא תשפיע על סנטימנט הבוחרים. מה שחשוב עתה הוא המבט קדימה. העלייה החדה בתחלואה תוביל למגבלות חדשות על הפעילות - בארה"ב כמו באירופה. כל תחזיות הצמיחה, כולל של קרן המטבע וגופים אחרים, יצטרכו לעבור תיקון משמעותי כלפי מטה", הוא מזהיר.

ואכן, התיקון הטכני משתקף בנתוני התמ"ג המפורטים שמראים התאוששות שהובלה על ידי הדינמיקה של המגפה יותר מאשר על ידי ההתאוששות ממנה. ברבעון השלישי תרמה לצמיחה עלייה בהשקעה בבתים חדשים, ועמה במוצרים בני קיימא לבית, כמו רהיטים וציוד למשרדים ביתיים. אנשים השקיעו בשיפוצים כי בילו זמן רב בבית, הסבו חדרים למשרדים, ועוד. יתר על כן, המגפה הגבירה את הביקוש לבתים גדולים יותר, ובאזורים לא עירוניים.

הוצאות על שירותי בריאות זינקו ב-18% ברבעון, מאחר שאנשים החלו לחזור לקבל טיפולים רפואיים לאחר שנזהרו מללכת לרופאים ברבעון שלפני כן.

רכישת מכוניות חדשות זינקה ב-17%- גם תוצר של המגפה, שהפכה את הנסיעה בתחבורה ציבורית ללא אטרקטיבית. מכירות בגדים והנעלה זינקו ב-27%, לאחר שקרסו במחצית הראשונה של השנה – תוצאה של היציאה המחודשת מהבית בקיץ, ופתיחתן של חנויות באזורים שנסגרו קודם לכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker