"מחירי הבתים יירדו, שוקי ההון יתמוטטו": הדו"ח הדרמטי של ממשל טראמפ על משבר האקלים

המחקר הרחב ביותר שערך הממשל הפדרלי שמתמקד בהשפעות ספציפיות של השינוי האקלימי על וול סטריט מראה כי הזעזועים שמביא עמו המשבר מסכנים את יציבות המערכת הפיננסית כולה

ניו יורק טיימס
קורל דוונפורט 
וג'ינה סמיאלק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנזקים הכלכליים העצומים של השריפות רק עולים עם השניםצילום: בלומברג
ניו יורק טיימס
קורל דוונפורט 
וג'ינה סמיאלק

משבר האקלים מאיים על שוקי הפיננסים בארה"ב, בעקבות העלויות של שריפות, סערות, בצורת ושטפונות - שעוברות דרך חברות ביטוח ושוקי המשכנתאות, קרנות פנסיה ומוסדות פיננסיים אחרים, כך עולה מדו"ח שהוכן עבור סוכנויות רגולציה פדרליות.

"עולם שסובל תכופות מזעזועים הרסניים בגלל שינויי האקלים לא יכול לשמור על התנאים היסודיים הנדרשים לתמוך במערכת הפיננסית שלנו", הסיק הדו"ח שנקרא "ניהול סיכון האקלים במערכת הפיננסית", והוזמן בשנה האחרונה על ידי נציבות הסחר בחוזים על סחורות, ואשר פורסם ברביעי בבוקר.

המסקנות אינן חדשות לגמרי, אולם יש להן משקל רב כשהן מגיעות מפי הרגולטור האחראי על פיקוח על מוצרים פיננסיים כמו חוזים עתידיים, חוזי החלף ונגזרים אחרים שלפיהם נקבעים מחירי סחורות כמו תירס, נפט וחיטה. זהו המחקר הרחב ביותר שערך הממשל הפדרלי שמתמקד בהשפעות ספציפיות של השינוי האקלימי על וול סטריט.

הדבר הבולט ביותר, אולי, הוא שהמחקר פורסם בכלל. ממשל טראמפ השתיק, שינה או דילל כל דו"ח ממשלתי מדעי על משבר האקלים וקידם אג'נדה אנטי־סביבתית של הסרת רגולציה להגנת הסביבה באופן אגרסיבי, במטרה לעודד צמיחה כלכלית.

הדו"ח החדש טוען ההפך: ישיבה בחיבוק ידיים כנגד שינויי האקלים תהרוס את הצמיחה הכלכלית. "זוהי הפעם הראשונה שגוף ממשלתי בוחן את השפעות שינויי האקלים על השווקים הפיננסיים בארה"ב", אמר רוברט ליטרמן, יו"ר הוועדה שביצעה את המחקר ופירסמה את הדו"ח, ושותף מייסד של קפוס קפיטל, חברת השקעות מניו יורק. "במקום לעסוק רק בעובדות המדעיות, הדו"ח בוחן את הסיכון הפיננסי".

בראש נציבות הרגולציה על הסחורות עומדים שלושה רפובליקאים ושני דמוקרטים, שכולם התמנו על ידי הנשיא טראמפ. הם הצביעו פה אחד בקיץ שעבר בעד הקמת ועדה מייעצת של משתתפים מהשוק אשר יוטל עליה לחקור את השפעות התחממות כדור הארץ על השווקים הפיננסיים. ההצעה המקורית להכנת הדו"ח ניתנה על ידי רוסטין בנאם, אחד משני הדמוקרטים, אולם הדו"ח נכתב על ידי עשרות אנליסטים מחברות השקעות כמו מורגן סטנלי, S&P גלובל, ואנגארד; חברות הנפט BP וקונוקופיליפס; וחברת הסחר בסחורות חקלאיות קארגיל, כמו גם מומחים אקדמיים וארגוני סביבה.

דאגלס הולץ־איקין, נשיא פורום הפעולה האמריקאי, ארגון מחקר שמרני, ששימש כיועץ כלכלי לג'ון מקיין במרוץ לבחירות ב-2008, אמר: "הדו"ח נכתב ביוזמת ממשל טראמפ. זה המסמך היחיד מסוגו". הוא הוסיף: "מי שמכחיש את המשבר לא מבקש דו"ח עליו".

היו"ר הרפובליקאי של נציבות הסחורות, הית' טארבט, מכיר בסיכוני משבר האקלים, אולם ציין כי הדו"ח מפרט את "סיכוני המעבר" - הנזק הפיננסי שייגרם לתעשיית הדלק הפחמני אם הממשל ינקוט במדיניות אגרסיבית כדי להקטין זיהום של פחמן דו־חמצני, לדוגמה.

מחברי הדו"ח מכירים בכך שאם טראמפ ייבחר מחדש לנשיאות, הממשל שלו יתעלם מהדו"ח ומהמלצותיו. הם רואים במסמך מפת דרכים עבור ממשל של ג'ו ביידן.

המצע הסביבתי של ביידן הוא השאפתני והיקר ביותר שאי פעם הוצג על ידי מועמד לנשיאות, ועלול להיתקל בהתנגדות נמרצת בקונגרס. אולם גם ללא חקיקה, הוא יוכל לערוך שינויים רגולטוריים. לייל בריינרד, חברת מועצת הבנק הפדרלי שנחשבת למועמדת המובילה לתפקיד שרת האוצר בממשל ביידן, קראה לרגולטורים הפיננסיים להתייחס לשינוי האקלים כאל שינוי משמעותי למערכת הפיננסית.

מנזקי השריפות בארצות הבריתצילום: AFP

מחירי הבתים ייפלו ומשכנתאות לא ייפרעו

בקריאתם לשינוי במדיניות האקלים, מחברי הדו"ח השוו את סיכון האקלים לזה של וירוס הקורונה כיום, ולקריסת שוק האג"ח מגובות המשכנתאות ב-2008.

אולם הבדל משמעותי אחד הוא שבמקרה של שינוי אקלים, הטלטלה וההפסדים הפיננסיים ייפרשו על פני זמן, ויפגעו באזורים ושווקים שונים בכל פעם. חברות ביטוח עלולות להפסיק לבטח את קליפורניה בעקבות השריפות ההרסניות, וערכי הבתים לאורך החופים ובמישורים מועדים להצפה עלולים לקרוס. במערב התיכון, בנקים עלולים להגביל הלוואות בעקבות תקופות בצורת שפוגעות ביבולים. כל הבעיות הללו מתעוררות ממשבר האקלים, אך הן לא צפויות לקרות בו זמנית.

"השווקים הפיננסיים טובים בניהול סיכונים כדי לספק לנו אשראי, כדי שהכלכלה תשגשג", אמר ליאונרדו מרטינז־דיאז, מעורכי הדו"ח, שכיהן כבכיר במשרד האוצר בתקופת ממשל אובמה. ואולם המערכת תקרוס כשכבר אי אפשר לנהל סיכונים, כשהסיכון בלתי נראה, או שאינו משתקף במחירי מניות.

אחד הסיכונים הראשונים הוא נפילת מחירי בתים ועלייה באי־פירעון משכנתאות באזורים שבהם שריפות יער ושטפונות מתרבים. "זה יפגע במחירי הבתים", אמר ג'סי קינן, מעורכי הדו"ח ופרופסור לנדל"ן באוניברסיטת טוליין בניו אורלינס. "אם מחירי הבתים נופלים בעיר שלכם, העירייה מתקשה לגבות מסים. זה אחד הסיכונים שעלול להביא לתגובת שרשרת ולאי־יציבות בשווקים הפיננסיים", הוא אמר. מזג אוויר קיצוני עלול להביא לתנודות חדות במחירי סחורות חקלאיות, מזהיר הדו"ח, ותנודתיות כזו עלולה להשפיע לרעה על רווחי קרנות הפנסיה, שמשקיעות במגוון נכסים.

"משבר האקלים הוא אחד משלושת הסיכונים הגדולים ביותר לקרן שלנו", אמר דיוויה מנקיקר, ממחברי הדו"ח ומנהל השקעות בקרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה (קלפרס), קרן הפנסיה הגדולה במדינה. "אנחנו משלמים פנסיה והטבות בריאות ליותר משני מיליון עובדים וגמלאים של המדינה. הנזק יהיה לדורות".

לעצור את המהלכים של טראמפ

הדו"ח כולל המלצות קונקרטיות להגנה על המערכת הפיננסית מנזקי האקלים: הוא מדגיש את הצורך לתמחר פליטות פחמן, באמצעות מיסוי או מערכת מסחר שמגבילה את כמות הפליטות.

הדו"ח מציע לבטל את דרישת משרד העבודה לאסור על מנהלי השקעות בקרנות פנסיה לשקול השלכות סביבתיים בהמלצותיהם למשקיעים. "אם יש סוג אחד של משקיעים שצריך לחשוב לטווח ארוך זה קרנות פנסיה", אמר נתניאל קוהיין, ממחברי הדו"ח וכלכלן בעמותת הקרן להגנת הסביבה.

כמו כן, הדו"ח ממליץ כי המועצה לפיקוח על היציבות הפיננסית תשלב סיכוני אקלים בדו"ח השנתי והמלצותיה לסנאט. הבנק הפדרלי ורגולטורים פיננסיים אחרים צריכים להצטרף לקואליציה בינלאומית שעוסקת באיומי האקלים.

הרגולטורים של הבנקים צריכים לערוך מבחני עמידות הקשורים לסיכוני האקלים - בדומה למתוכנן כעת בבריטניה ואירופה. רשות ני"ע צריכה להחמיר את הדרישות מחברות בורסאיות לחשוף סיכונים אקלימיים לשורה התחתונה, כמו למשל קוקה קולה שדיווחה על מחסור במים שמסכן את שרשרות היצור והרווחיות שלה. הסיכונים שצריך לחשוף כוללים סיכוני מדיניות עתידית להגנה על הסביבה. "למשל, תמחור סיכון פחמן יוסיף עלויות לתעשיית הנפט", אמרה בטי סימקינס, ממחברות הדו"ח ופרופסור למימון באוניברסיטת אוקלהומה בסטילווטר. "עדיף לחברות לחשוף את הסיכון ולהיות מוכנות פיננסית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker