איתן אבריאל

את הכותרת של הסיפור, רוב הציבור, לפחות האמריקאי, כבר יודע: דונלד טראמפ אינו כשיר למילוי התפקיד של נשיא ארה"ב. זו, מתברר, המסקנה שנכתבת באופן מפורש בספר חדש שיפורסם היום (ג') על ידי העיתונאי האמריקאי בוב וודוורד - אותו אדם שיחד עם שותפו קרל ברנשטיין חשף את פרשת ווטרגייט, שהובילה להתפטרות של הנשיא ריצ'רד ניקסון ב-1974. נשיא אחד הוא כבר חיסל.

בספר החדש, "זעם", וודוורד קיים לא פחות מ-18 ראיונות מוקלטים עם טראמפ בחצי השנה האחרונה, שבהם התברר ללא שום ספק שטראמפ אינו דובר אמת. הוא שקרן - ובמקום לטפל בבעיה הוא משקר כדי להיפטר ממנה.

הסקופ המרכזי בספר של וודוורד, שכבר נחשף, הוא על משבר הקורונה: טראמפ סיפר לעיתונאי כבר בתחילת פברואר שהווירוס מסוכן הרבה יותר מהשפעת הקשה ביותר ושהוא עובר באוויר - בעוד לציבור האמריקאי הוא אמר את ההפך: הוא מיזער את המשמעות של המחלה, וצחק על המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן על כך שהוא חובש מסכה.

התוצאה העגומה היא שאמריקה לא התארגנה בשום דרך לקראת התפשטות הנגיף. הממשל המרכזי לא עשה הרבה ובאופן כללי השאיר לרשויות המקומיות ברמת המדינה, המחוז והעיר לפעול כרצונן. אמריקה הובילה את העולם בכמות הנדבקים, ועד כה מתו יותר מ-190 אלף אמריקאים מהקורונה.

מחבר הספר, בוב וודוורד
מחבר הספר, בוב וודוורדצילום: Andrew Harnik / AP

טראמפ, מצדו האשים את הסינים ואת ארגון הבריאות העולמי על כך שלא מסרו לו מידע - סיפור שגם הוא שקר. הספר של וודוורד חושף שכבר ב-28 בינואר התקיים דיון במשרדי הנשיא ובנוכחותו, שבמהלכו נאמר לו, על בסיס מידע מודיעני אמריקאי עצמאי, כי הווירוס יהיה האתגר הכי גדול של הנשיאות שלו. החלטתו של טראמפ לפרוש מארגון הבריאות העולמי רק מחמירה את הבעיה.

אלא שבניגוד לניקסון ולפרשת ווטרגייט, טראמפ יכול לשקר, כולם יודעים שהוא משקר - אבל זה לא יגרום לו לשנות את דרכו או יגרום לתומכיו לא להצביע עבורו. זה האיש, וכולם יודעים את זה. כשני שלישים מהציבור חושבים שטראמפ נכשל בטיפול בקורונה, על פי סקר שנערך לפני יומיים, בהמשך לגילוי של וודווארד, אבל במקביל סיכויי הבחירה שלו מחדש לא השתנו באופן מהותי.

טראמפ מפגר כרגע בסקרים אחרי ביידן, אבל הפערים בין השניים קטנים בכמה מדינות חשובות. צריך גם לזכור כי לפני ארבע שנים, מצבו 49 יום לפני הבחירות לא היה טוב יותר. כאשר הוא נשאל על הכחשת חומרת הקורונה, טראמפ אמר שהוא לא רצה להבהיל את הציבור - ושממילא לא היה ניתן לעשות שום דבר נוסף בעניין. סברה אחרת בקרב פרשנים היא שטראמפ מיזער את וירוס קורונה בעיקר כדי לצמצם את השפעתו על הבורסה ולמזער את הירידות שלה באותם ימים.

שקר הוא חלק משיטה

הבורסה תמיד היתה עבור טראמפ ראיה להצלחה שלו בניהול הכלכלה, והוא לא מחמיץ הזדמנות לדבר עליה בכל הזדמנות שהמדדים עולים. לטראמפ עדיין יש תשובות לכל דבר. לפני כחודש שמע מוודוורד שהספר החדש "כנראה לא ימצא חן בעיניך", ולקח לו בדיוק 90 דקות כדי לצייץ שהספר הוא "פייק ניוז", אף על פי שהוא מבוסס על ראיונות מוקלטים שהוא עצמו קיים עם העיתונאי.

עכשיו אמריקה מנהלת דיון עקרוני על הדרך שבה מנהיג צריך לתקשר עם הציבור שלו, ומתי מותר לשקר כדי לא לגרום לבהלה. לכאורה, אמריקאים היו צריכים לצאת לרחובות ולדרוש את פיטוריו של הנשיא - את ביל קלינטון ניסו להדיח על בסיס הטענה שהוא שיקר כשאמר לציבור ש"לא קיימתי סקס עם האישה הזו (מוניקה לווינסקי)". אבל אצל טראמפ השקר הוא חלק משיטה, יש רבים שאוהבים אותו למרות זאת - ואולי בשל זאת. 

ארה"ב בתקופת הקורונה
ארה"ב בתקופת הקורונהצילום: STEPHANIE KEITH / GETTY IMAGES N

במקרה שבו טראמפ יפסיד את הבחירות, הסיבה העיקרית תהיה תפקודו והטיפול שלו במגפת הקורונה. הוא, שוב, הולך על כל הקופה: הוא מצהיר בכל הזדמנות שהניצחון שלו מובטח, ובמקרה אחד הוא אפילו שיגר בלון ניסוי מעניין: לא רק שהוא ינצח, אלא גם מגיעה לו עוד קדנציה, כלומר קדנציה שלישית, כי את הראשונה "קילקלו" לו כאשר "שלחו לו מרגלים". הוא מתכוון לחקירה על שיתוף הפעולה של אנשיו עם השלטון הרוסי ערב הבחירות של 2016.

מעבר לחשיפה של עוד כמה שקרים של טראמפ, אירוע שמתרחש ממילא בתדירות גבוהה, המקרה של הספר "זעם" מעלה שאלה נוספת ומעניינת: האם וודוורד עצמו, עם המוניטין המיוחד שלו היא זוכה, לא היה צריך להתריע את אמריקה מרגע שנחשף למידע על השקרים של טראמפ? במלים אחרות, האם לעיתונאי שנחשף למידע בריאותי חשוב שנוגע לכל הציבור, מותר להמתין עם הפרסום בהתאם לשיקול דעתו?

כשהשאלה הופנתה אליו, השיב וודוורד שרק במאי - אז עוצמת המגפה היתה כבר ידועה לכל - הגיעו לידיו ההוכחות על שקרי טראמפ, וכי הוא עצמו עושה דבר יוצא דופן כעיתונאי, כשקבע שטראמפ, על פי העדויות הרבות שהוא אסף, "לא כשיר" למלא את תפקידו. טראמפ, לעולם לא פראייר, פנה לציבור שלו ושאל גם הוא מדוע העיתונאי השתהה בפרסום הדברים אם הם לדעתו כה חשובים.

פועלים משיקולי רייטינג

נתניהו אמנם

לכאורה נתניהו עשה את הדבר הנכון, אבל מה היתה אז המוטיבציה שלו? איש לא יכול להיכנס למוחו של נתניהו, אבל אנחנו יודעים שנתניהו ניצל את הקורונה להכנסת המדינה למשטר חירום, לשבירת הגוש הפוליטי של כחול-לבן-יש עתיד-עבודה-מרצ, ולחתימה על הסכם קואליציוני עם בני גנץ וגבי אשכנזי והקמת ממשלה בראשותו.

כיום כבר קיימים מחקרים שקובעים, בכלים של מדעי המדינה, שאין ספק שנתניהו עירב שיקולים פוליטיים-אישיים בהחלטות המדיניות שלו במשבר הקורונה. לאחר שהקים ממשלה, נתניהו פתח את המשק מהר מדי וללא הכנה מתאימה, הביא את הגל השני שעמו אנו מתמודדים עתה, ועכשיו הנרטיבים שלו כבר דומים לאלה של טראמפ: המצב חמור אבל יש מדינות גרועות מאתנו - ולא חשוב מה היתה האמת שלשום.

נתניהו במשרד ראש הממשלה בירושלים, בשבוע שעבר
נתניהו במשרד ראש הממשלה בירושלים, בשבוע שעברצילום: יואב דודקביץ

במסר לאומה שבו הודיע על ההחלטה להטיל סגר בחגים, נתניהו טען שלמרות קצב הנדבקים הגבוה, ישראל נמצאת באחד המקומות הטובים בעולם במונחים של מספר מתים ביחס לגודל האוכלוסייה - נתון שפשוט אינו נכון. ישראל נמצאת מתחת לממוצע.

כל אלה מלמדים אותנו דבר אחד, שאותו הציבור מרגיש גם בלי הוכחות - האמת והאינטרס הציבורי האמיתי לא נמצאים גבוה בסדרי העדיפויות של אף אחד מהשחקנים המשפיעים על חיינו. טראמפ ונתניהו, שניהם ערב בחירות (נתניהו מבחירה), יאמרו כל דבר שיעודד את ה"בייס" שלהם לצאת ולהצביע, ולאמת אובייקטיבית אין שום קשר לעניין. בשלב הזה הם אפילו לא חוששים ששקרים ייחשפו, מתוך ידיעה שנם תמיד יוכלו לתקוף את החושפים ולהאשים אותם באינטרסים פוליטיים.

הספר החדש של וודוורד מראה לנו שוב שגם התקשורת משחקת עם העובדות כפי שנוח לה: עיתונים וערוצי טלוויזיה מטעם ממילא יציגו את המציאות על פי דף המסרים הפוליטי שלהם, וכלי תקשורת או כותבים שנראים כמאוזנים יותר - יפעילו שיקולים כלכליים של רייטינג ושל מכירות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker