אינפלציה גבוהה לצד ריבית נמוכה: המדיניות המהפכנית החדשה של הבנק הפדרלי

היו"ר פאואל הציג שינויים בהגדרות המדיניות של הבנק המרכזי, שיאפשרו להשלים עם רמות אינפלציה גבוהות מהיעד של 2% לתקופות ממושכות יותר

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק הפדרלי, וושינגטון
הבנק הפדרלי, וושינגטוןצילום: Kevin Lamarque/רויטרס

יו"ר הבנק הפדרלי ג'רום פאואל, הציג היום (ה') בסימפוזיון השנתי של הפד בג'קסון הול, מסגרת מדיניות חדשה המותאמת לעידן הקורונה, שאמורה לתת מענה לנזק שממיטה המגפה על כלכלת ארה"ב, להמריץ את האינפלציה, ולאפשר לבנק המרכזי להותיר את הריבית נמוכה לפרק זמן ממושך יותר.

במקביל לנאומו, הודיעה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) כי אישרה שינויים בהגדרות מסגרת קביעת המדיניות המוניטרית, שצפויים לאפשר לבנק המרכזי להשלים עם רמות אינפלציה גבוהות מהיעד, לאחר תקופה ממושכת שבה היו נמוכות ממנו.

בהודעה, מסר הפד כי יעד האינפלציה שלו יהיה מעתה "יעד אינפלציה ממוצעת", אשר מכיר ביתרונות הטמונים בשוק תעסוקה איתן. יעד האינפלציה השנתי אמנם נותר ברמה של 2%, אולם הבנק המרכזי "ישאף להגיע לאינפלציה ברמה ממוצעת של 2% לאורך זמן".

הלכה למעשה, השינוי יביא לכך שהבנק הפדרלי לא ימהר להעלות את הריבית גם כאשר שיעור האבטלה יירד, בתנאי שאינפלציה לא תחרוג באופן קיצוני מהיעד. בכירי הפד נטו באופן מסורתי להחזיק בתפיסה לפיה שיעור אבטלה נמוך עלול לגרום להתפרצות אינפלציונית, ולכן נקטו בצעדים מקדימים כדי למנוע זאת.

נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואל
נגיד הבנק הפדרלי, ג'רום פאואלצילום: Bill O'Leary/אי־פי

"קשה להפריז ביתרונות של שמירה של שוק עבודה איתן, זהו יעד מפתח לאומי", אמר פאואל בכנס ג'קסון הול, שנערך מדי שנה באוגוסט בוויומינג, אולם מתקיים השנה באופן וירטואלי בשל הקורונה.

"רבים עשויים לראות במצב שבו הפד מעוניין להגביר את האינפלציה כדבר שמנוגד לאינטואיציה", הוסיף פאואל. "עם זאת, אינפלציה נמוכה מדי באופן עיקש גם היא טומנת בחובה סיכונים רציניים לכלכלה".

"ראינו את הדינמיקה השלילית הזאת מתרחשת בכלכלות גדולות אחרות ברחבי העולם, ולמדנו שברגע שהיא מתקבעת, קשה מאוד להתגבר עליה. אנחנו רוצים לעשות מה שביכולתנו כדי למנוע דינמיקה כזו אצלנו", אמר פאואל.

השינוי במדינות הפד עשוי לאפשר לבנק המרכזי להימנע מהעלאת הריבית גם בתקופות שבהן האינפלציה בארה"ב גבוהה מ-2%, כל עוד התקופות הללו מקוזזות על ידי תקופות אחרות של אינפלציה נמוכה מהיעד.

"ניתן לשמר שוק תעסוקה איתן מבלי לגרום להתפרצות אינפלציה", נכתב במסמך המדיניות החדש שאימץ הפד. "לאחר תקופות שבהן האינפלציה היתה נמוכה באופן מתמשך מתחת ל-2%, מדיניות מוניטרית הולמת תכוון כנראה להשגת אינפלציה גבוה במעט מ-2% למשך זמן מה".

זה שנים שיעד האינפלציה של הבנק הפדרלי עומד על 2%, רמה שנחשבת על ידי מקבלי ההחלטות לכזו שמצביעה על כלכלה איתנה ללא חשש שהאינפלציה תצא משליטה. אולם מאז המשבר הפיננסי העולמי לפני למעלה מעשור, רמת האינפלציה בארה"ב היתה מרבית הזמן נמוכה מהיעד של הבנק המרכזי.

הסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי של קנזס סיטי בג'קסון הול, בו משתתפים נגידי בנקים מרכזיים וכלכלנים מרחבי תבל, נוצל בעבר על ידי בכירי הפד כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים.

כך למשל, בקיץ 2010 ניצול יו"ר הפד דאז, בן ברננקי, את נאומו בג'קסון הול כדי להודיע על תוכנית ההרחבה הכמותית השנייה בעקבות המשבר הפיננסי, במסגרתה רכש הבנק המרכזי אג"ח ממשלתיות אמריקאיות בסך 600 מיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker