חבילת החילוץ נחסמה: מה שצריך לדעת על הצעד המפתיע של טראמפ

"הכלכלה במצב מצוין, נמשיך אחרי הבחירות": ההכרזה של טראמפ על הפסקת המו"מ לקראת חבילת תמריצים חדשה באה בתזמון קשה לכלכלה האמריקאית - והפילה את השווקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהד טראמפ מחכה לו מחוץ לבית החולים, אוקטובר 2020
אוהד טראמפ מחכה לו מחוץ לבית החולים, אוקטובר 2020צילום: Stefani Reynolds - Bloomberg

"הכלכלה במצב מצוין. שוק המניות ברמות שיא, תעסוקה ואבטלה חוזרים במספרי שיא. אנחנו מובילים בעולם בהתאוששות כלכלית, והטוב מכל עוד לפנינו!" צייץ נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אמש (ג') בטוויטר, בזמן שהשווקים בוול סטריט נפלו.

מי שהפיל את השווקים היה הוא. "הוריתי לנציגינו להפסיק את המשא ומתן (על חבילת חילוץ חדשה לכלכלה האמריקאית; ד"מ) עד אחרי הבחירות. מיד לאחר שאנצח, אעביר חוק תמריצים גדול, המתמקד בעובדים האמריקאים ובעסקים קטנים". הציוץ לא הצליח להרים את השווקים. מדדי וול סטריט נסגרו בירידות של 1.5%-1.3%.

טראמפ, הידוע במזגו ההפכפך, חיסל בכך מגעים שנמשכו שבועות בקונגרס בין נציגי הרפובליקאים לדמוקרטים על חבילת תמריצים שלישית לכלכלה האמריקאית - החוזרת לשקוע תחת גל שני של התפרצות מגפת הקורונה.

כעת, מספר המאובחנים בקורונה ברחבי ארה"ב עולה; בכירי המטכ"ל האמריקאי נמצאים בבידוד בגלל חשיפה לחולי קורונה; אנשי צוות הבית הלבן ובכירים בממשל חולים בקורונה במספרים גדלים והולכים - רובם כתוצאה לחשיפה לארועים שהשתתף בהם הנשיא; וטראמפ עצמו השתחרר מבית חולים לאחר שלושה ימי אשפוז, והופיע בציבור כשהוא קצר נשימה. מצבו בסקרים מידרדר, עד כדי פיגור של 17% מול ביידן.

ההכרזה באה בתזמון קשה לכלכלה האמריקאית. שעות ספורות לפני כן הזהיר יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, כי ללא הזרמת תקציבים ממשלתיים לכלכלה, ההתאוששות תיחלש עוד יותר. הדמוקרטים רמזו כי ההשבתה הפתאומית של המו"מ נובעת ממצבי רוח של הנשיא שנגרמו מטיפול סטרואידים שהוא מקבל כתרופה למחלתו. כעת מתרכזים הרפובליקאים באישורה של שופטת חדשה לבית המשפט העליון לפני מועד הבחירות.

מהי החבילה שעמדה על הפרק?

הרפובליקאים הציעו חבילת תמריצים של 1.6 טריליון דולר, לאחר שחבילת התמריצים הקודמת, במסגרת חוק CARES, הסתכמה ב-2.3 טריליון דולר, וסך התמריצים התקציביים הגיע ל-3 טריליון דולר. הדמוקרטים הגישו הצעת חוק בשם HEROES שהיקפה 2.2 טריליון דולר, לאחר שהצעה בסך 3 טריליון דולר שאושרה במאי בבית הנבחרים, נדחתה על ידי הרפובליקאים.

שני הצדדים הסכימו על מענק נוסף של 1,200 דולר לאדם, הרחבת דמי אבטלה, וסיוע נוסף לעסקים קטנים, שקיבלו באביב הלוואות ומענקים כדי לא לפטר עובדים.

מה מהות הוויכוח?

הדמוקרטים התנגדו להצעה הרפובליקאית בטענה שהיא מתקצבת דברים שאינם קשורים למגפת הקורונה, והם רוצים שהחבילה תהיה גדולה יותר. יש מחוקקים רפובליקאים המתנגדים באופן גורף לעוד תמריצים. לדברי הנשיא, נקודת המחלוקת העיקרית היתה דרישת הדמוקרטים להגיש סיוע לרשויות המקומיות ולמדינות.

מה מציע טראמפ במקום?

טראמפ אמר כי ינסה להעביר מהלכים בודדים נפרדים, כמו הלוואות לעסקים קטנים, מימון לחברות תעופה וסבב נוסף של מענקי מזומן למשקי בית - כולם מהלכים ששתי המפלגות תמכו בהן עד כה. "אם ישלחו לי הצעת חוק למענקים של 1,200 דולר, הם יישלחו מיד לאנשים הנהדרים שלנו. אני מוכן לחתום עכשיו. את שומעת, ננסי?" הוא צייץ, בפנותו לננסי פלוסי, יו"ר בית הנבחרים.

מי יסבול מביטול חבילת התמריצים?

מאז האביב לא הועברה שום חקיקה כלכלית או בריאותית בקונגרס, והסיוע הקודם נגמר או שפג תוקפו. הפסקת המו"מ להעברת עוד חוק תמריצים תמנע סיוע נוסף ממיליוני אמריקאים שאיבדו את עבודתם במשבר, ועוד מיליונים שנמצאים בסכנת פינוי מבתיהם או עיקולם, וסיוע לעסקים קטנים שנסגרים בהמוניהם בגלל המגפה.

האם זה יפגע בטראמפ?

בהיעדר חבילת תמריצים נוספת בישורת האחרונה לקראת הבחירות – עוד 26 יום – המצוקה הכלכלית המתמשכת משחקת לרעת הנשיא המכהן בניסיונו להבחר בשנית. הסקרים, עוד לפני שחלה, מראים שהפערים בתמיכה הציבורית בו גדלים מול יריבו, ג'ו ביידן. הם גם גדלים בספירת האלקטורים שמכריעה את תוצאות הבחירות.

מה הבעיה בשוק הדיור?

40-30 מיליון אמריקאים נמצאים בסכנת פינוי, מפני שאינם יכולים לממן שכר דירה. בספטמבר האחרון הטיל ה-CDC – המרכז לבקרה של מחלות ומניעתן – מורטוריום (דחיית חובות) ארצי על פינוי דיירים. הסיבה לכך לא היתה חמלה, אלא בריאותית – אם מיליוני אנשים ייזרקו מבתיהם, התפשטות המחלה תואץ.

עסק סגור בארה"ב בגלל הקורונהצילום: Nam Y. Huh / AP

המורטוריום דוחה אולי את הפינוי, אך מגלגל את הכדור הלאה – הוא מטיל את הנטל על בעלי הבתים המשכירים, ורק דוחה את המצוקה למועד מאוחר יותר. הצעת החוק שעברה בבית הנבחרים בשבוע שעבר כללה סיוע של 50 מיליארד דולר לשוכרים, ואיסור של 12 חודשים על פינוי. כמו כן הוקצו עשרות מיליונים למדינות לסיוע מקומי.

מה קורה בשוק העבודה ובכלכלה?

שיעור האבטלה בארה"ב אמנם ירד ל-7.9% משיא של 15% באפריל, אך הוא גבוה מאוד. בשבוע שעבר הוכרזו פיטורים של עשרות אלפי עובדים בארה"ב – בחברות מדיה, אנרגיה, תעופה וקמעונות.

יתר על כן, תנופת ההתאוששות שנראתה ברבעון השני דעכה לזחילה אטית ברבעון הנוכחי. בהיעדר תמריצים, אמרו בבנק ההשקעות גולדמן סאקס, הצמיחה ברבעון הרביעי תהיה 3% לעומת הרבעון השלישי, ולעומת תחזית קודמת להתאוששות של 6%. במונחים שנתיים  - לעומת הרבעון המקביל ב-2019, מדובר בצמיחה שלילית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker