"ניו יורק טיימס" חושף את הפסדי הענק של טראמפ - וכמה מס הכנסה שילם

תחקיר "ניו יורק טיימס" שפורסם היום חשף, לפי דו"חות מס של שני עשורים, את האימפריה המורכבת של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ניגודי העסקים שלו - ומצבו הכספי העגום: הפסדים גדולים, חובות של מאות מיליוני דולרים, שלהם הוא ערב אישית, שעומדים לפרעון, וסכסוך עם מס הכנסה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאחר שנים של מאבק, "ניו יורק טיימס" חושף את דו"חות המס של טראמפ
לאחר שנים של מאבק, "ניו יורק טיימס" חושף את דו"חות המס של טראמפצילום: Doug Mills/ New York Times

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הגיב היום על תחקיר "ניו יורק טיימס" לפיו לא שילם מס הכנסה במשך שנים ארוכות, ואמר כי שילם מיליוני דולרים במסים, אך היה זכאי להטבות. הוא גם הכחיש את הדיווח לפיו סבל מהפסדים ומחובות גדולים. 

מוקדם יותר דיווח "ניו יורק טיימס" כי בשנה שבה נבחר לנשיאות, טראמפ שילם רק 750 דולר במס הכנסה פדרלי. בשנתו הראשונה בבית הלבן שילם גם כן 750 דולר בלבד. 750 דולר - לא 750 אלף דולר. הוא לא שילם מס הכנסה בכלל בעשר מ-15 השנים שקדמו לכך, בעיקר כי דיווח על הפסדים גדולים.

3 בנובמבר - טראמפ מפסיד, מסרב לקבל את התוצאות "המכורות" ומתבצר בבית הלבן | האזינו ל"מרקרים"

0:00
-- : --

טראמפ נמצא עכשיו במסע לבחירה מחדש לנשיאות. לפי הסקרים, הוא מפגר במרוץ אחרי יריביו. מצבו הכספי עגום: הפסדים גדולים מעיבים על עסקיו, חובות של מאות מיליוני דולרים, שלהם הוא ערב אישית, עומדים לפרעון. מעל ראשו תלויה גם חרב של מאבק בן עשור עם מס הכנסה, על מידת חוקיותו של החזר מס של 73 מיליון דולר שהוא ביקש וקיבל, לאחר שהצהיר על הפסדי ענק. אם יפסיד במאבק המשפטי הזה, ייאלץ לשלם יותר מ-100 מיליון דולר, ככל הנראה.

בשורה של ציוצים בטוויטר הגיב היום טראמפ. "שילמתי מיליונים רבים של דולרים במסים אבל הייתי זכאי, כמו כל אחד אחר, לניכויים והטבות מס", כתב.  "אני מאוד לא ממונף - יש לי מעט מאוד חוב בהשוואה לשווי הנכסים". טראמפ הוסיף כי יש לו "נכסים בכמות יוצאת דופן", והתגאה בביצועים פיננסיים "מרשימים מאוד". 

טראמפ האשים את "ניו יורק טיימס" בכך שהשיג את דו"חות המס בצורה לא חוקית, האשמה שהעיתון מכחיש. 

האימפרייה של דונלד טראמפ מורכבת מיותר מ-500 חברות
האימפרייה של דונלד טראמפ מורכבת מיותר מ-500 חברותצילום: JUSTIN METZ/ New York Times

כמה מהממצאים העיקריים בתחקיר

  • טראמפ לא שילם מס הכנסה פדרלי ב-11 מ-18 השנים שנבחנו בתחקיר. ב-2017, לאחר שנבחר לנשיאות, שילם 750 דולר בלבד.
  • הוא הפחית את חבות המס שלו בשיטות מפוקפקות, כולל החזר מס שביקש בשווי 72.9 מיליון דולר, שמס הכנסה פתח בביקורת לגביו.
  • רבים מעסקיו הידועים, כולל מגרשי גולף, מדווחים על הפסדים גדולים – שסייעו לו להפחית את חבות המס.
  • הלחץ הפיננסי עליו גובר, בגלל חובות של מאות מיליוני דולרים שמתקרבים לפירעון, והוא ערב להם אישית.
  • אפילו לאחר שהכריז על הפסדים, הוא נהנה מסגנון חיים ראוותני, בזכות ניכויי מס על הוצאות אישיות, כולל מעונות, מטוסים, ו-70 אלף דולר בהוצאות על עיצוב שיער להופעות בטלוויזיה.
  • בתו, איוונקה טראמפ, קיבלה "דמי ייעוץ" שסייעו להפחית את חשבון המס של משפחתה בזמן שעבדה בארגון טראמפ.
  • כנשיא, טראמפ קיבל יותר כסף ממקורות זרים וקבוצות אינטרסים בארה"ב ממה שהיה ידוע. המסמכים אינם חושפים קשרים נוספים שלא היו ידועים לרוסיה.

מצבו של טראמפ שונה ממה שהוא מתאר לציבור

דו"חות ההכנסה של טראמפ מתארים תמונה שונה בתכלית מזו שטראמפ ניסה להציג לציבור האמריקאי.

הם מציגים איש עסקים שגורף הכנסות של מאות מיליוני דולרים – אך בכל זאת צובר הפסדים כרוניים שאותם הוא מנצל במאמצים רבים כדי להימנע מתשלום מס.

ככל שהקשיים הפיננסיים נערמים, הוא תלוי יותר ויותר בכסף מעסקים שפעילותם עומדת בניגוד עניינים עם תפקידו כנשיא.

המידע מספק הצצה לשלל גילויים הקשורים לנשיא, כולל קיזוזי מס על הוצאות על עורך דין פלילי, אחוזה שמשמשת את המשפחה להסתגרות פרטית, ומיליוני דולרים שקיבל טראמפ מתחרות מיס יוניברס שנערכה במוסקבה ב-2013.

המסמכים מראים בצורה המפורטת ביותר את מצבה של אימפריית העסקים של הנשיא, את הריקנות והתחכום שמאחורי התדמית של המיליארדר שבנה את הונו בעצמו, שנעזרה בהפיכתו לכוכב בתוכנית "המתמחה" - שסייעה גם להביא אותו לבית הלבן ועדיין מחזקת את הנאמנות של רבים מבוחריו.

יומרה שמאחוריה הפסדים 

דו"חות המס מפריכים במידה רבה את התדמית היומרנית לפיה טראמפ הוא איש עסקים מתוחכם ומצליח. הדו"חות שהגיש מראים שהוא שפך יותר כסף לעסקים שלו מאשר ההכנסות מהם.

"המתמחה", ועסקות חסות ומכירת המותג שזרמו בעקבות הפרסום שהביאה לו תוכנית הריאליטי, הכניסו לטראמפ 427 מיליון דולר, לפי ניתוח שערך "ניו יורק טיימס". טראמפ השקיע את רוב הכסף הזה באוסף עסקים, רובו מגרשי גולף – אשר שתו את המזומן באופן עקבי.

מצבו הפיננסי של טראמפ שונה בתכלית ממה שפירסם בפומבי. ב-2018 הצהיר כי נהנה מהכנסות של 434.9 מיליון דולר, אך שומות המס שלו מראות שהוא הפסיד 47.4 מיליון דולר. הדיווח על הוצאות במועדון הגולף בדמינסטר בניו ג'רזי זינק פי חמישה בין 2016 ל-2017.

רוב עסקי הליבה של טראמפ – ממגרשי הגולף ועד מלונו בוושינגטון – דיווחו על הפסדים של מיליוני ועשרות מיליוני דולרים שנה אחר שנה.

האיומים על האימפריה העסקית

בעשור האחרון מילא טראמפ פערים בתזרים המזומנים בעזרת צעדים חד פעמיים.

ב-2012 הוא לקח משכנתא של 100 מיליון דולר, תמורתה מישכן את השטחים המסחריים בטראמפ טאואר. הוא משך את רוב הסכום בתור שכר, לפי דו"חות המס שלו. החברה שילמה יותר מ-15 מיליון דולר בריבית על ההלוואה, אך לא פרעה את הקרן, ובשל כך היא תצטרך לפרוע חוב של 100 מיליון דולר ב-2022.

ב-2013 טראמפ משך 95.8 מיליון דולר מחשבון של השותפות שלו, ווראנדו, שמחזיקה בנדל"ן הגדול שלו.

בינואר 2014 הוא מכר מניות ואג"ח בשווי 98 מיליון דולר – המכירה החודשית הגדולה ביותר בלפחות שני עשורים. הוא מכר ניירות ערך ב-54 מיליון דולר נוספים ב-2015, וב-68 מיליון דולר ב-2016.

איוונקה טראמפ צופה באביה נואם בכנסייה האפיסקופלית בוושינגטון, הלילה
איוונקה טראמפ. קיבלה "דמי ייעוץ" שסייעו להפחית את חשבון המס של משפחתהצילום: TOM BRENNER/רויטרס

ביולי, לפי המסמכים, נותרו בחשבון ני"ע שלו 873 אלף דולר בלבד.

ב-2018 דיווחו עסקי טראמפ על קופת מזומנים של 34.7 מיליון דולר, ירידה של 40% תוך חמש שנים.

יתרה מזאת, דו"חות המס מראים כי טראמפ עשה שוב משהו שעליו התחרט בעבר – בהתבסס על קריסתו העסקית בשנות ה-90: נתן ערבות אישית להלוואות של מאות מיליוני דולרים. החלטה זו הובילה את נושיו לאיים לאלץ אותו להכריז פשיטת רגל אישית אז.

הפעם הוא אחראי לחובות בסך 421 מיליון דולר, שרובם עומדים לפרעון תוך ארבע שנים. אם הוא יזכה בבחירות, הנושים שלו יצטרכו לקבל החלטה קשה, באם להכריז עיקול על נשיא מכהן.

עם זאת, הערבות האישית מאפשרת לו לקזז מסים כנגד הפסדים כאלה בשנים הבאות. העסקים שנושאים ברוב החוב – אתר הגולף דוראל (125 מיליון דולר) ומלון וושינגטון (160 מיליון דולר) נמצאים בקשיים עסקיים, ולא ברור אם יהיה מלווה שיהיה נכון לממן אותם שוב.

המצב הכלכלי בארה"ב לא מעודד עבור טראמפ. חנויות נסגרות והולכות ברחבי ארה"ב, כולל בטראמפ טאואר, אחד הנכסים החשובים של טראמפ.

נייקי, ששכרה שטח לחנות הדגל שלה שם, שילמה 195 מיליון דולר בשכר דירה שנתי מאז שנות ה-90, אולם עזבה ב-2018 בגלל המחלוקת הפוליטית סביב הנשיא.

ב-2019, לפי מסמכים פיננסיים של הנשיא, נרשם שיפור קל בעסקים, אולם זה נכון לחודשים שלפני המגפה. נכסים מסחריים רבים שלו נסגרו בחודשי הקורונה, ועסקי המלונות לא צפויים להתאושש לפני 2023, לפי אנליסטים. אתר הנופש דוראל ביקש מדויטשה בנק לאפשר דחייה בתשלומי פרעון על הלוואה.

טראמפ יכול למכור נכסים - אבל זה יסבך אותו

דו"חות המס שלו מראים כי טראמפ עומד בפני איום על העסקים שלו ועל מצבו הפיננסי האישי.

טראמפ משחק גולף במגרשו בווירג'יניה, אתמול
טראמפ משחק גולף במגרשו בווירג'יניהצילום: TOM BRENNER/רויטרס

יש לו נכסים שהוא יכול למכור. אולם זה יעלה לו ביוקר – גם כספית וגם למוניטין המנצח שהוא מטפח כל כך. משפחת טראמפ אמרה בשנה שעברה כי היא שוקלת למכור את מלון וושינגטון, אבל לא בגלל שהוא מפסיד כסף.

טראמפ טוען שהקשיים שעסקיו חווים נובעים מההקרבה שנאלץ לבצע עבור תפקידו הנוכחי. "הם אומרים, 'טראמפ מתעשר על חשבוננו'", הוא אמר באסיפת בחירות במיניאפוליס באוקטובר האחרון. "אני מפסיד מיליארדים מלהיות נשיא, ולא אכפת לי. זה נחמד להיות עשיר, נראה לי, אבל אני מפסיד מיליארדים".

המסמכים מתפרשים על שני עשורים

"ניו יורק טיימס" השיג דו"חות מס הכנסה של טראמפ של יותר משני עשורים, ודו"חות של מאות חברות בארגון העסקי שלו, כולל פרטים רבים משתי שנותיו הראשונות בנשיאות. המידע אינו כולל דו"חות מס אישיים ל-2019-2018.

כל המידע שהגיע לידי העיתון הושג ממקורות שהיתה להם גישה חוקית אליו. המידע אומת על ידי השוואתו למידע ציבורי ומסמכים רשמיים אחרים שהגיעו לידי העיתון.

פרטים נוספים מהמידע יתפרסמו בשבועות הבאים. במשך שנים ביקשו עיתונאים, תובעים, פוליטיקאים ובוחרים לראות את שומות המס של טראמפ, ונענו בשלילה. המידע שנמצא בדו"חות נמסר מידי טראמפ למס הכנסה, ואינו תוצר של חקירה עצמאית. המידע לא מציג את עושרו במלואו, ואינו חושף קשרים בלתי מדווחים לרוסיה.

בלב הכסף – ארגון טראמפ

מה שידוע בכינוי ארגון טראמפ (Trump Organization) הוא אוסף של יותר מ-500 ישויות משפטיות, שכולן נמצאות בבעלות טראמפ, ורבות נושאות את שמו. 105 מהן, למשל, נושאות את השם טראמפ מארקס, שבו משתמש הנשיא כדי לעשות הסכמי שימוש בשמו במכירת מוצרים.

תגובת ארגון טראמפ

אלן גרטן, עורך דין של החברה של טראמפ, טראמפ אורגניזיישן, הגיב לחשיפה: "רוב העובדות, אם לא כולן, נראות לא מדויקות". הוא ביקש את המסמכים שעליהם התחקיר מתבסס, אך "טיימס" סרב למסור אותם כדי להגן על מקורותיו. הוא אמר כי "במהלך העשור האחרון שילם הנשיא טראמפ עשרות מיליוני דולרים במיסים אישיים לממשל הפדרלי, כולל מיליונים ששילם מאז הכרזת מועמדותו ב-2015". אולם גרטן מבלבל בין מס הכנסה ומסים פדרליים אחרים שטראמפ שילם, כמו ביטוח לאומי, מדיקייר (בריאות) ומסים על העסקת עובדי משק בית. גרטן טעם בנוסף כי חלק מחובותיו של הנשיא שולמו "בהטבות מס", אך הוא אינו מדייק, שכן הטבות מס ניתנות לבעלי עסקים כהטבה על פעולות כמו שימור היסטורי.

לתחקיר של דיוויד ליאונהרדט, ראס בוטנר, סוזאן קרייג ומייק מקינטייר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker